ВИДЕО: Хабиб на величенствен начин ја одбрани титулата

УФЦ ѕвездата Хабиб Нурмагомедов ја потврди титулата во лесна категорија, откако во Абу Даби по три рунди го сруши Дастин Поаире. Уште во првата рунда, Хабиб зададе силни удари по Американецот. 

Олучувачкиот момент се случи во третата минута од третата рунда, кога Поаире се предаде. Дагестанецот ја потврди титулата апсолутен шампион во лесна категорија и освои шест милиони долари. 

Оваа победа е 28-ма во исто толку професионални ММА-меча за Хабиб, a Поaрие симнат е од врвот, на кој беше по победата над Макс Холовеј.

И покрај тоа што сите очекуваа, по борбата, Хабиб не најави кога и против кого ќе се појави во рингот до крајот на годината. 

Ѕвездата на Јувентус одмара Охридско Езеро

Дејан Кулушевски- швеѓанец со македонски корени е во друштво на неговиот соиграч од младинската репрезентација на Шведска, Жоел Асоро.

Новото засилување на Јувентус, Дејан Кулушевски, одлучи дел од летниот одмор да го помине во Охрид.

Швеѓанецот со македонски корени е во друштво на неговиот соиграч од младинската репрезентација на Шведска, Жоел Асоро.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Really livin life..🙏

A post shared by Dejan Kulusevski (@dejan.k10) on

Роналдо го напушта Јувентус

Неофицијално Кристијано Роналдо е незадоволен во Јувентус и постои можност тој наскоро да го напушти клубот од Торино.

Весникот “Footmercato” пишува дека агентот на Роналдо, Хорхе Мендеш, веќе стапил во контакт со спортскиот директор на ПСЖ и дека на големо се работи на трансферот на Португалецот во францускиот клуб.

Во случај ПСЖ да успее да го доведе Роналдо ќе има неверојатен покер од асови на теренот- Роналдо, Нејмар, Мбапе и Икарди.

Ботас ќе тргне од пол-позицијата на патеката „Силверстоун“

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботaс, беше најбрз на денешните квалификации возени на патеката „Силверстоун“ во чест на јубилејот 70-годишнина во Формула 1.

Второто место му припадна на неговиот тимски колега Луис Хамилтон.

Од вториот стартен ред ќе тргнат Нико Хулкенберг од Рејсинг Поинт и Макс Верстапен од Ред Бул.

Уште еден лош ден имаа пилотите на Ферари. Шарл Леклер ќе тргне од осмата позиција, а Себастијан Фетел од 12-та.

Главната трка ќе се одржи утре со почeток во 15:10 часот.

Популарно