Таткото на исчезнатото девојче од околината на Бор го помина полиграфскиот тест

Таткото на исчезнатото девојче Данка Илиќ, Милош Илиќ, положил полиграфски тест.

Двегодишната Данка Илиќ исчезнала во вторникот околу 13 часот и 45 минути, а во моментот на исчезнувањето носела виолетови панталони, јакна во маслинесто зелена боја, а косата и била врзана во опавче.

Девојчето има кафена коса, кафени очи и е висока околу 85 сантиметри.

Две специјалистички спасувачки екипи од урнатините од Белград и Нови Сад, од Одделението за вонредни состојби на МВР, синоќа пристигнаа во Бањско Поље кај Бор и рано утринава започнаа детално пребарување на просторот околу куќата од каде девојчето исчезнало во вторникот.

-Екипите ги сочинуваат 18 пожарникари-спасувачи со пет теренски возила и едно куче спасител, соопшти денеска МВР.

Припадниците на МВР во континуитет ги преземаат сите мерки и дејствија за пронаоѓање на девојчето и утврдување на сите факти и околности за нејзиното исчезнување, а на местото на настанот утрово пристигна и министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ.

Поради исчезнувањето на Данка Илиќ, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.

Коментари

Популарно