Видео: Таа јаде и заработува од тоа

Charna Rowley е 22-годишна деевојка која живее во Велика Британија, има свој YouTube канал на кој редовно објавува содржини и се надева дека ќе стане звезда на социјалните медиуми. Таа неодамна даде отказ од својата работа.

Даде отказ за да може да јаде да снима и да заработува пари. Овој феномен има  свое име, се нарекува Mukbang и станува се повеќе популарен

Меѓутоа Charna одлучи да ја продолжи кариерата на многу неконвенционален начин. Имено, таа даде отказ затоа што беше уморна од документи, формулари и слични работи, и одлучила да заработи пари јадење. Како, се прашувате? Па, сите јадеме, но трошиме само пари, а освен жирито на кулинарски ревии, не знаеме дали некој  друг заработува пари со јадење.

Но, Charna е убедена дека оваа одлука ќе се исплати, со оглед на тоа што милиони луѓе, колку и да звучи луди, едноставно сакаат да гледаат како другите јадат. Како и сè друго денес, овој феномен има име. Се вика Мукбанг и постои во Јужна Кореја со години, и популарно е до тој степен што „професионалните јадачи“ можат да заработат од приходот што го носи. Терминот Mukbang потекнува од комбинации на корејски зборови muok-da (што значи да се јаде) и bang song (што значи да се емитува, да се пренесе). Трендот од Јужна Кореја полека се шири во други земји како САД, а како што можеме да видиме, ниту Европа не беше поштедена.

"Јас го започнав мојот канал на Јутјуб затоа што сакам да гледам Мукбанг, како и да е, исто така го сакам ЈуТјуб. Јас едвај чекав да го сторам тоа затоа што уживам во храната толку многу, и знам дека другите сакаат да гледаат луѓе да јадат", објаснува младата Чарна во видеото објавено на оваа популарна социјална мрежа. 

Концептот е едноставен: таа седи пред камерата и јаде од преполните чинии. Луѓето сакаат да ја гледаат најмногу додека јаде брза храна

Пред неа е огромна чинија полна со кинески специјалитети. Навистина има сè, од пржениот ориз, пилешко месо од месо, зеленчук и пилешки топчиња. Концептот е едноставен, Чарна само седи пред камерата, јаде и зборува за храна или за нешто општо. 

"Понекогаш тоа ќе биде храна што никогаш не сум ја пробала. Јас едноставно го прилагодувам осветлувањето, статив за мобилниот телефон и секако храната", објаснува таа додека таа ги отвора чиниите полни со тестенини и ги префрла во чинијата пред неа.

Таа јаде најмногу брза храна поголемиот дел од времето затоа што смета дека е најинтересно за гледачите, а како што тврди, позабавно е да се јаде

"Мислам дека е супер кога јадете нешто со кое луѓето можат да се поврзат, нешто што го јадат сами. Честопати луѓето ќе нарачаат пица и ќе ме гледаат мене  како јадам пица. Или ќе го сторат истото кога нарачуваат кинеска храна. Добивам препораки од претплатници на мојот канал или тие ме прашуваат да направам специфично видео во коментарите. Тие честопати бараат да јадам кинеска или индиска храна “.

Таа дури и не знае зошто луѓето ја гледаат, а еден од факторите е секако звуците. Видеата на АСМР се стекнуваат со популарност, една девојка половина час шепотеше и гребеше по тетратката.

Самата Charna вели дека не знае зошто луѓето уживаат да ја гледаат како јаде, шпекулирајќи дека тие го прават тоа од истата причина што таа ја прави: забавно е и брзо огладнувате. Еден од факторите што ги привлекува е секако ASMR, или автономен сензорен меридијален рефлекс, што е всушност чувство на удобност што ве преовладува кога ќе чуете некој познат и пријатен звук. Често станува збор за звуците на чешлање на косата, масирање на скалпот или шепот. И, се разбира, постојат голем број на YouTubeри кои  прават  само ASMR содржин. Н

Charna  е особено  љубител на звуците на отворање лименки , капаци и слично, а гледачите веројатно ќе уживаат во звуците на нејзиното  џвакање и тропање со прибор за јадење. Интеракцијата со нејзината публика се сведува на коментари и препораки за тоа што треба да направи следно и да јаде.

Rowley  во моментот има околу три и пол илјади претплатници на нејзиниот ЈуТјуб канал, а нејзините видеа, каде претежно јаде сам, а понекогаш и со своето момче, имаат до 20.000 прегледи. Досега, таа потрошила околу 1.200 американски долари за снимање, но се надева дека во иднина нејзиниот приход ќе ги надмине трошоците за да може да живее само од јадење храна. Нејзините специфични финансиски цели се нејасни, но Бетани Гаскин, 44-годишна славна личност со седиште во Синсинати за јадење морска храна, наводно заработила повеќе од 1 милион американски долари од реклами.

Зошто луѓето сакаат да гледаат туѓи снимки додека јадат? Една од главните причини е осаменоста на современата личност

Иако експертите сè уште не се осврнале на феноменот и нема конкретно објаснување за неговата популарност, се чини дека тој навистина е механизам да се справиме со една од последиците од современиот начин на живот,  големиот степен на отуѓување што луѓето го развија едни со други.

