ФОТО: Игор Џамбазов му ја украде девојката на Андрија Милошевиќ?!

Сите добро се’ уште ја паметиме мегапопуларната ТВ серија „Андрија и Анѓелка “ која се емитуваше и на наедна од нашите телевизии, во која актерите Андрија Милошевиќ и Анѓелка Прпиќ се момче и девојка во долга врска, живеат заедно, искрено се сакаат, ама и секојдневно се караат и си одат еден на друг на живци!

Токму деновиве Анѓелка Прпиќ е на гости во Скопје. Првата јавно објавена фотографија од нејзиното присуство во македонската метропола осамна на социјалните мрежи, и тоа на Инстаграм профилот кај Игор Џамбазов. На неа, Игор и Анѓелка, а под фотографијата „писание“ со најава: „Игор и Анѓелка, новата играна серија – наскоро…“!

И веднаш тргнаа муабетите, шпекулациите, нагаѓањата, претпоставките… Вистина е или Игорче си тера мајтап со нас?

Дали популарната српска актерка е во Скопје по своја работа или ќе биде дел од актерската екипа при снимањето на некоја од новите епизоди на третата сезона од хумористичниот ситком „Преспав“, засега останува тајна?! Продуцентите уште пред почетокот на снимањето веќе најавија дека во новите епизоди ќе има актери – гости и од соседството, како што тоа лани беше бугарската актерка Јана Маринова во улогата на газдарицата Преслава, па можеби Анѓелка е една од нив?

Или навистина Игор Џамбазов му ја „украде девојката“, ама и шоуто на популарниот Андрија!? Конечно, ќе дојде ли и Андрија во „Преспав“ по Анѓелка? Засега нема одговор на овие прашања, а и не би било интересно, ако се’ се знае однапред,нели?!

Клима или отворен прозорец?

Доколку одлучите да ја  користите климата во вашиот авотомобил, можете да ја зголемите потрошувачката на гориво за дури 10%, но отворањето на прозорците во некои услови може да биде уште понеекономично.

Тогаш, што е поекономично за подносливо летно возење со автомобил? Да се отворат прозорците или да се вклучи климатизација? Ова е прашање за кое размислувале многу возачи, а магичната граница е брзина од 72 km/h.

Под оваа брзина има смисла да се отворат прозорците додека возите за да се олади автомобилот. Над оваа брзина, ефектот на отпор на отворените прозорци започнува да ја свртува ситуацијата во прилог на вклучување на климата, односно потрошувачката со вклучен клима уред е помала.

Овој совет се заснова на резултатите од студијата на Друштвото на автомобилски инженери (ЅАЕ), која се занимавала токму со оваа тематика.

Постојат многу варијабли кои ова истражување не може да ги објасни како што се: колку прозорци се отворени, аеродинамиката на различни модели на автомобили, колку долго некој може да го користи својот клима уред (некои го користат само за кратко ладење) и можноста за употреба на вентилаторите без климатизација.

Сепак, брзината од 72 km/h е прилично добра граница. Ако користите клима уред, потрошувачката на гориво можете да ја зголемите за дури 10%, но отворањето на прозорците со поголема брзина може да ја зголеми потрошувачката на гориво за дури 20%.

Исто така, вреди да се земе предвид изложеноста на загаден воздух при градското возење. Во овие ситуации, веројатно е најдобро да се избегне отворањето прозорци. Сепак, знаејќи дека во топли услови може да биде многу непријатно, како решение можете да го вклучите клима уредот, но затворете ги надворешните отвори, така што ќе циркулира само воздухот од кабината и нема да се повлекува воздух однадвор, особено оној загадениот од издувните гасови од возилото пред вас.

Ау сине па ти се бо*еш

Вистинска бура од реакции на граѓаните кои се изреволтирани од новиот “проект” на Петре Шилегов, додека луѓето во услови на светска пандемија и економска криза одвај преживуваат ден за ден, градоначалникот на град Скопје отпатува назад во времето на диносаурусите и ги донесе во скопската зоолошка.

Дел од граѓаните му порачуваат да престане или барем да намали со конзумацијата на ракија, додека други велат дека ова е совршен симбол за неговото владеење, диво, примитивно, агресивно и неупотребливо.

Во коментарите на неговиот фејсбук пост може да се прочитаат секојдневни проблеми на скопјани, коишто во последната година од неговиот мандат Шилегов сеуште ги нема решено.

Во прилог погледнете дел од коментарите:

Изградбата на дино-паркот почна лани во октомври, а сега се гледа дека фигурите на диносаурусите се подготвени да пристигнат во Зоолошката во Скопје.

Како што најавија од Градот тогаш дино паркот ќе се простира на површина од околу 2.000 квадратни метри, а во него ќе се постават 41 фигура од различните видови праисториски животни кои ќе бидат во природна големина и со синхронизирани движења, проследени со звуци.

За изградбата на паркот се предвидени околу 20 милиони денари распоредени во две буџетски години , а отворањето е планирано за следната година.

Миа Калифа ПРОДАВА ПРЕДМЕТИ ОД ФИЛМОВИТЕ

 Миа Калифа позната како поранешната ѕвезда во филмови за возрасни неодамна донираше 100.000 американски долари на Либанскиот Црвен крст, а сега ги стави на аукција своите очила што ги носеше во филмовите, пишуваат странските медиуми.

-Ќе ги потпишам, ако сакате, пред да ги испратам кај новиот сопственик. Ќе направам нешто за мојата земја - напиша Калифа на социјалните мрежи

Таа сака да собере пари за да им помогне на жртвите од експлозијата што се случи во Бејрут пред нешто повеќе од седум дена.

Таа ги продава очилата по цена од 99.600 долари, а посочи дека ќе ги продаде и нејзините други предмети, како што се користен брич и сунѓер за бања. Сите собрани суми ќе бидат донирани на либанскиот Црвен крст.

Популарно