Со своите 123 години ги збунил вработените на аеродром

Свами Сивинанда е роден во Бехали во Индија, на 8-ми август 1896-та година а го одгледал индиски духовен лидер.

Тој ги шокирал вработените на аеродромот во Калкута во Индија кога им го покажал пасошот во кој се наведува дека овој Индиец е роден во1896-та година  и дека сега има 123 години.

Сивинанда тврди дека тајната на неговата длабока старост е всушност долгогодишното практикување на јога, целибат и консумирање на храна без зачини. Неговиот пасош ја шокирал управата на аеродромот кога тргнал во Велика Британија од Индија.

Ја провериле исправноста на неговиот пасош и добиле потврда дека тој е во целост функционален, но тогаш заклучиле дека е многу можно датумот на раѓање на овој маж да не е исправно запишан во неговите документи.

Сивинанда им објаснил дека родителите го оставиле кратко по раѓањето и дека неговите податоци за раѓање се напишани дополнително. Сепак, ако неговите податоци се точни – тоа би го направило најстарата личност на светот.

Досега таа титула ја држела Французинката Жан Калман, која починала во 1997-ма година кога имала 122 години и 164 дена. Гинисовата книга на рекорди решила да го разгледа случајот на Сивинанда, но истакнале дека дека нема да биде едноставно да се одредат неговата реална возраст, пренесува “Klix.ba”.

“Дисциплината е многу важна работа во животот на секој човек. Со оглед на тоа дека сум роден во сиромаштија, никогаш не сум барал премногу од животот. Денес луѓето се несреќни, нездрави и неискрени, што ме боли многу”, рекол Индиецот додавајќи дека негова голема желба е луѓето да станат среќни и мирољубиви.

Како после една масажа и се променил животот?

„Бев семејна жена сè додека не отидов на мојата прва масажа. Како да започнам Имам 45 години, прекрасни деца и сопруг. Јас би рекла прекрасен брак. Јас сум вистинска семејна жена. Не знам дали сеуште  припаѓам во таа категорија.

Решив да одам на масажа и закажав состанок. Кога пристигнав, не ме дочека масерката него масер кој беше згоден млад човек. Масерката требало да  заврши нешто итно, па таа откажа во последен момент.

Ми беше малку непријатно, но се согласив да го земам терминот. Тој е убав, културен, има околу 20 години. За време на масажата тој ми рече дека немал поубава клиентка доесга и јас се засрамив од тоа.

Кога се вратив дома, јас бев под импресија од тоа што ми го кажа. Тој веднаш ми испрати барање за пријател на ФБ. Се плашам да кажам дека ми се допаѓа тој, или барем начинот на кој ме третира. Не значи дека би го измамила мојот сопруг, но лесно би можел да се  заљбувам во овој млад човек.

Одам на масажи кај него веќе три месеци и совеста ме гризе. Ништо не се случи, но ми се допаѓа неговото друштво. Најдобро би било да прекиам, но  јас не го сакам тоа “.

Фото: Дејвид Бекам има „чудна“ навика

Иако уредноста е несомнено доблест, Викторија Бекам не можеше да одолее и да не се пошегува „на штета“ на нејзиниот сопруг и неговите секојдневни навики.

Дејвид Бекам се подготвува секоја вечер за тоа што да облече следниот ден. Убаво подредена облека и чевли го чекаат наутро и тој  само се  облекува.

Иако навиката на Дејвид изгледа многу позитивно, Викторија Бекам сепак се пошегува за тоа.

„Слатко како Дејвид Бекам ја подготвува целата своја облека за следното утро“, напиша Викторија Бекам со фотографија од облеката на нејзиниот сопруг .

Фото: Сите зборуваат за нејзиното деkолте

Холивудската актерка Скарлет Јохансон направи вистински„хаос“  со тоа што се појави на црвениот тепих на доделувањето наградите Screen Actors Guild  во фустан кој ги остави сите без здив кога ја видоа.

Поточно, 35-годишната Скарлет блескаше одејќи рака под рака со свршеникот Colinom Jostom  додека со гордост го покажа длабоко деколте во смарагдно зелен фустан што не и дозволуваше да носи градник под него. На задниот дел, таа „даде“ поглед на голиот грб и огромната тетоважа , како и дел од стомакот и градите, што не ги покажува толку често.

Инаку, русокосата убавица е позната како голем љубител на тетовирање и украсување на нејзиното тело со мастило, а интересните тетоважа ја скокоткаат имагинацијата на многу фанови.

Патем,  Скарлет деновиве испишува историја, со тоа што е првата актерка што беше номинирана за најдобра  главна женска актерка и најдобра споредна женска улога во историјата на филмските награди „Оскар“ .

Интересен факт е дека таа  се најде на врвот на списокот „Форбс“ на најплатени актерки во 2019 година, со што го повтори успехот од 2018 година. 

Популарно