(Фото) Чекала 20 години да се оствари како мајка- наполнила 50 години и желбата се остварила

Шантел Чавез (49) од Канада стана мајка на почетокот на март, по осум години неуспешни обиди да се оствари во улога на родител со нејзиниот сопруг Еленилсон (50).

Шантел, која веќе влегла во менопауза, поминала низ вештачко оплодување, безбедно ја износе бременоста и се породи со царски рез. Таа признава дека не и е грижа што, поради годините, таа и нејзиниот сопруг изгледаат како баба на нивниот син, пишува „Дејли меил“.

- Чекав 20 години да станам мајка. Копнеев да држам дете во раце и сè уште не можам да верувам дека тоа се случи - изјави Чавез.

Со сопругот се запознала на Интернет пред девет години, а парот се венчал во рок од три месеци и веднаш решил да го прошири семејството. Еленилсон веќе има 20-годишни деца и три внуци, а сега татко на едномесечниот Николас.

Кога решиле да имаат потомство, тие биле свесни дека возраста може да биде проблем, сепак, тие одлучиле да не се предаваат.

- Осум години активно се обидуваме, од мојата 41 година и тоа е единственото за што жалам. Нашето патување траеше многу подолго, бидејќи сакав природно да останам бремена и не бев свесна колку се мали шансите за тоа. Би сакал и другите жени на 40-тина години да бидат пореални и да не поминуваат толку многу време како јас, пред да сфатам дека има други можности. Отсекогаш ни велеле да не изгледаме толку стари, но тоа не значи дека нашите тела не се навистина стари внатре - објаснува мајката.

На почетокот на нивната врска, парот имал и спонтан абортус, кога Шантел имала 42 години.

- Бевме целосно уништени. Мислев дека ја изгубивме единствената шанса. Тоа беше најтемниот период во мојот живот. Не можев да разберам што се случи. Ми требаа години да се ослободам од тоа. На 43-годишна возраст, посетив лекар и ми рекоа дека немам шанси за ин витро оплодување, но не сакав да го прифатам тоа - се присетува Шантел.

- Бевме подготвени, летовите беа резервирани, а потоа дојде Ковид и клиниката беше затворена. Тоа беше нов удар за нас, но конечно добивме можност да патуваме во јули 2020 година - вели таа.

За среќа, немаше проблеми во следните месеци. Нивниот Николас е роден на 5 март, еден месец пред датумот на породување.

- Немав утринска мачнина, висок крвен притисок или дијабетес. Имав среќа со оглед на мојата возраст. Убаво кај овој начин на зачнување е што го носам моето дете и сè уште не можам да верувам во она што го постигна моето тело. Можев да го носам и родив моето дете како што секогаш сакав, науката е неверојатна - вели Шантел.

Двојката замрзна уште неколку јајца, но бидејќи клиниката постави граница на возраст од 51 година за мајките, тие следната година треба да одлучат дали ќе имаат уште едно дете.

- Никогаш не се откажував од своите соништа и знаев дека еден ден ќе се сретнам со сродната душа и ќе добијам дете. На крајот на денот, само треба да ги кренете рацете и да имате самодоверба. Ништо не можете да направите за да го контролирате резултатот од оваа ситуација. Обидите да се роди бебе може да ве полудат и имаше моменти кога ми го окупираше целиот живот - рече таа.

Таа додава дека реакциите на нејзиното доцно мајчинство се различни и дека околината е главно загрижена, но имаат и поддршка.

- Нашите родители беа загрижени, но радоста ја споделивме само со блиски пријатели. Презаситени сме од нивната поддршка, бидејќи тие знаат колку долго го чекавме. Имаше и неколку изненадувачки коментари кога им велев на луѓето дека нашиот син ќе дипломира кога ние веќе ќе одиме со помош на бастум. Можеби изгледаме како негови баби и дедовци, но тоа не ни е важно. Луѓето ги осудуваат мајките ако се премногу млади, премногу стари, мажени, невенчани ... Ние сме доволно возрасни за да знаеме дека ова е правилно и што е важно за нас - заклучува Шантел.

Коментари

Популарно