Чудни обичаи за „невиноста“ на невестата!

Низ историјата се практикувале многу необични обичаи, кои денес се целосно незамисливи. Девојките биле подготвени за драстични потези за да се „скријат“ дека не се девици, а некои дури и отишле дотаму што зашивале гениталиите, пишува порталот Best Top News.

Лажна невиност

Девојките  ја лажирале невиноста со сунѓери натопени во крв, а користеле и  крв од  меур кај рибите. Лажната невиност беше доста честа појава во Европа во текот на 19 век.

Секс на венчавката

Во Француска Полинезија, во архипелагот во Маркиз, се практикува обичајот дека невестата мора да спие со сите мажи кои биле поканети на нејзината свадба, а предност имал најстариот човек, а не зетот.

Право на девственост

Исто така во Европа постоеше право на браќна ноќ, но во некои документи се наведува дека ова право не било користено. Имено, стануваше збор за тоа дека благородниците имале право  на невиноста на младата. Имаше начин селанецот да ја спаси невиноста на својата млада сопруга со плаќање данок кон благородникот.

Плаќање на невиноста

Во некои земји во светот, невиноста требаше да се плати, а во африканската земја Бенин, мајката на невестата ветува дека ќе и плати доколку остане невина до првата брачна ноќ. За да ги добие парите, невестата треба да докаже дека била навистина невина, покажувајќи и ’на мајка си крвавиот постелнина следното утро. Овој обичај широко се практикувал во историјата, не само во Африка, туку и во Европа, и не е изненадувачки што дел од девојките биле спремни да лажат девственост за да добијат пари, поточно мираз и почит.

(Фото) Растение за кое полуде цел свет! Лесно е за одржување, а еве како изгледа

Доаѓаат во различни облици и бои, а овие денови сите ги воодушеви специфичен вид поради своите розеви листови Филодендрон.

Едно од најинтересните домашни растенија е многу ретко. Може да ги чувате во тегли, а посебно добро ќе изгледаат ако ги насадите во тегли кои висат, така што листовите може слободно да „паѓаат“.

Филодендрон „Розева Принцеза“ е едноставен за одгледување. Тој сака светли места кои не се на директна сончева светлина. Идеален е за затворени простории, а може да се прилагоди на температури од 16 до 29 степени.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

What do you guys think of this Philodendron Pink Princess🤔? Please share your thoughts in the comments💗👇⁠ 🌿Follow us @olivra.houseplants⁠ 👉🏻Follow us @olivra.houseplants⁠ ________________________________________⁠ 📷 by @kayleeellenofficial⁠ #olivrahomedecor#planthoarder#indoortropicals#houseplant#iloveplants#livingwithplants#plantsofinstagram#urbanjungle#houseplantclub#planttherapy#talkplantytome#botanicalpickmeup#apartmentliving#greenyourfeed#botanicalwoman#foundattheflea#urbanjunglebloggers#plantstyling#plantlove#plantpassion#crazyplantlady#plantnerd#pinkleaves#tricolor#greenandpink#pinkleaves#philodendron#philodendronpinkprincess#🌿

A post shared by Olivra Homedecor (@olivra.houseplants) on

Каков животен пат: Чесна сестра станала актерка во филмови за в0зрасни!

Нејзината судбина е многу интригантна. Речиси цела деценија минала во манастир, а потоа станала ѕвезда во филмови за в0зрасни, што ги изненадило сите кои ја познаваат.

Хунди Пенеда од Колумбија живеела осум години во манастир како чесна сестра, а потоа станала аткерка. Оваа млада девојка призна дека свештеникот се обидувал да ја разубеди од оваа идеја, но таа го игнорирала неговиот совет.

Таа вели дека сега се занимава со уметност и ужива во тоа што го прави, иако и понатаму редовно оди во црвка.

На само десет години заминала во манастир, каде што се чувствувала среќна и исполнета, додека не се заљубила во еден учител. Кратко потоа, сретнала човек кој ја однел на аудиција и од тогаш таа е веќе во овој бизнис.

(Фото) Пејачката во фустан ги покажа нозете, а потоа деколтето..

Пејачката Гоца Тржан на снимањето на емисијата Ѕвездите на Гранд дојде во елегантен фустан и ја покажа одличнат алинија и тен.

Очигледно паузата од настапите на пејачката и дошла многу добро, со оглед на тоа дека ова е едно од нејзините најубави изданија.

На снимањето кое од оваа среда се одржува во студиото на Гранд ја донесе сопругот Радомир Новаковиќ, а Гоца едвај се извлече од удобниот автомобил.

Притоа ги покажа затегнатите, витки и мускулести нозе, но и бујното деколте, кое го отвори летниот фустан.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#sun #beach #dusk Lepsi smo vidjeni ocima onih koji nas vole. 💜 za mog "Djenku" fotografa @radomir_novakovic

A post shared by Goca Tržan (@gocatrzan) on

Популарно