Нутриционист открива што се случува со телото ако јадете салата секој ден

Што се однесува до исхраната, салатата има репутација на суперхрана и често се препорачува за успешно и брзо слабеење, пишува Eat This. Без разлика дали се обидувате да го зголемите внесот на зеленчук, сакате да изгубите некој килограм или едноставно сте расположени за заситен оброк кој ќе ви ја заузда желбата за нездрава храна, нема да погрешите со салата. Што се случува со вашето тело кога јадете салата секој ден? Еве што вели нутриционистката Џина Китли.

Ќе добиете многу витамини

Сè додека вклучувате широк спектар на состојки (разни видови зеленчук, овошје, грав, мешунки, јаткасти плодови и семки, извори на протеини) и редовно ги менувате, салатата може да биде хранлив благодет што ќе ви даде многу витамини и минерали му треба на вашето тело. Истражувањата покажаа дека маслиновото масло, кое често се користи во преливот за салата, може да му помогне на вашето тело поефикасно да ги апсорбира микронутриентите растворливи во масти кои се наоѓаат во овошјето и зеленчукот. Овие хранливи материи вклучуваат бета каротен, ликопен, лутеин, витамин Е, витамин К и витамин А.

Може да изгубите тежина

Една од причините зошто салатите се сметаат за здрав избор кога сакате да ја одржите вашата тежина или да изгубите тежина е тоа што тие обично се полни со растителни влакна, кои се сметаат за корисни за губење на тежината. Според една студија чии резултати беа објавени во The Journal of Nutrition, диетата богата со влакна им помогна на возрасните со прекумерна тежина или дебели да изгубат вишок килограми.

Ќе го задржите вашиот мозок млад

Јадењето салата секој ден е одличен начин да се осигурате дека вашиот мозок ќе остане во топ форма. Студијата од 2018 година покажа дека мозокот на постарите луѓе кои јаделе само една салата дневно функционира како да се 11 години помлади од нивната реална возраст. Дури и половина средна порција салата беше доволна за да се забави стапката на когнитивно опаѓање, а зелениот лиснат зеленчук како спанаќот или блитвата покажаа најдобри резултати.

Може да почувствувате горушица

Бидете внимателни со оцетот кога подготвувате салата, не само затоа што калориите може брзо да се натрупуваат, туку и затоа што, според Китли, киселината во оцетот може да предизвика симптоми поврзани со непријатен рефлукс.

„Колку повеќе салата јадете, толку е поголема веројатноста да користите повеќе кисел сос, што може да доведе до горушица“, објаснува нутриционистот, додавајќи дека доматите и сирењето, вообичаени состојки за салатата, се многу кисели и можат да го влошат и рефлуксот на киселина. Ако сте склони кон рефлукс, пробајте прелив за салата што содржи помалку оцет и одлучете се за поблаги додатоци, како што се јаткасти плодови, семки, овошје или леќа.

Може да се чувствувате подуени или да имате грчеви

Ако често додавате големи количини зеленчук како кељ или брокула во вашата салата, може да се чувствувате надуени, запек и непријатни грчеви, предупредува нутриционистот. Имено, овие намирници доколку се претера може да доведат до отежнато варење и непријатно варење. За среќа, постои едноставно решение. Јадете помалку салата, барем додека вашето тело не се прилагоди на редовното консумирање на гореспоменатите намирници. Значи, ако јадете нова храна која има повеќе влакна од количината на која вашето тело е навикнато, можеби ќе сакате да започнете полека. Ова значи дека можеби ќе треба да започнете со неколку порции салата неделно наместо да јадете порција секој ден.

Ќе имате поредовно варење и помал ризик од рак на дебелото црево

Китли вели дека нерастворливите влакна во салатите привлекуваат вода додека се движи низ дигестивниот тракт, помагајќи да се омекне столицата и да се олесни варењето. Ова значи дека откако ќе му дадете време на вашето тело да се прилагоди на овој внес на влакна, вашата дневна навика за салата може да помогне да се спречи запек. Нерастворливите влакна не помагаат само за нормализирање на функцијата на цревата. Според клиниката Мајо, исхраната богата со влакна го намалува ризикот од рак на дебелото црево. Утврдено е дека влакната имаат заштитен ефект кога се ферментираат во нив.

Коментари

Популарно