Скопјанец силувал куче на Кеј!

Грозоморниот чин се случил минатата недела на сред бел ден на кејот на Вардар од страната на Керамидница. Лице на возраст од 25-30 години мачело и силувало куче , кое по чинот влегло во една од куќите на таа страна од Вардар, велат од Анима мунди.

13102016112652_web_stray_dogs_20141204_slk_0111f

„Сведоци биле повеќе лица кои седеле на клупите од страната на Аеродром, кои реагирале, и веднаш повикале полиција, оставиле свои податоци, но полицијата откако дошла одбила да влезе во куќата во која се скрил монструмот, силувачот на кучето. Шокирани сме што се се случува во Македонија и што се е се толерира во нашето општество. Шокирани сме што монструми кои се закана за секого шетаат, немаат страв од никого и среде бел ден се изживуваат врз послабите, во случајот врз бездомно, младо куче, кое не можело да избега“, стои во соопштението на здружението.

Велат, иако е пријавено, полицијата нема интерес или механизам да изврши претрес, вештачење и да го приведе лицето кое го извршило монструозниот чин.

„Адвокатскиот тим на Анима Мунди контактира со сведоците и бараме најстрога казна и правда за злоставуваното куче. Каква порака се пренесува на овие деликвенти и психопати, доколку не бидат најстрого санкционирани? Кој ги штити луѓето, децата, животните во нашето општество, колку сме безбедни кога социопат, сексуален манијак, зоофил, зооераст слободно шета и силува животни на кеј, пред очите на другите луѓе? Која е нашата порака кога на монструмите никој ништо не им може? Така на пример во Кочани, силувачот на кучиња кој беше 10 пати пријавен од локалното население, здруженијата за заштита на животни за мачење/силување/убивање кучиња, сега е повторно на слобода и без било каква контрола – насилникот повторно слободно шета, собира кучиња , ги носи на напуштени локации за потоа да на животните им се губи секоја трага, а на местото остануваат искористени кондоми или мрши, велат од Анима Мунди.

Од здружението ги повикуваат Министерството за внатрешни работи, АХВ и општинските власти да ги вложат сите напори за да ваквите лица бидат казнети и сместени во затвор.

Милијана повторно го изненади Балканот: Откри дека има ново момче!

Контроверзната учесничка во реалното шоу Парови, Милијана Божиќ стана популарна поради својата врска со 53 години постар човек.

Меѓутоа, се случија неколку промени, односно Милојко и таа не се во најдобри односи, а веќе долго време се шпекулираше за новото момче, иако таа никогаш не зборуваше многу за тоа.

Сите сметаа дека се заљубила во некој стар маж со „длабок џеб“, но следеше нов шок за сите учесници во реалното шоу.

Милијана разговараше на таа тема и откри дека има ново момче, кое е на нејзини години, односно момчето ја чека надвор. „Тоа момче е младо, паметно, скромно…“, открива Милијана.

Луна се договори со раководството на „Пинк“

Новото издание на вашата омилена емисија за познатите лица од Балканот ќе се емитува на „Пинк“ и неделава од 13.30 часот.

Цела Србија, но и дел од Македонија ги гледа новите детали од јавната сцена на Балканот. Во медиумите може да се прочитаат информации дека многу личности се заразени со вирусот, но и покрај тоа Луна Џогани ќе се појави како гостин.

Луна го напушти реалното шоу Задруга 3 на 30 јуни, а првпат пред камерите ќе разговара за тоа што го дознала по напуштањето на популарната емисија.

(Видео) Залепи кришки леб по телото – кога ќе видите зошто, никогаш нема да го направите тоа!

На луѓето дефинитивно им е многу досадно, а тоа го покажа и Амелија Лидел од Шефилд, која е ветеринар по професија, па најде бизарен начин да го потроши времето во парк.

Таа, како и многумина, сакаат да хранат гулаби, но најде посебен систем за тоа, односно да го залепи цело тело со кришки леб. Делува забавно? Па, не баш, но ако е нешто поради што е среќна…

Популарно