Седум работи кои мажите не ги поднесуваат

Девојки, ова се тие седум ситници на кои го губите мажот засекогаш.

1. Ја загрозуваш неговата слобода

Самоуверената и независна жена која си ја знае вредноста и си ја сака слободата, ја почитува слободата и личниот простор на партнерот.

Никој не сака да биде во врска/брак и да се чувствува заробено, односно како во затвор. Доколку ја загрозувате слободата на партнерот, тој ќе замине, без разлика на тоа што ве сака.

Гушењето е исто така ситница на која може да го изгубите мажот засекогаш. А под “гушење” подразбирам поминување 24/7 во негово друштво, односно наметнување во неговиот личен простор.

Секој има потреба од слободно време кое ќе го искористи на себе. Секој има потреба од посветување на дел од времето на себе и своите страсти. Ако вие го крадете тоа од партнерот, бидете сигурни дека тој ќе замине.

Постојано проверување на телефонот или профилите на социјалните мрежи се исто така ситници кои го оддалечуваат партнерот од вас, како и прашањата од типот “Каде беше синоќа во 23:13:01 и со кого?”

Никој не е должен да ви поднесува извештај за својот живот, односно никој не сака постојана контрола од страна на партнерот. Дали сте вие негова девојка или сте детектив?

Љубомората и недовербата се темелите на лоша токсична врска која никогаш не завршува добро. Напротив, ваквите врски секогаш имаат лош крај. Љубомората не е знак на љубов, туку довербата.

Зошто сте со него, ако не му верувате? Тој не е ваш затвореник. Тој е слободен човек кој може да прави што сака. Не е роден за рака со вас. И сигурно нема да го напушти светот фатен за рака со вас.

2. Постојано се обидуваш да го промениш

Ако постојано се обидуваш да имплементираш суптилни, фрустрирачки промени во неговиот живот, или се обидуваш да го промениш него како личност, тогаш верувај дека ќе те остави.

Мажите не сакаат кога жената се обидува да поставува правила и ултиматуми околу нивното однесување, облекување или стил на живот.

Зошто би го менувала, ако навистина го сакаш, таков каков што е?

Можеш да сугерираш промени кои ќе го подобрат неговиот, а и вашиот заеднички живот. Но, не и да сугерираш промени околу неговиот личен живот, неговата личност, неговиот карактер и неговото однесување.

Ако нешто не ти се допаѓа кај партнерот, во ред е да го изјасниш своето незадоволство и да зборуваш со него за тоа, а притоа да истакнеш дека би била посреќна доколку САМИОТ одлучи да се промени кон подобро.

Но, не е во ред да се обидуваш да го промениш со поставување на луди правила, замки и ултиматуми. Ниту еден маж нема да остане со вас, ако не покажете дека го сакате онаков каков што е навистина.

3. Тој не чувствува страст од твоја страна

Ако не покажуваш интерес како што си покажувала на почетокот на врската, тој ќе покаже интерес кон некоја која ќе се заинтересира за него.

Ненадејните страсни бакнежи пресушиле, како и ненадејното покажување на страсти како некогаш, а желбата за секс значително се намалила?

Ниту еден маж нема да остане покрај жена од чија страна не чувствува привлечност и страст. Исто како што никоја жена не би останала покрај маж кој не покажува интерес за неа или интересот се намалил без посебна причина. Секако дека не може постојано да покажувате страст и постојано да мислите на секс, но ако страста целосно ја снема во врската, со тек на време, таа сигурно ќе пропадне. Зошто? Едноставно е. Ако сакаш некоја личност, односно ако си загреан за неа, тогаш страста е присутна и постојано се чувствува. Во спротивно, згаснува затоа што не чувствуваш желба за партнерот, а мажите, па и жените многу добро го знаат тоа.

4. Се опседнуваш со ситници и банални работи

Датумот на вашиот прв бакнеж или какви алишта сте носеле на вашиот прв состанок, се банални работи со кои повеќето жени се опседнуваат, а мажите ги мразат, односно не се преокупираат со нив, затоа што знаат дека се неважни.

Ако вашиот дечко/сопруг, не се сеќава на датуми или ситници за кои вие мислите дека се многу важни, а во суштина не значат ништо, не значи дека не ве сака, туку е позрел и нема време за опседнување со работи кои не значат ништо.

Луѓето ги измислиле за да не се изгубат во времето, односно да има со што да си го преокупираат мозокот и да им биде интересно во текот на денот, па и во текот на животот.

Наместо да се нервирате за неговиот намален интерес околу овие банални работи и ситници, сетете се на некоја реченица или гест преку кој тој докажал дека навистина ве сака и се грижи за вас.

И оставете го на мира, односно не опседнувајте се со глупости, ако сакате да го задржите покрај себе. Одбегнувајте расправии за банални работи.

5. Постојано ги споменуваш неговите бивши

Ако сте опседнати со неговите бивши или некоја од неговите бивши за која мислите дека е поубава или подобра од вас, со тек на време, тој ќе замине. Никој не сака постојано споменување на бившите, без разлика дали се тоа неговите или вашите.

Зошто би ги споменувале постојано, ако не се повеќе дел од вашето секојдевие, односно ако сте среќни со вашиот партнер?

Зошто ве интересираат ситници околу врската која тој ја имал со своите претходни девојки, повеќе отколку неговите планови за иднината?

Девојки, момци, запомнете го ова добро и престанете да се интересирате за минатото на вашиот партнер, туку сонувајте за иднината и уживајте во сегашноста. Во спротивно, врската ќе се распадне, евентуално.

7. Постојано ги споменуваш твоите бивши

Оваа ситница наликува на претходната. Ако постојано ги споменуваш бившите, односно споделуваш спомени или го споредуваш партнерот со своите бивши партнери или некој бивши кој ви оставил впечаток, тој ќе замине, а вие ќе може слободно да се вратите кај некој од бившите.

