Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

„Бугарија се приклучи на проблематичната група во ЕУ“ е насловот на текст полн со податоци и изјави што го објави „Фајненшл тајмс“.

-Генералниот впечаток на Брисел е дека фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија Особено, тие се користат за купување - директно или преку јавни набавки - на повеќето медиуми и со тоа да се прикријат постапките на политичарите“

Ова го вели Симеон Ѓанков, министер за финансии во првата влада на Бојко Борисов (2009-2013), во напис за „Фајненшл тајмс“ - веднаш по влегувањето на Бугарија во ЕУ. Изданието опишува дека во Брисел постои зголемена загриженост за толерирање на корупцијата и вработување на лојални, но неспособни луѓе во администрацијата. Примери беа користени не само од домашната, туку и од надворешната политика на сегашната влада во Софија..

Според наводите во „Фајненшл тајмс“ премиерот Борисов поради политичките тешкотии што ги доживува покренаа тешки прашања во Брисел.

Критичарите велат дека земјите не успеале да извршат ефикасен притисок врз Бугарија за подобрување на управувањето на правото. Тензиите се зголемија во последните неколку недели, откако Бугарија го блокираше почетокот на разговорите за пристапување на Република Македонија во блокот.

Ова предизвика страв дека Бугарија може да стане трета земја, по Унгарија и Полска, со која ќе мора да се справуваат другите земји-членки на ЕУ.

Бугарија постојано е земја од ЕУ со најниско рангирање на Индексот за перцепција на корупцијата на ‘Транспаренси’ и падна табелата за слободата на медиумите откако стана членка на ЕУ. Дури четири петини од жителите сметаат дека корупцијата е широко раширена“, наведува „Фајненшел тајмс“.

Според весникот, обвинителите во шпанската област Каталонија истражуваат случај на наводно перење пари со потенцијални врски со Борисов. Бугарскиот премиер ги негираше обвинувањата поврзани со него.

Во последно време, се појавија слики од спалната на Борисов, на кои се гледа пиштол и банкноти од 500 евра, во вкупна вредност од околу 1 милион евра. Борисов гордо признава дека поседува пиштол, но вели дека дека сликите биле креирани.

Поранешниот заменик Премиер на Бугарија, Христо Иванов за Фајненшл Тајмс изјави дека Борисов успеал да постигне успех на европско ниво затоа што остана во конзервативниот блок на ГЕРБ и припаѓа на десноцентристичката група на ЕП. Тој не користи нелиберална реторика, како што е случајот во Будимпешта и Варшава. Но, Бугарија почнува да се гледа како дел од најголемиот модел на корупција и популизам кој премногу добро се пробива низ жилите на Европа и патот до донесување одлуки.

Целиот текст на овој линк

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Српскиот претседател Александар Вучиќ при посетата на Ниш, одговарајќи на критиките од стручњаците дека здравствениот систем може во секој момент да крахира, направи споредба на Србија и Македонија и рече дека вкупниот број на починати од Ковид-19 е поголем а се работи за многу помала земја.

Тој забележа дека Северна Македонија, која е помала од Србија, има повеќе смртни случаи, како и БиХ, која, како што вели, има 1.000 смртни случаи повеќе, а како што вели спрскиот претседател, е повеќе од двојно помала од Србија.

"Хрватска, која е 1,8 пати помала, има повеќе смртни случаи. Црна Гора има 480, тоа е како ние да имаме 4800, а не 1,500 смртни случаи. Бугарија, Унгарија, Романија исто така имаат повеќе, само "Никој нема да им го каже на луѓето сето тоа. Ова е сериозна болест и нашиот систем се бори против тоа", рече Вучиќ, пренесува РТС.

Во Македонија до вчера имаше 1.699 починати од Ковид-19, а во Србија бројката бешпе 1.484.

Саша Ковачевиќ го затвора својот ресторан

Познатиот пејач Саша Ковачевиќ има свој ресторан во Белград, но како и многу угостители за време на пандемијата од коронавирусот, така и познатиот пејач беше принуден да го затвори својот локал.

„Угостителството е една од гранките што претрпеа удар што се однесува до короната. За жал, тоа е вистина. Подобро е да се спасиме себеси, да ги спасиме луѓето и вработените кои работат во ресторанот и, на крајот, да се спасиме сите од некои маки и да не затворат кога ќе дојде време“, изјави Саша за емисијата „Шок ток“.

„Единствено жалам за луѓето кои работат таму, што немаат никаков приход, извор на пари со кој би можеле да му помогнат на своето семејство, но јас велам, на сите нас ни е многу тешко. Од март немавме настапи и знам дека на луѓето им е многу тешко“, додал пејачот.

Ковачевиќ исто така изјави дека е голем оптимист и се надева дека од оваа ситуација ќе извлече добра лекција која ќе му помогне за понатака.

Популарно