Овој метод претходно се користеше за лекување на САРС и ебола

Универзитетот во Источна Турција започна со користење на крвна плазма за пасивно да ги имунизира пациентите заразени со новиот коронавирус, јави агенцијата Анадолија.

Третманот се изведува со земање плазма од пациент кој се опоравува од Ковид-19, и кој веќе е негативен за коронавирус, објасни ректорот на универзитетот Иниону Ахмет Кизлај, во округот Малатија.

– По првпат во Турција, Медицинскиот центар „Тургут Озал“ при Универзитетот зеде плазма од излечен пациент со Ковид-19, користејќи метод наречен плазмафереза ​​и го примени на друг пациент, кој е во многу сериозна состојба во одделот за интензивна нега, рече тој.

Целта, објасни Кизлај, пациентот во одделот за интензивна нега да прима антитела од опоравениот пациент. Овој метод претходно се користеше за лекување на САРС (тежок акутен респираторен синдром, исто така предизвикан од коронавирус) и ебола.

Лекарот ги повика пациентите третирани со коронавирус да го поддржат овој метод и да донираат плазма, објаснувајќи дека не претставува ризик за веќе излекуваните.

Во светот досега се регистрирани 1,276,117 лицa заразени со новиот коронавирус

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1,276,117 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 69.509, а оздравеле 265.944 луѓе.

Унгарија – Бројот на потврдени случаи од Ковид-19 се зголеми на 744 откако беа пријавени уште четири смртни случаи. Досега во Унгарија починаа 38 лица од Ковид-19 и 67 се опоравени. Во карантин се 14 325 лица.

Панама –  Министерството за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани 1.988 случаи на заразени со новиот коронавирус, што претставува зголемување за 187 случаи од претходниот ден. Бројот на смртни случаи се зголеми за осум – на 54.

Мексико  – Региистрирани се 2.143 нови случаи на заболени од новиот коронавирус, што претставува зголемување за 253 случаи од претходниот ден, соопшти Министерството за здравство. Бројот на смртни случаи поврзани со вирусот се зголеми за 15 – на 94.

Јужна Кореја  – Властите соопштија денеска за помалку од 50 нови случаи на коронавирусот, првпат откако епидемијата во таа земја достигна врв на 29 февруари. Регистрирани се 47 нови случаи, така што вкупниот број на заразени се 10.284. Бројот на смртни случаи се зголеми за три – на 186.

Романија – Премиерот Лудовик Орбан, верува дека врвот на пандемијата  во Романија ќе биде по Велигден, објави денеска весникот „Национал“. Во Романија, новиот коронавирус веќе зарази над 3.800 луѓе и регистрирани се 151 смртен случај.

БиХ: Потврдени уште три случаи на заразени со што бројот е зголемен на 659.

Aвстрија – Од денеска на сила е задолжително носење заштитни маски во супермаркети и дрогерии. Австриските власти разгледуваат обврска за носење маски на сите јавни места.

Црна Гора – Нови девет позитивни на Ковид-19, вкупно 223 случаи. Најмногу – 113 се регистрирани во Подгорица.

Нов Зеланд ќе се придржува до силните правила за борба против коронавирусот, и покрај некои знаци дека ситуацијата се стабилизира, рече денеска премиерката Јасинда Ардерн. Таа рече дека се регистрирани 67 нови случаи на Ковид-19, што е најмал број на нови случаи во последните пет дена. Вкупниот број заразени лица е малку поголем од 1 100, а евидентиран е еден смртен случај.

Во САД уапсен човекот за кој се смета дека го произвел и го продал коронавирусот

Професор на универзитетот Харвард, Чарлс Либер (60) и еден Кинез се уапсени во Америка, а ФБИ објави дека тие го продале коронавирусот нао кинеската држава трагаат по уште еден Кинез.

- САД штотуку открија дека имаат човек што го направил и продал коронавирусот на Кина. Д-р Либер, раководител на одделот за хемија и биологија на универзитетот Харвард е уапсен - објавија директори на ФБИ во изјава за нацијата.

