Видео: Бајден се сопна и падна на дипломска церемонија

Американскиот претседател Џо Бајден се сопна и падна додека ги делеше дипломите на церемонијата на дипломирање на Академијата за воздухопловни сили на САД во Колорадо.

Бајден, кој е најстариот претседател на нацијата со 80 години, успеа да се исправи и се чинеше дека е неповреден.

Претседателот стоеше околу час и половина за да се ракува со секој од 921 дипломиран кадет.

Директорот за комуникации на Белата куќа рече „добро е“. „Имаше вреќа со песок на сцената додека се ракуваше“, напиша Бен ЛаБолт на Твитер по падот во четвртокот. „Добив вреќи со песок“, се пошегувал насмеаниот претседател на новинарите додека се враќал во Белата куќа истата вечер.

Во извештајот на Белата куќа, претходно се вели дека Бајден се сопнал на црна вреќа со песок додека се движел на сцената.

На снимката од инцидентот се гледа како Бајден покажува кон една од двете вреќи со песок што се користеле за да го поддржат неговиот телепромптер додека му помагале службеник на воздухопловните сили и двајца членови на неговата тајна служба.

Тој беше виден како без помош се враќа на своето место, а подоцна џогира назад кон својата колона кога церемонијата заврши набргу по несреќата.

Коментари

Популарно