СДСМ до Мицкоски: Прикривањето докази е кривично дело

Христијан Мицкоски да не молчи за средбата Палевски, туку да одговори, порача СДСМ во сооштение.

„Ако Мицкоски навистина има поинакви информации за случајот со двојното убиство треба да ги достави до ОЈО.

Прикривање докази е кривично дело.

Палевски, кој е осомничен за двојното убиство што ја потресе целата македонска јавност, беше близок соработник на режимот на ДПМНЕ и јавно го поддржуваше Мицкоски, но и нивниот коалициски партнер Левица.

Со радикални ставови, Палевски беше алатка на ДПМНЕ во црна кампања против СДСМ но и против се што означува демократија во Македонија и за подгревање етнички тензии.

Неговата маргинална политичка партија со радикална и проруска ориентација е производ и алатка на политиките на преќутна агресија од страна на ДПМНЕ во изминативе две децении.

Затоа, надлежните органи, пред се Јавното обвинителство согласно законот имаат обврска да ги истражат односите на Палевски со сите негови соработници, вклучително и Мицкоски“, се наведува во соопштеинието на СДСМ.

Коментари

Популарно