Тој најде „друга“ примена на собраќајниот знак

Сантијаго - Човек со изразени мускули и  капуљача кој се заштитува со сообраќаен знак означен со „стоп“ среде судирот со чилеанската полиција за време на протестите стана симбол на отпорот.

Сликата е споделена илјадници пати на социјалните мрежи, при што корисниците ја гледаат како романтичен херој на борбата со полицијата која трае веќе три недели.

Мажот го добил прекарот „ПареМан“ или „Капетан Паре“ затоа што „пареа“ на шпански значи „стоп“, а фотографијата за прв пат ја направил фотографот на Ројтерс, Хорхе Силва на автопатот Аламеда.

„Тој беше многу впечатлива фигура во првите редови на протестите бидејќи летаа камења, а полицијата употреби солзавец за да растера сè“, рече Силва, додавајќи дека човекот исчезнал веднаш по неговото фотографирање.

Оттогаш, неговиот лик често ги цртаат карикатуристи.

Фразата PareMan стана омилена на социјалните мрежи и за некои се смета дека е „првиот чилеански протестен суперхерој“ кои започнаа со порастот на цените за јавниот превоз, а се прошири на незадоволство поради ниските плати и пензиите, високите комунални услуги и лошите перформанси јавни услуги.

Гвидо Салинас, чилеански карикатуристи и илустратор на стрипови, на Инстаграм напиша дека ПареМан не можел да сонува колку неговиот чин на држење на знак „стоп“ бил претскажување, во моментот на обвинувањата против чилеанската полиција за злоупотреба на човековите права и повисоки пензии  и да се намалат комунални стапки.

"Има нешто симболично за штитот на овој млад бунтовник што можеби не го сфатил во тоа време. Тој беше вовлечен во гнев одкој никој не може да избега денес, и тоа беше само неговиот начин на заштита на себе", напиша Салинас.

Досега најмалку 23 лица се убиени во протестите во Чиле, повеќе од 1.650 демонстранти и 800 полицајци се повредени, а повеќе од 7.000 лица се уапсени.

(Видео) Славеше со огномет, па си ја за*али цела куќа

Американците вчера го славеа 4 јули, Денот на независноста, а некои синоќа почнаа да прават забави, па имаше и такви со катастрофални последици.

На снимката може да се забележи како еден маж од Бруклин пали огномет, но една петарда влета во куќата.

Никој од присутните не го забележа тоа, па продолжија да го палат огнометот. За тоа време, огнот во куќата почна да се шири.

Затоа ако пробувате нешто слично, внимавајте со пиротехниката.

Видео: Членовите од групата Сани Трик Фкс се заразени од kорона

Брачниот пар  Сани и Наталија  Ибраимов  (кои ја сочинуваат денс група Сани Трик Фкс) се позитивни на Ковид -19.

Сани Ибраимов се јави од болничкиот кревет, тој е заразен со  коронавирус, а сега зборуваше  како се чувствува.

– Па сега сум добро, полошо ми беше пред неколку дена. Да им кажам на сите дека не треба да се шегуваат со оваа болест Морам да признам дека се придржував кон сè, носев маска и  не се дружев со многу луѓе. Немам идеја каде можеше да се  случи ова. Сè се случи одеднаш, рече во емисијата „Премиера Викенд специјал“.

Потоа додаде дека е пациент со полесни симптоми и дека благодарение на неговата сопругата Наталија отишол кај лекар. Да не била таа, не би заминал на преглед.

– Благодарение на Наталија отидов на преглед, да не беше таа, немаше да отидам, рече Сани.

Видео: Фики Стораро победи во бугарското “Твоето лице звучи познато“ како Тоше Проески

Ете убаво си кажавме пред некое време и бевме во право дека на бугарската естрада се случуваат мошне интересни работи. И тие го имаат популарното тв шоу “Твоето лице звучи познато“ кое во бугарската верзија се вика “Като две капки вода“.

Токму во тоa гала шоу големо внимание го привлече познатиот бугарски пејач Фики Стораро кој одлично се снајде во улогата на нашиот славен пејач Тоше Проески.

Фики се облече исто како Тоше и ја имаше онаа истата фрузура, целиот со имиџот “а ла Италиано Сицилиано“ кој Тоше го имаше на својот концерт во белградската “Арена“.

Ја испеа песната “Несаница“со која Тоше го освои Балканот. Самиот настап и според движењата на сцената сосема потсетуваа на оние на Тоше со што интересниот Фики предизвика огромен аплауз.

И секако дека Фики убедливо победи во шоуто бидејќи беше ист како Проески. Бугарскиот пејач изјави дека Тоше му е еден од најсаканите пејачи, а дека за него во музиката нема граници и нации

-Пеев за љубов, ви испратив љубов преку песната на Тоше. Силно верувам дека таа ќе стигне до вашите срца, изјави Фики после победата во бугарското издание на омиленото шоу “Като две капки вода“.  Д.М.

Популарно