41 починато лице со Ковид 19, најмладиот на 18 години и 539 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 274

• Куманово – 52

• Кавадарци – 25

• Велес – 17

• Прилеп – 15

• Битола и Штип –по 14

• Кочани – 13

• Тетово – 12

• Охрид – 11

• Гостивар – 8

• Струмица, Кичево и Радовиш – 7

• Струга, Ресен, Крива Паланка, Пробиштип и Валандово – по 6

• Неготино – 5

• Гевгелија и Демир Хисар – по 4

• Делечево, Виница и Кратово – по 3

• Свети Николе, Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 2

• Берово, Пехчево и Македонска Каменица – по 1

Пријавени се 41 починато лице: 23 починати лица од Скопје (84г, 82г, 81г, 79г, 78г, 77г, 75г, 73г, 71г, 68г, 68г, 66г, 64г, 62г, 62г, 62г, 60г, 56г, 52г, 47г, 31г, 23г и 18г), 4 починати лица од Тетово (82г, 81г, 76г и 69г), по 3 починати лица од Куманово (71г, 69г и 66г) и Кичево (84г, 81г и 63г), по едно починато лице од Прилеп (66г), Гостивар (83г), Битола (72г), Струмица (75г), Охрид (78г), Струга (45г), Кавадарци (79г) и Дебар (54г). Од пријавените 41 лице, 36 се починати во болнички услови, а 5 лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 245 оздравени пациенти од:

• Скопје – 176

• Куманово – 19

• Струмица и Ресен – по 8

• Кавадрци – 6

• Прилеп и Битола – по 5

• Кичево – 4

• Штип – 3

• Велес, Тетово и Гостивар – по 2

• Кочани, Радовиш, Пробиштип, Демир Хисар и Свети Николе – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.248.079 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.549 бројката на оздравени пациенти е 166.851, на починати е 6.437, а бројот на активни случаи изнесува 13.261

Коментари

Популарно