(Фото) Ова се најотровните растенија на светот - секој ги има во домот

Растенијата во затворен простор го збогатуваат просторот, но помалку е познато дека можат да бидат многу опасни за здравјето на луѓето, особено за децата. Соковите од одредени растенија, кои се популарни кај нас, може да предизвикаат слепило, опаѓање на косата или сериозно оштетување на бубрезите. Она што е алармантно е дека најзагрозени се децата, за кои и малите количества отров можат да бидат фатални.

Експертите предупредуваат дека три до 10 проценти од труењата во пракса се предизвикани од голтање цвеќиња или плодови од отровни растенија. Кај децата таа бројка е и до 50 проценти и веднаш стои зад труењето со лекови и хемикалии за домаќинствата.

Меѓу растенијата опасни за луѓето, има дури и такви кои често се гледаат како растенија во саксии што ги чуваме во станови или градинарски растенија за кои мислиме дека добро ги познаваме…

Кукута (Кониум)

Кукута ја стекна својата светска слава на најсуров можен начин – се користеше во античка Грција за да се направи отров за егзекуција. Веројатно најпознатата жртва на ова растение бил Сократ, грчки филозоф кој бил осуден да си го одземе животот пиејќи отров. Иако растението содржи неколку отровни материи, најсилниот и најсмртоносниот отров е коњската каша, која во доволни дози предизвикува парализа на срцето и белите дробови. Хемлок расте главно во Европа и Северна и Африка. Покрај Кукута, која го уби Сократ (и којзнае уште колку луѓе), еден роднина на ова растение, Цикута (или Воден кукавица) е прогласен за најотровно растение кое расте во Северна Америка, објавија медиумите.

Abrus precatorius (око на рак)

Abrus precatorius потекнува од Индонезија, каде што нејзините светли црни, црвени и бели бобинки често се користат за изработка на перкусии и накит. Овие семиња не само што произведуваат добар звук, тие се и многу опасни поради отровната супстанција абрин што ја содржат.

Само едно семе од ова растение може да биде фатално за луѓето. Сепак, за среќа, семето само „поминува“ низ човечкото тело, а фатално е само кога се џвака.

Нериум олеандер (кај нас познат како лиандер)

Олеандерот е едно од најотровните растенија на планетата, и повторно, постојат шанси да го одгледувате сами во градината или дома, бидејќи лиандерот е едно од најпопуларните домашни растенија.

Ова растение, кое расте во форма на мала грмушка, може да биде многу убаво – но само гледање, џвакање лисја, дрвја или цвеќиња може да биде фатално, затоа чувајте го ова растение подалеку од деца и домашни миленици.

Коментари

Популарно