Урнебесни факти за испуштањето гасови кои не сте ги знаеле

Испуштањето гасови е природно, но со непријатен мирис, кое не тера на смеење, не „штипе“ за носот и чини да се чувствувате олеснето, барем вие, ако не оние колу вас.

Во продолжение ви пренесуваме 10 факти за испуштањето гасови кои сигурно не сте ги знаеле.

Мажите почесто испуштаат гасови од жените.

Просечен човек дневно може да „лета 14 гулаби“.

Дневно испуштате доволно воздух за да надувате балон.

Испуштањето гасови е знак дека вашите црева се здрави

Вдишувањето на гасовите може да биде здраво

Истражувањата покажале дека изложеноста на водород сулфид ги намалува митохондријалните оштетувања. Затоа, следниот пат кога некој ќе „летне гулаб“ покрај вас, бидете благодарни.

Многу е понепријатен мирисот кога тоа го прават жените

Иако жените ова го прават поретко од мажите, докажано е дека женските „гулаби“ имаат понепријатен мирис. Тоа се случува поради поголемата концентрација на водород сулфид.

Брзината на гасот може да изнесува 10 метри во секунда.

Колку повеќе сте стегнати, толку испушатењето на гасовите е погласно.

Поради надворешниот сфинктер, излазот на гасовите е птоесен, што предизвикува погласен звук.

Соковите и гумите за џвакање предизвикуваат зачестено испуштање гасови.

Англсикиот збор е FART (forth as wind from the back)

Има буквален превод „да напредува како ветер од задникот“. Овој израз инаку датира уште од 1930 година.

(Фото) Македонската пејачка уживаше во природа со сопругот и синот

Македонската пејачка Елена Миленковска и нејзиниот сопруг  Гуте Маринковиќ пред седум месеци го добија синот Максим.

Тие двајца уживаат во деновите поминати со него, а доказ за тоа се многуте фотографии кои ги објавуваат на социјалните мрежи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Onaj ko bi želeo da putuje srećno, mora da putuje bez mnogo stvari. Mi smo poneli puno ljubavi, sreće, mašte i ovu prelepu biciklu uz koju će Maksim doživeti svoje prve avanture. @kinderfeets.rs @mamino.rs Uvek ću mu pričati da živi u divnom svetu koji je pun lepote, čari i avantura i da nema kraja avanturi koju možemo imati samo ako je tražimo otvorenih očiju.☘️ . . . . . . . #elenamilenkovska #gutemarinkovic #love #music #babylove #babyboy #baby #Maksim #mommy #daddy #babylyphoto #family #adventure #ontheroadagain #couplegoals #cute #happiness #familyphotography #travel #photography #goodlife #goodvibes . . . 💟

A post shared by 𝐄𝐋𝐄𝐍𝐀 Milenkovska 🅂🄸🄽🄶🄴🅁 (@elenamilenkovskaa) on

Секој слободен миг младото семејство го користи за да го мине заедно, а на задоволството и среќета во тие моменти им нема крај. Овој пат тие направија и семејна фотосесија во која позираа во природа.

Погледнете ја нивната семејна идила:

(Фото) Жешки снимки: На Јелена ѝ испаднаа градите!

Топ-моделот Јелена Кнежевиќ во јавност ги претставува сите провокативни изданија. Во прилог на ова тврдење оди и снимка која оваа заводничка ја објави со своите фанови.

Јелена избра стајлинг во кој изгледа многу провокативно, а мажите нема да останат рамнодушни на бујните облини кои испаѓаат од костумот, кој Јелена го избра за ова.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

💋

A post shared by 🐍𝑱 𝑬 𝑳 𝑬 𝑵 𝑨 🔱 (@_jelenaknezevic_) on

Погледнете во продолжение како изгледаше снимката:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

✨🥂🦞

A post shared by 🐍𝑱 𝑬 𝑳 𝑬 𝑵 𝑨 🔱 (@_jelenaknezevic_) on

(Видео) Дајана Пауновиќ крена нога сред емисија во живо, па покажа – премногу!

Дајана Пауновиќ е една од најатрактивните и најзгодните водителки, а сега повторно не остави без здив.

Во текот на емисијата се појави шега меѓу Дајана и нејзиниот колега дека таа не може толку лесно да ја крене ногата и да ги покаже чорапите, како тој и додека покажуваше како го прави тоа, за малку ќе покажаше – се.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uvek na vrhu gledanosti. Hvala na poverenju #vikend #novojutro #svitanje #pink #informativnamreža @rtvpink

A post shared by DAJANA (@dajana.paunovic) on

Погледнете во продолжение за што станува збор:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dajana Paunović digla nogu pa pokazala previše 😂😂😂

A post shared by ⬆⬆🔝Zapratite🔝⬆⬆ (@srbija_showbizz) on

Популарно