Го доби ли светот новиот Осама Бин Ладен

Абу Бакр ал-Багдади е лидер на Исламската држава Ирак и Левант. Следбениците го сметаат за лидер на новата генерација.

Додека милитантите на исламската држава Ирак и Сирија продолжуваат да навлегуваат се подлабоко во Ирак, притоа преземајќи ја контролата над поголемите градови во земјата, медиумите пишуваат за лидерот Абу Бакр ал-Багдади.

el-baghdadi-01

Станува збор за лидерот на групата позната под името Исламска држава на Ирак и Левант, а оваа група се опишува и како полоша од Ал-Каеда. Колкава закана претставува ал-Багдади говори и фактот дека го нарекуваат иден Осама бин Ладен. Вчера неговата група ИСИЛ објавила дека убила околу 1.700 ирачки војници.

Абу Бакр ал-Багдади воскреснал од анонимноста и станал лидер, а Ал Џазира пишува дека ја персонифицира бруталноста, одлучноста и амбицијата на ИСИЛ.

Никој по Осама бин Ладен не бил толку почитуван меѓу сунитските борци. За разлика од Осама кој се издигнал благодарение на богатството, Багдади се пробивал полека, од обичните почетоци на северот на земјата, до лидер на една од најголемите закани. Охрабрен од своите успеси на боиштата во Сирија и Ирак, го оспорил и самото водство на Ал Каеда, наведувајќи дека тој е вистинскиот наследник на Осама.

Неговите методи се екстремни, а неговите акции загрижуваат многумина. Заробените непријателски борци ги стрела и' им ги сече главите, а нивната смрт се снима и се објавува на интернет.

Останатите вооружени сили во Сирија трпат напади, додека ИСИЛ го шири своето влијание на територијата. На тие места воведуваат строго учење на исламот. Интернетот изобилува со видеа на кои крадците се казнуваат со сечење на раце.

За почетоците на ал-Багдади не се знае многу. Роден е во 1971-та година, а како студент ја учел исламската историја и стекнал докторат на универзитетот во Багдад во доцните 90-ти. Кога САД во 2003-тата година го нападнале Ирак, тој се вклучил во вооружена група и започнал борби на западот на земјата.

Стејт Департментот во 2011-тата година понудил 100 милиони долари награда за негово апсење или смрт.

(Фото) Погледнете како дојде Јелена Карлеуша на снимање

Како некој кој ги познава модните стандарди за девојки, кои верно ги следат и коментираат многумина, би кажале дека овој пат пејачката се надмина себеси.

Карлеуша откако се врати од летовање, не престана да објавува фотографии во различни модни комбинации. Овој пат се појави со отворено деколте, долг фустан и тоа црн до под, а градите само што не испаднале.

Дали нејзината намера беше повторно да покаже како води сметка за својата витка линија – не знаеме. Мора сами да ја погледнете фотографијата и да процените и секако многу фанови останаа без здив поради оваа фотографија.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🐍

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Кристијан Голубовиќ ги крена сите на нозе: Се колнам, ќе ѝ ја „скинам главата“ на Станија!

Кристијан Голубовиќ јавно кажа дека планира да ѝ наштети на Станија Добројевиќ, која ќе влезе во реалното шоу Задруга, ако не му се извини поради тоа што му ги споменала детето и жената. Голубовиќ синоќа одговараше на прашањата на гледачите, па објасни зошто постојано е во конфликт со Станија и спомена многу навреди.

„Јас сум навикнал дека к**ва која е во душата к**ва, да ја плукнам, а дамата не. И на улица, и дома, било каде. Јас половина работи кои ги правам во афект не ги мислам, а кога ќе направам нешто што како што се навреда, не планирам да се извинам. Се колнам во своите деца, ќе ѝ ја скинам главата на Станија, или тоа ќе го направат моите луѓе, дури и да морам 40 години да одам во затвор“, кажа Голубовиќ.

(Фото) Карлеуша во жешко издание настапи во Белград, сите останаа маѓепсани од нејзините облини

По седум месеци пауза, Јелена Карлеуша повторно имаше настап во Белград, а за овој перформанс пејачката се облече во провокативно издание и многумина останаа воодушевени од тоа што го забележаа.

Пејачката избра светло зелен костум, кој беше провокативен и безобразен, а до израз дојдоа нејзините облини.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bang bang 🔫🔫🔫 Swipe&Njoy 🐍😉👋🏻 #aboutlastnight #bossb*tch

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Танчерките беа во истата боја, со тоа што на лицето имаа заштитни маски. Погледнете во продолжение како изгледаше Карлеуша и девојките на нивниот настап во Белград.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gang🔫

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Популарно