Никој не сака да биде споредуван со други луѓе, најмалку со бившите или пак личност на која и се восхитувате. Со тоа покажувате дека се уште сте заинтересирани за бившиот партнер, односно сте загреани за личноста со која го споредувате вашиот сегашен партнер. А ниту еден маж нема да го поднесува тоа, без разлика на тоа што ве сака и се грижи за вас.

7. Одлучуваш наместо него и го потценуваш

Ако се однесувате кон партнерот како кон свој слуга кој е обврзан да ве слуша и одлучувате за него, тој постепено ќе се оддалечува од вас, и на крајот ќе ве остави.

Зошто? Затоа што никој не е должен да живее според вашите правила и ултиматуми. Секој има право на мислење и збор, односно право да одлучува за себе и за врската, затоа што и тој е дел од неа.

Ако нема компромис, односно ако си дозволувате да ги правите сите потези во врската без да се консултирате со партнерот, тој ќе најде некој кој ќе се интересира за неговото мислење и ќе се однесува зрело, односно ќе го почитува и вреднува, онака како што заслужува.

Овие три фрази најчесто ги користат мажите што манипулираат со вас

Некогаш не сме ниту свесни дека мажите со жените играат некаква игра, поради тоа што користат некои фрази кои што се вообичаени за манипулаторите. Некогаш не сме свесни дека мажите го прават тоа, но ова се одлични показатели за да ја утврдите вистината:

„Тоа е приближно сè…“

Зборот приближно јасно дава до знаење дека личноста не ви кажала сè, туку „отприлика сè“. Мажите често ја користат оваа фраза затоа што со неа се обидуваат да ги премолчат некои од деталите. Доколку навреме ја препознаете оваа фаза, ќе знаете да изреагирате на адекватен начин.

„Нема докази за тоа“

Наместо да се фокусира на тоа што е вистина, а што не, тој секогаш ќе дава двосмислени одговори, без конкретни докази за неговите намери. Со тоа го покажува својот однос кон вистината, а вас ви зборува многу работи за себе како потенцијален партнер.

„Навистина мислиш дека би го направил тоа?“

Секоја жена која што го уловила партнерот во лага барем еднаш ја слушнала оваа фраза. Одговорот на прашањето поставува ново прашање и најчесто е показател дека личноста нешто премолчува.

(Видео) Додека спиел непознат човек се доближил и му ја запалил перницата

Мохан Панвар е обичен човек кој работи како чувар во чајџилница во Ратлам, мало гратче лоцирано на северот од Индија. Мохан спиел во длабок сон, додека зад него се појавил непознат човек и му ја запалил перницата.

Паневар, кој бил преморен од многу работа тој ден, спиел додека огнот се ширел, но за негова среќа огнот го забележал бездомник  кој бил во близина.

Бездомникот му пришол на Панвар и го разбудил, а наскоро повикале полиција, која дошла со молскавична брзина и ја решила работата.

Полицијата пристапила до снимките од видео надзор за инцидентот и започнала истрага. Откриле дека човекот што го запалил бил психички болен.

Локалните жители велат дека неколку луѓе со нарушено ментално здравје живееле во близина на храмот кој обезбедува бесплатна храна за сиромашните.

Овие хороскопски знаци ќе имаат повеќе пари во 2021 година

Доаѓањето на новата година секогаш е поврзано со нови надежи за поголем просперитет. Како и секоја година, така и во очекуваната 2021 година, некои хороскопски знаци ќе уживаат во поголема љубов, додека други ќе ги зголемат своите финансии. Кој ќе има повеќе среќа со парите, прочитајте во следните редови.

Лав

Ако сте родени под знакот на овој хороскопски знак и работевте напорно во 2020 година и покрај пресвртите што ни ги донесе, тогаш во новата 2021 година ќе можете да ги соберете плодовите на вашите напори. Можно е да се добие покачување на пролет, што исто така ќе доведе до зголемување на вашите финансии. Но, важно е не само да работите, туку и да се забавувате. Не занемарувајте го вашиот личен живот. Во текот на летните месеци ќе можете да се опуштите повеќе и да потрошите одредена сума на одмор. Забавувајте се и бидете позитивни, дури и кога имате потешкотии пред вас.

Риби

Рибите ќе се чувствуваат среќни во однос на парите на почетокот на 2021 година. Некоја сума пари што очекувавте да ја добиете, но нешто се одложи, ќе ве направи среќен. Некои од вас може да започнат деловен проект. Бидете внимателни и разгледајте сè детално. Во 2021 година, ќе имате можност да ги промените работните места на подобро ако имате такви намери или да пронајдете дополнителен извор на финансирање.

Шкорпија

Скорпиите ќе уживаат во поволна година, иако на моменти ќе им се појават некои пречки. Бидете храбри и одлучни и ќе се справите со сè. Размислете позитивно и не двоумете се да ги покажете вашите квалитети. На крајот на годината, може да добиете очекувано зголемување што ќе има позитивен ефект врз вашата финансиска состојба. Не трошете сè што е освоено, но обидете се да заштедите.

Девица

За Девиците, новата 2021 година доаѓа со нови идеи. Вашата креативност ќе се зголеми и ќе воодушевите со вашите решенија и предлози. Вашите идеи ќе бидат оценувани, но исто така ќе имате можност да добиете добра финансиска проценка за нив. Пролетта е добро време за патување, кое сте го одложиле. Парите што ќе ги заработите во 2021 година ќе ви овозможат да ги задоволите вашите желби, но не трошете неодговорно. Ве очекува возбудлива година на професионален успех и задоволство, а финансиски ќе уживате во поголема среќа.

Популарно