ВИДЕО: Се качи на јарболот и го симна српското знаме

Граѓанин на Хрватска во Пожега го симна знамето на Србија, кое беше поставено таму заедно со другите знамиња на земјите учеснички на филмскиот фестивал.

По повод едноминутниот филмски фестивал, кој воедно е и најстариот меѓународен филмски фестивал основан во Хрватска, на кој учествуваат кинематографери од земји ширум светот, во центарот на Пожега беа поставени знамињата на земјите учеснички на фестивалот, меѓу кои и знамето на Србија.

Меѓутоа, во понеделникот вечерта, млад човек успеал да се качи на јарболот и да го симне српското знаме.

Порталот, Požeški.hr, кој објави и видео од младиот човек кој го симнал српското знаме, наведува дека „можеби оваа тема немаше да добие толкаво внимание доколку српското знаме не беше поставено покрај локалите во Пожега“. .

Жителите на Пожега мораа да го гледаат знамето со денови на кафе. Тоа со причина предизвика силен револт кај многу сограѓани, бидејќи Пожега и Пожешкиот регион изгубија многу синови и татковци во агресијата на нашата татковина во 1991 година“, наведува порталот. 

Исто така, се додава дека добиле информација дека младиот човек кој го симнал знамето изгубил член од блиското семејство во Татковинската војна, а синоќа го симнал и знамето на Србија бидејќи смета дека не му е место на плоштадот Света Троица, како и многу сограѓани кои го поддржаа.

Еве кои места имаат опасни бранови во Грција

Бидете внимателни ова лето.

Брановите се прекрасен природен феномен, составен дел на морето, а понекогаш играњето на нив повторно прави да се чувствуваме како деца. Сепак, не смееме да ги потцениме и мора да ги разликуваме безопасните од оние кои можат да доведат до повреди или нешто многу полошо.

Затоа е важно да се сврти вниманието на фактот дека секоја година поради големите бранови и силните морски струи се случуваат по неколку давења (давења) во некои од грчките летувалишта, како наши така и на странски туристи.

Од таа причина, бидете особено внимателни, следете ги препораките на спасувачите да не влегувате во море и внимавајте особено ако имате деца.

Ова предупредување не се однесува само на неискусните туку и на оние други искусни пливачи.

Се однесува и на летувалишта и плажи каде брановите често имаат поголем интензитет, а тоа се: Рајската плажа на Тасос, Сарти на Ситонија, плажата Порто Кацаки на Лефкада и плажата Миртос на Кефалонија, која е позната по силните струи.

На овие плажи капачите често знаат да се опуштат бидејќи големите бранови ги гледаат исклучиво како атракција, а не како потенцијална опасност, пренесува grckainfo.com.

Туристот Горан Терзиќ го сподели своето искуство од минатиот август.

„Поздрав, би сакал да споделам нешто со вас. Имено, вчера на плажата Порто Кацики овде во Лефкада, каде што бев со девојка ми, поради големите бранови и моето невнимание, во дел од секунда бранот ме покри и ме здроби толку многу што мислев дека ќе ми ја скрши кичмата и вратот!

По некое чудо и чиста среќа што немаше многу големи камења на дното, поминав само со расекотина на челото што морав да одам да ја поправам во болницата во Лефкада. Кога пристигнав во болницата, наидов на повеќе наши граѓани кои исто така имаа разни повреди од вчерашните големи бранови овде на островот!

Морам да напоменам дека иако имав здравствено осигурување (никогаш не се оди на пат без здравствено осигурување), болницата воопшто не ми побара ниту пасош, а осигурувањето никој не го ни спомна, само докторот ме праша каде дојдов. од и кога реков дека сум од Србија, човекот нон-стоп повторуваше додека ме шиеше „Браќа Срби, браќа Срби“ „

Искрено, срцето ми беше полно во тоа лудило, бидејќи дефинитивно овде во Грција Србите се многу почитувани и сакани. Повторувам, никогаш не патувајте никаде без осигурување, бидејќи не знаете што може да се случи!“

Кога станува збор за островот Лихадониси на островот Евија, Соња А. напишала:

„На Евија има се повеќе туристи. Предупредување за оние кои ги посетуваат вулканските острови – Лихадониси. Има добро уредена и најпосетувана плажа каде што нема бранови, а морето е плитко. Но, на околу 20 метри од брегот има опасни струи кои ве повлекуваат со голема брзина од брегот. „И покрај предупредувањата што ги добиваат туристите кога се превезуваат со чамци до островот, има редовна сцена каде момците од кафулето трчаат до бродот со кој им приоѓаат на вознемирените капачи и ги спасуваат.

Владислав Весовиќ во коментар на тој текст напиша предупредување кое е многу важно.

„Порто Кацики на Лефкада, пред три години едвај спасивме пријател кога брановите го одвлекоа. Дел од плажата каде од водата штрчат три карпи. Моја препорака е воопшто да не влегувате во водата доколку има големи бранови. Никој нема ни да се обиде да ви помогне. Од 300 луѓе на плажата, имавме среќа и на двајцата ни помогна еден Грк и што имаше момци од Вишата медицинска школа во Земун кои му дадоа прва помош. Брзата помош не може ни да се спушти, затоа само внимавајте“.

извор: mk.tv21.tv

Петков поднесе оставка

Бугарскиот премиер Кирил Петков поднесе оставка од Владата, објави БГНЕС.

Оставката ја испратил преку курир, велат за БГНЕС од прес-центарот на Народното собрание на Бугарија.

Петков рано утрово пристигна во зградата на Министерскиот совет, придружуван од обезбедувањето, но одби да даде изјава за медиумите. Ова дојде по расколот во владејачката коалиција и заминувањето на „Има таков народ“. Следуваше гласање недоверба, по што падна владата со гласовите на ГЕРБ, СДС, Вазраждане и ИТН. Бугарскиот претседател Румен Радев сега ќе се консултира со пратеничките групи во Народното собрание и потоа ќе даде мандат за составување нова влада.

Според бугарскиот устав, Националното собрание има право да направи три обиди за формирање на кабинет.

Првиот мандат Радев треба да го додели на „Продолжуваме со промената“ како најголема пратеничка група во бугарскиот парламент, која има намера повторно да го предложи Кирил Петков за премиер.

Доколку „Продолжуваме со промената“ не успеат да обезбедат мнозинство и нова влада, претседателот ќе го предаде вториот мандат на ГЕРБ-СДС, која вчера најави дека веднаш ќе му го врати на Румен Радев. Третиот мандат на претседателот на Бугарија избира на која од останатите пратенички групи ќе и го додели.

Доколку третиот обид не успее, Радев назначува преодна влада, го распушта Националното собрание и закажува предвремени избори. Петков на функцијата премиер е од 13 декември 2021 година.

Популарно