(Фото) Чекала 20 години да се оствари како мајка- наполнила 50 години и желбата се остварила

Шантел Чавез (49) од Канада стана мајка на почетокот на март, по осум години неуспешни обиди да се оствари во улога на родител со нејзиниот сопруг Еленилсон (50).

Шантел, која веќе влегла во менопауза, поминала низ вештачко оплодување, безбедно ја износе бременоста и се породи со царски рез. Таа признава дека не и е грижа што, поради годините, таа и нејзиниот сопруг изгледаат како баба на нивниот син, пишува „Дејли меил“.

- Чекав 20 години да станам мајка. Копнеев да држам дете во раце и сè уште не можам да верувам дека тоа се случи - изјави Чавез.

Со сопругот се запознала на Интернет пред девет години, а парот се венчал во рок од три месеци и веднаш решил да го прошири семејството. Еленилсон веќе има 20-годишни деца и три внуци, а сега татко на едномесечниот Николас.

Кога решиле да имаат потомство, тие биле свесни дека возраста може да биде проблем, сепак, тие одлучиле да не се предаваат.

- Осум години активно се обидуваме, од мојата 41 година и тоа е единственото за што жалам. Нашето патување траеше многу подолго, бидејќи сакав природно да останам бремена и не бев свесна колку се мали шансите за тоа. Би сакал и другите жени на 40-тина години да бидат пореални и да не поминуваат толку многу време како јас, пред да сфатам дека има други можности. Отсекогаш ни велеле да не изгледаме толку стари, но тоа не значи дека нашите тела не се навистина стари внатре - објаснува мајката.

На почетокот на нивната врска, парот имал и спонтан абортус, кога Шантел имала 42 години.

- Бевме целосно уништени. Мислев дека ја изгубивме единствената шанса. Тоа беше најтемниот период во мојот живот. Не можев да разберам што се случи. Ми требаа години да се ослободам од тоа. На 43-годишна возраст, посетив лекар и ми рекоа дека немам шанси за ин витро оплодување, но не сакав да го прифатам тоа - се присетува Шантел.

- Бевме подготвени, летовите беа резервирани, а потоа дојде Ковид и клиниката беше затворена. Тоа беше нов удар за нас, но конечно добивме можност да патуваме во јули 2020 година - вели таа.

За среќа, немаше проблеми во следните месеци. Нивниот Николас е роден на 5 март, еден месец пред датумот на породување.

- Немав утринска мачнина, висок крвен притисок или дијабетес. Имав среќа со оглед на мојата возраст. Убаво кај овој начин на зачнување е што го носам моето дете и сè уште не можам да верувам во она што го постигна моето тело. Можев да го носам и родив моето дете како што секогаш сакав, науката е неверојатна - вели Шантел.

Двојката замрзна уште неколку јајца, но бидејќи клиниката постави граница на возраст од 51 година за мајките, тие следната година треба да одлучат дали ќе имаат уште едно дете.

- Никогаш не се откажував од своите соништа и знаев дека еден ден ќе се сретнам со сродната душа и ќе добијам дете. На крајот на денот, само треба да ги кренете рацете и да имате самодоверба. Ништо не можете да направите за да го контролирате резултатот од оваа ситуација. Обидите да се роди бебе може да ве полудат и имаше моменти кога ми го окупираше целиот живот - рече таа.

Таа додава дека реакциите на нејзиното доцно мајчинство се различни и дека околината е главно загрижена, но имаат и поддршка.

- Нашите родители беа загрижени, но радоста ја споделивме само со блиски пријатели. Презаситени сме од нивната поддршка, бидејќи тие знаат колку долго го чекавме. Имаше и неколку изненадувачки коментари кога им велев на луѓето дека нашиот син ќе дипломира кога ние веќе ќе одиме со помош на бастум. Можеби изгледаме како негови баби и дедовци, но тоа не ни е важно. Луѓето ги осудуваат мајките ако се премногу млади, премногу стари, мажени, невенчани ... Ние сме доволно возрасни за да знаеме дека ова е правилно и што е важно за нас - заклучува Шантел.

Дневен Хороскоп

ОВЕН

Денес, Овенот може да добие интересна можност. Тоа ќе биде љубов или барем нов пријател. Исто така, работата што посветивте некое време на денес може да влезе во последната фаза. Ова ќе ви даде поттик за вашиот следен проект. Одете напред, време е да се разбудите од зимскиот сон што требаше да заврши многу одамна и да тргнете во нови победи.

БИК

Денес, Биковите би можеле да добијат нови интересни можности за инвестирање. Станува збор за инвестирање време, пари или нешто друго од ваша страна. Исто така, може да размислите за одреден нов почеток. Немојте само да се возбудувате и одете на јагода без да ги проверите сите позитивни и негативни аспекти на ситуацијата.

БЛИЗНАЦИ

Денес, Близнаците би можеле да контактираат пријатели кои живеат или работат далеку затоа што ќе добиете интересни идеи од нив. Исто така, може да размислите за патување. Ќе добиете можност за службено патување или семинар каде што ќе можете да се претставите. Околу вас се случуваат многу работи, па обидете се да бидете фокусирани за да не се збуните.

