Видео: Лејди Гага потврди дека ќе глуми во новото продолжение на „Џокер“

Поп ѕвездата и актерка Лејди Гага ја потврди улогата во претстојното продолжение на психолошкиот трилер Џокер со музичка објава на Твитер.

Музичкото видео прикажува силуети кои танцуваат заедно на песната Cheek to Cheek, оригинално напишана од Ирвинг Берлин во 1935 година за филмот Top Hat со Фред Астер и Џинџер Роџерс во главните улоги, со имињата Феникс и Гага низ екранот.

„Хоакин Феникс ќе се врати да го игра насловниот лик, а Joker: Folie a Deux ќе пристигне во кината на 4 октомври 2024 година.

Феникс првпат играше улога во филмот Џокер во 2019 година, за што доби Оскар за најдобар актер, олицетворувајќи го ликот на најголемиот непријател на Бетмен.

Ворнер Брос, сепак, не објави никакви детали за продолжението на Џокер. Но, холивудскиот весник Variety објави дека новата продукција ќе биде мјузикл и дека Лејди Гага се очекува да ја игра улогата на Харли Квин.

Доколку биде потврдено, Лејди Гага ќе биде последната во низата актерки која ќе го игра или ќе му позајми глас на иконскиот лик Харли Квин. Неодамна, Маргот Роби ја играше улогата на криминалната кралица на Готам Сити во филмот Birds of Prey и на познатата Харли Квин во филмот Squad of the Unwritten: New Mission следната година.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

Не е јасно дали Роби ќе продолжи како Харли Квин. Сепак, филмовите за Џокер во кои глуми Феникс се во различни филмски галаксии, што би можело да значи дека Роби сепак би можела да ја повтори нејзината улога како иконски негативец во сите идни филмови.

Folie à deux е редок психијатриски синдром познат како заедничка психоза, можеби алузија на традиционалната козависна врска помеѓу Џокер и Харли Квин.

Коментари

Популарно