Нутриционист открива што се случува со телото ако јадете салата секој ден

Што се однесува до исхраната, салатата има репутација на суперхрана и често се препорачува за успешно и брзо слабеење, пишува Eat This. Без разлика дали се обидувате да го зголемите внесот на зеленчук, сакате да изгубите некој килограм или едноставно сте расположени за заситен оброк кој ќе ви ја заузда желбата за нездрава храна, нема да погрешите со салата. Што се случува со вашето тело кога јадете салата секој ден? Еве што вели нутриционистката Џина Китли.

Ќе добиете многу витамини

Сè додека вклучувате широк спектар на состојки (разни видови зеленчук, овошје, грав, мешунки, јаткасти плодови и семки, извори на протеини) и редовно ги менувате, салатата може да биде хранлив благодет што ќе ви даде многу витамини и минерали му треба на вашето тело. Истражувањата покажаа дека маслиновото масло, кое често се користи во преливот за салата, може да му помогне на вашето тело поефикасно да ги апсорбира микронутриентите растворливи во масти кои се наоѓаат во овошјето и зеленчукот. Овие хранливи материи вклучуваат бета каротен, ликопен, лутеин, витамин Е, витамин К и витамин А.

Може да изгубите тежина

Една од причините зошто салатите се сметаат за здрав избор кога сакате да ја одржите вашата тежина или да изгубите тежина е тоа што тие обично се полни со растителни влакна, кои се сметаат за корисни за губење на тежината. Според една студија чии резултати беа објавени во The Journal of Nutrition, диетата богата со влакна им помогна на возрасните со прекумерна тежина или дебели да изгубат вишок килограми.

Ќе го задржите вашиот мозок млад

Јадењето салата секој ден е одличен начин да се осигурате дека вашиот мозок ќе остане во топ форма. Студијата од 2018 година покажа дека мозокот на постарите луѓе кои јаделе само една салата дневно функционира како да се 11 години помлади од нивната реална возраст. Дури и половина средна порција салата беше доволна за да се забави стапката на когнитивно опаѓање, а зелениот лиснат зеленчук како спанаќот или блитвата покажаа најдобри резултати.

Може да почувствувате горушица

Бидете внимателни со оцетот кога подготвувате салата, не само затоа што калориите може брзо да се натрупуваат, туку и затоа што, според Китли, киселината во оцетот може да предизвика симптоми поврзани со непријатен рефлукс.

„Колку повеќе салата јадете, толку е поголема веројатноста да користите повеќе кисел сос, што може да доведе до горушица“, објаснува нутриционистот, додавајќи дека доматите и сирењето, вообичаени состојки за салатата, се многу кисели и можат да го влошат и рефлуксот на киселина. Ако сте склони кон рефлукс, пробајте прелив за салата што содржи помалку оцет и одлучете се за поблаги додатоци, како што се јаткасти плодови, семки, овошје или леќа.

Може да се чувствувате подуени или да имате грчеви

Ако често додавате големи количини зеленчук како кељ или брокула во вашата салата, може да се чувствувате надуени, запек и непријатни грчеви, предупредува нутриционистот. Имено, овие намирници доколку се претера може да доведат до отежнато варење и непријатно варење. За среќа, постои едноставно решение. Јадете помалку салата, барем додека вашето тело не се прилагоди на редовното консумирање на гореспоменатите намирници. Значи, ако јадете нова храна која има повеќе влакна од количината на која вашето тело е навикнато, можеби ќе сакате да започнете полека. Ова значи дека можеби ќе треба да започнете со неколку порции салата неделно наместо да јадете порција секој ден.

Ќе имате поредовно варење и помал ризик од рак на дебелото црево

Китли вели дека нерастворливите влакна во салатите привлекуваат вода додека се движи низ дигестивниот тракт, помагајќи да се омекне столицата и да се олесни варењето. Ова значи дека откако ќе му дадете време на вашето тело да се прилагоди на овој внес на влакна, вашата дневна навика за салата може да помогне да се спречи запек. Нерастворливите влакна не помагаат само за нормализирање на функцијата на цревата. Според клиниката Мајо, исхраната богата со влакна го намалува ризикот од рак на дебелото црево. Утврдено е дека влакната имаат заштитен ефект кога се ферментираат во нив.

Победете ги паничните напади

За жал, анксиозноста денеска практично е составен дел од животот на речиси секој човек. Некои лесно се справуваат со неа, но други ги „држи“ многу долго.

Општото анксиозно нарушување најчесто оди „под рака“ со паничните напади. Поради неможноста да се контролираат чувствата, личноста чувствува страв, паника и е спречена нормално да функционира.

Во тој момент во телото се случува и физички и ментален стрес, а некогаш е потребна дури и лекарска помош за да се интервенира.