РАК

Раковите денес би добиле можност да патуваат или со партнер или со пријател. Сите планови што ќе ги започнете денес во врска со ова ќе бидат успешни и ќе ви го донесат посакуваниот резултат. Што и да планирате, ќе добиете ветер во грб за да бидете возбудени и оптимистични за својата иднина. Сите односи со други луѓе се топли и стимулативни за вас. Искористете го тоа!

ЛАВ

Денес, Лавовите може да слушнат приказни за порастот, особено ако неодамна воведовте нешто ново во вашата деловна активност. Се чувствувате особено енергични, па ќе бидете во искушение да побарате повеќе од вообичаено. Ниту лошо, но внимавајте да не претерате. Ќе треба да заштедите енергија за вашите планови.

ДЕВИЦА

Девици, денес може да добиете покана за учество во нов проект. Што и да правите ќе биде стимулативно и возбудливо. Вие ќе сакате да канализирате многу енергија и ентузијазам во тој проект. Ќе размислувате за партнерство, правејќи планови како понатаму. Ова е одличен ден за дружење, затоа не изолирајте се од другите.

ВАГА

Вагата може да планира да биде домаќин на забава вечерва. Можеби ќе треба дополнително да го чистите или украсите вашиот дом, но не претерувајте. На крајот, друштвото е секогаш најважната работа. Ако потрошите многу  време на украсување на вашиот дом, ќе бидете уморни кога ќе започнете забавата, па имајте на ум дека утре е нов ден и чувајте сè во нормални граници.

ШКОРПИЈА

Денес, Шкорпиите можеа да ги посетат пријателите. Можеби ќе треба да направите помала набавка поврзана со вас и вашиот дом. Ќе мора да наметнете неколку мали обврски во сето ова. Ништо нема да ви претставува проблем, а преку ден повикот на стар пријател ќе ве направи уште посреќен. Уживајте, работната недела ќе започне само задутре и стресот сè уште не е на вообичаените високи нивоа.

СТРЕЛЕЦ

Денес, Стрелците може да добијат ненадејна можност да заработат дополнителни пари, најверојатно со работа што можете да ја направите од дома. Ќе слушнете за овој бизнис од пријател или колега. Вие исто така може да добиете интересна посета и таа личност може да ви користи на некој начин. Ова ќе биде возбудлив ден за вас, држете го умот отворен.

ЈАРЕЦ

Денес Јарецот може да очекува интелектуална стимулација од сите страни. Е добиете важни вести, за кои ќе мора да учествувате во некоја работа, доколку сакате да бидат завршени на време. Метежот и вревата на денот ќе го зголемат вашиот оптимизам и енергија за да не штедите. Сепак, внимавајте да не останете без крај.

ВОДОЛИЈА

За Водолијата креативноста денес ќе работи со најголема брзина. Можеби имате шанса и заработите пари користејќи ги вашите сопствени таленти. Вашата возбуда и ентузијазам ќе обезбедат да дадете се од себе, па ќе добиете големо одобрување за вашата работа. Вашата интуиција е исто така на високо ниво, затоа искористете го овој поволен ден за да ги решите односите со другите.

РИБИ

Денес, Рибите ќе бидат расположени за излегување и дружење со пријателите, особено ако тоа вклучува спортска активност. Ова е одличен ден за тимски спортови. Не помалку привлечна ќе биде идејата да одите на многу интересно место, затоа не двоумете се и препуштете се на чувството – ако ви се допаѓа, одете, ако не, легнете рано!

(Видео) Ешли Греам разголена „тверкаше“ во бањата

Светската плус сајз манекенка објави нови фотографии под туш и ги сруши сите табуа. Имено таа во костим за капење и брич во раката зними видео додека ги бричи нозете, а во еден момент почна и да тверка.

"Се сеќавате кога не ги избричив пазувите за време на карантинот и луѓето ме напаѓаа за тоа? Па погодете што - направив свој брич", се пофали Ешли.

Во ноември минатата година таа објави фотографија на која се гледаат влакна под пазувите и луѓето ја критикуваа поради тоа. Сега луѓето и напишаа под најновото видео дека влакнестите пазуви не треба да бидат тема на дискусија.

"Сè уште не ги бричам пазувите и ми се допаѓа тоа", "Чекај, луѓето те нападнаа за небричените пазуви? Сериозно?", "Влакната се нормални. Не е толку голема работа", напишале нејзините придружници.

(Фото) Станија во најжешко издание досега

Напознатата старлета на Балканот ја имаме видено во секакви провокативни изданија на социјалнитре мрежи, но секогаш знае да изненади.

Овојпат Станија позираше седната покрај када а на себе носеше неккви свилени траки кои потсетуваат на најминијатурното бикини кое некогаш го имте видено, а едвај ги покриваше интимните делови. Градникот пак едвај ги задржа бујните гради на старлетата.

Погледнете: 

Популарно