Голманот на Вардар не „издржа“ и се придружи на навивачите

После завршувањето на денешниот натпревар  со Шкендија голманот на Вардар, Филип Гачевски се придружи на навивачите на Вардар на западната трибина .

Заедно го прославија епитетот есенски првак за Вардар и разликата од 8 бодови пред Шкендија, иако денеска Вардарци можеа да имаат и недостижни 11 поени.

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН КАПИТЕНУ!

Горан Пандев, нашиот најдобар фудбалер во историјата, денеска полни 37 години. Како ли брзо минаа тие 20 години кога како дете, мега талент, се појави во мак – фудбалот. Сега тој Пандев, или ГРАНДЕ Пандев како што милуваат да го нарекуваат италијанците, е навистина ГРАНДЕ. Успеси, трофеи, титули, голови, уште шест му недостигаат да стигне до бројот 100 во Сериа А.

Најави пензија за ова лето, сакаше со настап на ЕВРО 2020 да ја заврши кариерата, но Ковид-19 како да ги поремети неговите планови. И со право, без разлика што денеска полни 37 години тој се уште е во екстра форма. Затоа пензијата ја одложи за следното лето.

Текстот продолжува на СПОРТМЕДИА

Легендарниот боксер се враќа во рингот на 54 години

По долги години откако и официјално се повлече во рингот, еден од најдобрите боксери во историјата, Мајк Тајсон се подготвува за кам-бек. Тајсон кој има 54 години договори борба против Рој Џонс Јуниор и таа треба да се одржи на 12 септември во САД.

Во изминативе неколку месеци Тајсон напорно тренираше, намали повеќе килограми  а ја врати и кондицијата. Иако Тајсон е уверен дека е во одлична форма и здравје, докторите имаат поинакво мислење. Тие го предупредуваат Тајсон да не боксува.

„Кога ќе остариме стануваме ранливи и на нашиот мозок му е потребно повеќе време за да закрепне од тоа“, вели еден доктор кој додава дека се работи за исклучително лоша идеја да има борба, затоа што може да има опасни повреди, па дури и смрт на некој од боксерите.

И покрај овие совети од докторите, борбата меѓу Тајсон и Рој Џонс сигурно ќе се реализира. Планирано е да има осум рунди, а нема да има судија во рингот.

Од втора лига директно во милионери – Скопјанец ставил сè на англиската Чемпионшип лига и погодил

Среќно и со милионска добивка заврши драмата во англиската Чемпионшип лига за играчот на Спорт Лајф во Скопје-Центар. Типувал само на 12 натпревари од последното коло на оваа лига, со еден ист тип – дека во првото полувреме ќе има најмалку еден гол и дека во второто полувреме ќе има најмалку еден гол на мечот (тип 1+I & 1+ II), потоа уплатил 3 220 денари за бруто добивка од 1 милион денари.

И навистина сè му пошло „од рака“. Сите 12 меча завршиле во негова корист, додека на натпреварот Шефилд – Мидлсбoро, посакуваниот гол од второто полувреме се паднал дури во 92-та минута за победа на гостите, но и за среќа на обложувачот на Спорт Лајф. Со тоа тој конечно освоил над 850.000 денари, од кои речиси 300.000 денари од бонус на добивката од акциската понуда на Спорт Лајф „Лето на 500%“ . Во оваа понуда се нудат бонуси за уплатени тикети со најмалку осум пара, а во случајов на овој играч за 12 уплатени мечеви, бонусот на добивката се искачил до 40 отсто.

Сите коефициенти на милионскиот тикет се меѓу 1.40 и 1.75, односно се работи за игри кои реално можат да се остварат. Овој тикет е само уште една потврда дека среќата може во секој момент да ви се насмевне, па дури и на сите 12 меча во едно првенство да има барем по еден погодок во двете полувремиња.

Инаку, последното коло во англиската Чемпионшип заврши успешно за Вест Бромвич албион кој се пласираше во Премиер лигата, а Нотингам форест испадна од Топ 6 и нема да игра во плејофот за пласман во елитата.

Популарно