Паничните напади може да се јават кога нивото на серотонин во организмот е многу ниско, па личноста не чувствува никаква среќа. Доколку оваа состојба потрае, доаѓа до анксиозност и депресија. Серотонинот се синтетизира од аминокиселината триптофан, а процесот го потпомагаат витаминот Б6 и железото.

Откритието дека овој витамин може да влијае врз расположението, паничните напади и анксиозноста дава надеж дека може да се најде брзо и лесно решение кога тие состојби стануваат неподносливи.

Во кујната ги имате намирниците со кои болките во грбот ќе исчезнат

Болката во грбот е една од најстрашните, покрај онаа во забот и увото, бидејќи ја попречува нашата активност и желба за станување од кревет.

Доколку и вие сте соочени со ваква болка или во иднина се соочите, без разлика која и да е причината, испробајте ги овие природни лекарства наместо да ја лекувате со апчиња кои се штетни за вашиот организам.

Прв домашен лек за болки во грбот е лукот. Две или три чешниња треба да се консумираат секое утро за подобри резултати.

Маслото од лук е одлично за масажа на грбот и дава одлични резултати и олеснување. Ова масло се подготвува на тој начин што се пржат десет чешниња лук во 60 милилитри масло во тава за пржење.

Треба да се испржи на тивок оган се додека чешнињата од лук не добијат кафена боја. Откако ќе се олади маслото, треба да се нанесе поголема количина на грбот и да отстои 3 часа.

Потоа може да се истуширате и да продолжи со третманот најмалку петнаесет дена.

Втор природен лек против болката во грбот е лимонот. Сокот од лимон промешајте со сол и консумирајте два пати на ден.

Третиот но, не помалку ефикасен е лек е компирот. Свежиот компир е стар лек против болка во грбот, посебно за онаа лоцирана во долниот дел. Облога од свеж компир е повеќе од ефикасна за ваквата состојба.

Ги запознаваме ретките болести 2023 - 28 дена во февруари со 28 ретки дијагнози

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, петта по ред, ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести. Да ги дознаеме предизвиците и проблемите со кои се соочуваат. Како ја добиваат дијагнозата? Дали има некаков лек? Колку и дали воошто се пристапни и достапни лековите?...

Гронблад-Страндбергов синдром

Pseudoxanthoma elasticum (PXE)

МКБ Q 82.8

Преваленца (распространетост): 1-9/100.000

Гронблад-Страндбергов синдром е ретка наследна болест која главно влијае на кожата, очите и крвните садови. Синдромот Гронблад-Страндберг се манифестира во ткивото на кожата, во садовите, во кардиоваскуларниот систем и во гастроинтестиналниот тракт. Текот на болеста, сепак, е многу различен и не секое засегнато лице ги покажува сите симптоми. Покрај тоа, дијагнозата е често тешка, така што научниците претпоставуваат дека има голем број неоткриени случаи на Гронблад-Страндберговиот синдром. Првиот опис на овој синдром што го разликуваше од другите состојби на ксантома е од д-р Фердинанд-Жан Дариер, објавен во 1896 година. Епонимот „синдром Гренблад-Страндберг“ го добива по двајца шведски лекари кои направија дополнителни откритија во манифестациите на болеста, д-р Естер Елизабет Гронблад, офталмолог, и дерматологот Џејмс Виктор Страндберг.

Клинички манифестации:

Почетните манифестации на заболувањето се јавуваат уште во детството, но раните оштетувања се суптилни и можно е клинички да не се препознаат, сѐ до втората декада на животот. Првиот клинички знак речиси секогаш е појавата на мали жолтеникаво пребоени папули лоцирани на тилот и странично на вратот. Папулите понатаму се спојуваат, а кожата станува млитава и набрчкана, дури и се споредува со кожа на „искубана кокошка“. Во ретината се појавуваат дистрофични калцификации во Брашовата мембрана, кои при преглед на очното дно се претставени како ангиоидни ленти. Тие можат да поттикнат хороидална неоваскуларизација и на крајот да доведат до губиток на централниот вид,  дури и слепило. Во раните стадиуми, можат да се присутни површни ерозивни лезии во гастроинтестиналниот тракт и крварење. Во поодминати стадиуми, на гастричната мукоза се откриваат жолтеникави папуларни промени. Васкуларните лезии, карактеристични за овој синдром, се стенотично оклузивно заболување на средните периферни артерии,  вклучувајќи ги реналните, спленичните, илијакалните, феморални и срцеви крвни садови. Пациентите се подложни на рана коронарна артериска болест која клинички може да се презентира со ангина пекторис и ненадејна смрт. Може да се види фиброзно задебелување на ендокардиумот на вентрикулите, атриумите и атриовентрикуларните валвули. Кај околу 25 % од пациентите се согледува појава на реноваскуларна хипертензија, почесто во адултната возраст, многу поретко кај децата. Причина за хипертензијата е зголемената ренинска активност, како резултат на опструкција и калцификација на реналните артерии. Калцификацијата на интерлобуларните и аркуатните артерии во бубрезите при ехоренографија се прикажува како карактеристична точкеста хиперехогеност во пределот на кортико-медуларната граница. Можат да се сретнат калцификации и во други органи како бубрези, бели дробови, панкреас, тестиси, слезина. 

