Откако се закити со тринаесетата титула на грен слем турнирот Ролан Гарос, Надал порача...

Откако се закити со тринаесетата титула на грен слем турнирот Ролан Гарос, шпанскиот тенисер Рафаел Надал, порача дека нема планови за наредниот период, односно дека нема намера да игра на преостанатите турнири до крајот на годината.

Во својата последна колумна познатиот тениски новинар Стив Флинк, откри дека шпанскиот тенисер ќе земе одмор до Австралија опен. Во Мелбурн, Надал ќе ја нападне 21. грен слем титула во кариерата. Овој турнир треба да се одигра од 18. до 31. јануари наредната година.

-Мојата претпоставка е дека нема да игра до крајот на 2020 година. Вистина, турнирите во сала не му се омилени, никогаш го нема освоено завршниот мастерс и би било одлично кога би го сторил тоа во услови кои не му одговараат. Но, главните причини за да игра на мастерсот во Париз и Завршниот турнир во Лондон е да ја заврши сезоната на првото место на АТП.  Тој, Федерер и Ѓоковиќ  пет пати во кариерата успеваа да ја завршат кариерата на лидерскто место.  Надал сигурно би сакал да го направи тоа по шести пат. Заостанувањето во однос на Ѓоковиќ му е 1.890 поени и токму заради тоа нема да може да ја анулира до крајот на годината. Затоа ќе одмара и ќе се појави во најдобра форма на Австралија опен, вели Флинк.

Американскиот новинар уште порача како Надал ова време ќе го помине дома и ќе се подготвува за Австралија опен, каде ќе ја има првата можност да стане тенисер со најмногу грен слем титули во кариерата. На него во прилог му оди и тоа што АТП ја промени одлуката и ќе ги „чува“ бодовите до март, а тоа не му создава притисок на Шпанецот дека мора да игра до Мелбурн.

Колку заработи од последната борба Хабиб?

Хабиб Нурмагомедов изелзе како победник против привремениот првак, Американецот Џастин Геџи во една од најголемите борби во историјата на УФЦ лесна категорија. По завршувањето, тој објави крај на кариерата.

Хабиб поради својата популарност заработи 31,1 милиони долари, додека Геџи 650.000 долари. Дагестанецот ќе добие и дополнителни 100.000 долари поради тоа што ја доби борбата.

Нурмагомедов го натера Американецот да се предаде, а потоа најави пензиј. За првпат во својата кариера оваа борба мина без неговиот татко, кој почина оваа година, а пред мечот на својата мајка и вети дека ова ќе биде последна во неговата кариера.

Тој остана непоразен во 29 борби.

sportmedia.mk

ВИДЕО: Хабиб преку Гејчи стигна до 29-0, па најави ММА пензија!

Хабиб Нурмагомедов стигна до нова победа во УФЦ октагонот и го доби дуелот на шампионите со Џастин Гејчи.

Русинот прсна во плач по триумфот, потсетувајќи се на смртта на неговиот татко, Абдулманап, кој ја загуби битката со коронавирусот пред неколку месеци

Актуелниот шампион во лесна категорија го сопре противникот во втората рунда, кога направи зафат на неговиот врат и го натера да се предаде. Тоа значи дека го задржа перфектниот скор во ММА со 29 победи и ниту еден пораз.

Шокантно Хабиб по борбата најави дека заминува во пензија и ги остави ракавиците на подот на октагонот. Според неговите зборови, неговата мајка го замолила да не се натпреварува повеќе без присуство на неговиот татко.

Извор:https://www.gol.mk/

(Фото) Нацоски и Пандев случајно се сретнаа

Оперскиот пејач Благој Нацоски кој живее и работи во Италија објави фотографија на Фејсбук, на која е заедно со нашиот фудбалски ас, Горан Пандев, кој по некоја случајност е во истит хотел со пејачот.

„Two Macedonians in the same hotel... двајца Македонци се најдоа во ист хотел“, напиша Нацоски во опис на фотографијата.

Популарно