Игор Џамбазов -Само една жена не ме изневери

Игор Џамбазов- актер, писател и шоумен пред триесет и повеќе години ја сретна девојката која беше неговата најголема љубов во животот. Тој веднаш се вљубил во неа, на прв поглед, а по цели триесет години, во емисијата „Еден на еден“, за прв пат зборуваше за неа и нивниот однос.

Во прашање е Тања Кочишки, која живела на 200 метри од Драмскиот театар, и која за жал, пред три години го напуштила овој свет. Џамбазов нејзе и ја има посветено и една од неговите најубави љубовни песни, Шал, а како што вели самиот, песната настанала на нивната прва средба, во една студена зимска ноќ, „додека бевме стистани пред нејзиниот влез“.

„Во знак на наша иднина си ги разменивме шаловите, јас и дадов жолто шалче што го носев околу вратот, а таа ми даде еден шарен шал, женски. Иако беше женски, јас го носев најмашки на свет!“, изјави Џамбазов кога беше гостин кај Жаре во неговата емисија „Еден на еден“.

Жената која никогаш не го изневерила?

Инаку, во интервјуто за Гламур магазин, Џамбазов откри и која е жената која никогаш не го изневерила.

„Еве и сега, додека во полулежечка положба одговарам на прашања, палецот од десната нога ми ја допира гитарата која лежи во креветот заедно со мене. Мојата гитара е жена која никогаш не ме изневерила…“ изјави во шега Џамбазов.

Тој деновиве се најде во центарот на вниманието поради неговата нова љубов.

Имено, додека ги минуваше деновите во карантин во Дојран, тој преку социјалните мрежи откри дека друштво му прави убавата планинарка Илина Арсова (37) со која во последно време се неразделни.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Добро утро, Македонијо...

A post shared by Игор Џамбазов (@igordzambazov) on

Атраkтивната пејачка потроши половина милион евра за новиот албум

Популарната пејачка Маја Беровиќ работи напорно, и потрошила дури половина милион евра за нов албум, кој ќе излезе во продажба до крајот на месецот! Пејачката не жалеше пари кога станува збор за соработници и песни, а многу ја чинеше да сними 10 видеа, од кои повеќето се направени на егзотични дестинации.

 Точно е дека имам подготвено врвен албум наречен „Intime“, но не би сакала да зборувам за тоа колку чини. Има десет песни и снимив видео за секоја од нив пред да започне пандемијата. Однесов поголем тим во Доминиканската Република и направивме четири видеа таму, со многу додатоци. Снимавме неколку снимки во Германија, како и во Белград - вели Маја Беровиќ .

 Ова ќе биде мојот најдобар албум досега. Песните се различни и верувам дека публиката ќе ги сака. Покрај Јала Брата и Буба Корели, има и други автори чии имиња не би ги открила сега. Нема да имам никакви дуети на новиот албум, но сè ќе биде многу гламурозно.

Маја вели дека може да си дозволи ваков скап албум, без оглед на тоа што не настапила со месеци поради круната.

- Не сакам воопшто да коментирам за тоа колку пари изгубивме пејачите поради пандемијата. Најмалку треба да се жалиме, затоа што има толку многу луѓе кои се повеќе загрозени и живеат од први до први во месецот - вели поп звездата.

Беровиќ истакнува дека не се плаши од вирусуот, кој неодамна зафати многу луѓе од естрадата.

- Јас се придржувам до сите мерки, па како и да е. Верувам дека секој од нас има свој суден , така што сигурно нема да умрам  додека не дојде ојот суден ден. Единствено што ме мачи е што во моментот, поради пандемијата, не можам да ги одржам концертите што ги закажав, затоа што навистина ја сакав публиката  и додаде дека за време на карантинот ја донела својата линија до совршенство.

- Вежбав на терасата во изолација и изгубив дури 10 килограми. Јадев здраво за време на карантинот и тоа, во комбинација со вежбање, даде добри резултати - вели пејачката

Јелена Спенџарска-Не ја губи вербата и ќе видиш

Водителката елена Спенџарска е  активна на својот профил на Инстаграм каде што освен тоа што споделува фотографии од себе, пишува и пораки:

„Таму некаде, постои маж за кој ќе се омажиш еден ден.Сеуште не сте се сретнале, но тој постои, жив е и си го живее својот живот.

Можеби сега во овој момент е дома и гледа телевизија. Можеби се спрема да излезе надвор, како што се спремаш и ти, но во Белград. Или во Рим.Или во Чикаго....или можеби денес прави свадба со жената со која мисли дека ќе го помине целиот живот, и за која еден ден тебе ќе ти каже се.

Но, тоа сега не е важно.

Важно е дека е таму некаде, постои, прави некои секојдневни работи кои можеби еден ден ќе ги правите заедно, а можеби тој никогаш повеќе нема да ги прави откако ќе те сретне тебе.

Знам дека сега ова вака кажано и не ти звучи многу убедливо, но поентата е дека ПОСТОИ.

Верувај ми !

Еден ден...можеби уште утре, за месец или пет, ќе се сретнете и вашите животи ќе бидат променети засекогаш.

Не ја губи вербата и ќе видиш !„

Популарно