Етиологија:

Кај најголем број од случаите, болеста настанува поради присуство на  биалелични патогени варијанти во  АБЦЦ6 (ABCC6) генот (16p13.11). Ретко, некои пациенти кои имаат симптоми слични на РХЕ, се носители на патогени варијанти на ЕНПП1 (ENPP1) генот  (6q23.2), а станува збор за мутација која клинички се поврзува со генерализирана  калцификација на артериите  во периодот на доење. 

Дијагноза:

Дијагнозата се поставува врз основа на клиничките манифестации, најчесто појава  на карактеристични жолтеникави кожни лезии на предилекционите места. Биопсијата на кожните промени со употреба на еластин и калциум има специфично боење и открива изразени морфолошки промени, со присуство на фрагментирани, групирани и калцифицирани еластични влакна во средниот слој и подлабоките слоеви на кожата. Со преглед на очното дно се открива карактеристична ретинопатија со ангиоидни ленти или макулопатија. Генетско тестирање за  генот АБЦЦ6 (ABCC6) може да ја потврди или отфрли дијагнозата во сомнителните случаи. 

Диференцијална дијагноза:

Диференцијалната дијагноза на ангиоидните ленти вклучува дијагноза на хемоглобинопатии (српеста анемија, бета-таласемија, сфероцитоза), некои зболувања на еластичното ткиво на кожата (соларна еластоза, фокална дермална еластоза, папиларна дермална еластолиза) и други мултисистемски заболувања.

Генетско советување:

Наследувањето е автосомно-рецесивно, со постоење на ризик за болеста да се јави кај 25% од потомството. Понекогаш се забележува и т.н. псевдо-доминантен начин на наследување, кој се должи на високата зачестеност на АБЦЦ6 (ABCC6 ) хетерозиготи  (околу 1/200). Во тој случај, некој од родителите претставува одредени симптоми карактеристични за PXE. Бидејќи се работи за наследно заболување треба да се евалуира семејството на пропозитусот. Кај таквите семејства се препорачува генетско советување.

Третман:

Не постои специфичен третман, па како симптоматско лекување се користи директна инјекција на васкуларен ендотелијален инхибитор на растот во окото (за намалување на хороидалната неоваскуларизација), се препорачува здрав животен стил, здрава исхрана (за редукција на васкуларните ризик-фактори), васкуларна хирургија (за тешка артериосклероза) и пластична хирургија (за екцесот на кожните набори). 

Прогноза:

Се работи за доживотна прогресивна болест која доведува до онеспособување на пациентите, но животниот век, кај повеќето, не е скратен.

gizapoznavameretkitebolesti

за проектот:

Гордана Лолеска, Супер радио и Здружението „Живот со предизвици“ и овој февруари, во рамките на петтата сезона од проектот „Ги запознаваме ретките болести“, Ве запознаваат со ретките болести во Република Македонија, со надеж дека преку овие нови 28 ретки дијагнози сите заедно ќе успеене да го кренеме гласот за проблемите со кои се среќаваат лицата со ретки болести, но и нивните семејства. 

Првиот ден на ретки болести беше одбележан во 2008 година, точно на 29-ти февруари, „редок“ датум кој се случува само еднаш на секои четири години. Од тогаш, Денот на ретки болести се одржува секоја година на последниот ден од февруари, месец познат по тоа што има „редок“ број на денови.

Денот на ретките болести е меѓународна кампања за подигнување на свеста за ретките болести. Од почетокот во 2008-ма година, илјадници настани се организираат низ целиот свет и опфаќаат милиони луѓе. Кампањата започна како европски настан и со текот на времето стана глобален феномен, со учество на над  90 земји од целиот свет во 2018 година. Република Македонија за прв пат се вклучи во одбележување на овиј редок ден во 2013-та година.

Кампањата за Денот на Ретки Болести е за пошироката јавност, за релевантните институции и секој е добредојден да се приклучи: пациенти и семејства, организации на пациенти, медицински професионалци, истражувачи, фармацевтска индустрија, јавни здравствени институции - колку повеќе не има, толку подобро. Денот на ретките болести е можност за учесниците да бидат дел од глобалниот повик кон креаторите на политики, истражувачите, компаниите и здравствените професионалци повеќе и поефикасно да ги вклучат пациентите во истражувањата за ретки болести.

Вклучете се

Популарно