Мурињо стартуваше со победа

Специјалниот“ Мурињо со победа се врати на фудбалот. Како нов менаџер на Тотенхем, тимот го совлада Вест Хем како гостин со 2:3. Можеби победата делува „тесна“, меѓутоа со исклучок на финишот, тимот на Португалецот доминираше во текот на целата средба, и имаше 0:3.

На полувремето беше 0:2 откако стрелаа Сон и Лукас. Уште од тогаш се знаеше дека Тотенхем е блиску до победа, а Кејн зголеми на 0:3. Сепак, во финишот опуштање од одбраната на европскиот вицепрвак и два гола за Вест Хем, но недоволно за пресврт. Најпрво Антонио за 1:3, а во последната секунда и Огбона за конечни 2:3.

sportmedia.mk

Ботас ќе тргне од пол-позицијата на патеката „Силверстоун“

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботaс, беше најбрз на денешните квалификации возени на патеката „Силверстоун“ во чест на јубилејот 70-годишнина во Формула 1.

Второто место му припадна на неговиот тимски колега Луис Хамилтон.

Од вториот стартен ред ќе тргнат Нико Хулкенберг од Рејсинг Поинт и Макс Верстапен од Ред Бул.

Уште еден лош ден имаа пилотите на Ферари. Шарл Леклер ќе тргне од осмата позиција, а Себастијан Фетел од 12-та.

Главната трка ќе се одржи утре со почeток во 15:10 часот.

Тричко е стрелец бр.1 во Европа, подобар од Левандовски и Имобиле!!!

Да, точно е дека Чиро Имобиле (36) и Роберт Левандовски (34) се први стрелци во Европа за сезоната 2019/2020, тука ги сметаме само првенствените мечеви. Тие се на врвот.

Но дали знаете дека сепак Иван Тричковски, офанзивецот на АЕК Ларнака, нашиот интернационалец на Кипар, сепак е “бомбардер“ бр.1 на Стариот континент. Тука ги сметаме одиграните мечеви и постигнатите голови. Македонецот на Кипар на 18 мечеви постигнал 20 голови, или во просек по 1.11 голови на секој меч, втор е Левандовски со 1.10, додека Имобиле со 0.97 е петти. Значи само Тричко и Лева постигнале повеќе голови од колку што одиграле натпревари.

Статистиката не лаже, бројките не лажат.

А еве ја табелата на првите десет најдобри во Европа…

1. Иван Тричковски (АЕК Ларнака) – 1.11 (20/18)

2. Роберт Левандовски (Баерн) – 1.10 (34/31)

3. Жан-Пјер Нсаме (Јанг Бојс) – 1.00 (32/32)

4. Ерлинг Халанд (Дортмунд) – 1.00 (29/29)

5.Чиро Имобиле (Лацио) – 0.97 (36/37)

6. Шон Вајсман (Волфсбергер) – 0.97 (30/31)

7. Кристијано Роналдо (Јувентус) – 0.94 (31/33)

8. Ерик Сорга (Флора) – 0.91 (31/34)

9. Килијан Мбапе (ПСЖ) – 0.90 (18/20)

10. Жуниор Мораес (Шахјтар) – 0.89 (17/19)

извор:sportmedia.mk

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН КАПИТЕНУ!

Горан Пандев, нашиот најдобар фудбалер во историјата, денеска полни 37 години. Како ли брзо минаа тие 20 години кога како дете, мега талент, се појави во мак – фудбалот. Сега тој Пандев, или ГРАНДЕ Пандев како што милуваат да го нарекуваат италијанците, е навистина ГРАНДЕ. Успеси, трофеи, титули, голови, уште шест му недостигаат да стигне до бројот 100 во Сериа А.

Најави пензија за ова лето, сакаше со настап на ЕВРО 2020 да ја заврши кариерата, но Ковид-19 како да ги поремети неговите планови. И со право, без разлика што денеска полни 37 години тој се уште е во екстра форма. Затоа пензијата ја одложи за следното лето.

Текстот продолжува на СПОРТМЕДИА

Популарно