Обвинителите велат дека Либер има договор со Институтот за технологија Вухан. Тој исто така водеше група која имаше договори со Министерството за одбрана и националниот институт за здравство. Федералните агенти рекоа дека Либер лажел за неговите врски со Кина кога давал изјави за тие договори.

„Се чини дека Кина му платила на Либер стотици илјади долари во текот на годините за вмешаност во кинески експерименти и истражувачка работа“, рече генералниот јавен обвинител на Масачусетс, Ендру Лелинг.

Либер беше уапсен во неговата канцеларија на универзитетот Харвард, а потоа беше ставен на административен одмор. Тој нема да може да учествува во наставни или истражувачки работи, соопшти универзитетот.

Уште едно обвинение е поднесено против кинески државјанин, кој работел како истражувач на универзитетот во Бостон. Лелинг рече дека Џангинг Ји е потполковник на кинеската армија, но тоа не беше откриено кога бараше американска виза. Тој во моментов е во Кина и не е уапсен.

„Пребарувањето на неговите електронски уреди покажа дека Ји добил информации за Националната ослободителна армија од двајца американски граѓани со експертиза во роботика и компјутерски науки“, рече Лелин.

Трет обвинет е кинескиот државјанин Заосонг Зенг, кој го спонзорирал Харвард и работел како истражувач во Медицинскиот центар Бет Израел. Тој, наводно, бил фатен во декември на аеродромот во Логан во обид да прошверцува биолошки материјал од земјата.

Според НПР (Национално јавно радио) во февруари годинава, Чарлс Либер е професор кој живеел мирен живот како истакнат американски научник. Неговата лабораторија на Харвард истражуваше работи како да се поврзат ситните електрони со мозокот. И, тогаш, на 28 јануари, ФБИ чукна на неговата врата. Либер сега е обвинет за „интелектуална трговија“ или продажба на знаење за пари и ќе одговра за тоа. Полициските истражители наведуваат дека тој поставил лабораторија во Кина во замена за неколку стотици илјади долари грантови на кинеската влада, а потоа им тврдел на американските иследници дека не знае ништо за исплатите.

Врските за случајот на Либер со кинеската програма за вработување наречена „Илјадници таленти“. Според Мајкл Лауер, заменик директор за истражувања во Националниот институт за здравство, програмата првично беше креирана во 2008 година, како начин Владата да ги врати кинеските научници дома. Со текот на времето, западните научници се вклучија во програмата. Од нив беше побарано да формираат лабораторија во Кина и да поминат барем дел од своето време работејќи таму во замена за големи плати.

Кривичната пријава против Либер исто така тврди дека тој ги излажал и владата и Харвард во врска со неговата вмешаност во Планот за илјадници таленти. Според претставката, Либер бил вклучен во програмата најмалку од 2012 до 2017 година. Неговиот договор бил плата од дури 50.000 американски долари месечно, заедно со околу 150.000 американски долари годишно во трошоците за живот и 1,5 милиони долари за формирање лабораторија на универзитетот за технологија во Вухан.

Во истрагата се вели дека кога биле прашани од страна на истражителите на Харвард и Министерството за одбрана, кои заедно со НИХ му дале грантови за скоро 18 милиони долари, Либер рече дека никогаш не му било барано да учествува во програмата Илјадници таленти. 

Либер не е Кинез, но голем дел од научниците уапсени или отпуштени за земање пари од програмата „Илјадници таленти“ се кинески државјани. Ова доведе до тоа некои да тврдат дека владата сака да профитира на расна основа, но ова обвинение врз владата Лелин го негира.

Адвокатот на Либер, Питер Левит, одби да зборува за наводите. Но, други што се запознати со случајот, велат дека се отвораат важни прашања во врска со етиката, научната отвореност и можното расна дискриминација. „Ова е голем случај“, вели Френк Ву, професор на Правниот факултет на Универзитетот во Калифорнија, кој се занимава со кинески случаи на шпионажа. „Ова е случај што се фокусира на кинеско-американските односи. Станува збор за конкуренција. Станува збор за тоа како треба да се постапува со науката “.

Некои истакнати аналитичари се сомневаат во вистината на овие информации и веруваат дека станува збор за специјална војна против Кина.

Kurir.rs/boston.cbslocal.com

Популарно