Оваа фотографија е стара 120 години, но еден морничав детаљ на неа сè уште не е разрешен

Оваа фотографија е направена во 1900-та година во Белфаст, а луѓето до денес не можат да го сфатат еден дел од неа.

Била објавена како дел од историската галерија на овој град, а оттогаш кој и да ја погледне вели дека му предизвикува морници по телото поради еден детаљ кој што се наоѓа на неа.

На прво гледање на фотографијата, многумина не можат да воочат што е тоа што ја прави оваа фотографија необична, но доколку погледнете подетално можеби и ќе сфатите за што всушност станува збор.

Имено, на фотографијата се гледа како 15 работнички позираат пред камерата, со скрстени раце. Меѓутоа, на рамото на една од девојките, од нејзината десна страна се гледа дланка. На никој досега не му е јасно чија е таа дланка.

Инаку, оваа фотографија ја објавила Линда Донели, внука на девојката од фотографијата, а истата ја чувал нејзиниот татко во нивната куќа.

Пановски вели дека секој ден би имало по 100 погреби доколку не се преземат мерки

Д-р Никола Пановски во денешното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5, изјави дека во Македонија до месец декември би имале околу 10.000 мртви од Ковид-19. 

Тој вели дека секој ден би имало по 100 погреби доколку не се преземат некакви мерки.

Пановски доаде дека доколку претпоставиме дека имаме по 5.000 активни случаи, според вирулентноста на вирусот и доколку таа е 2-3, односно доколку еден заболен може да зарази двајца или тројца други луѓе, тогаш во следните три месеци би имале и повеќе од 10.000 заразени дневно.

Едно лице убиено, неколкумина повредени во напад со нож во Ница

Рано утринава најмалку едно лице загина, а неколку други се повредени во напад со нож извршен во близина на црква во областа Нотр-Дам во Ница.

Од јавноста е побарано да ја избегнуваат областа каде што се случил инцидентот. Во моментов вооружената полиција спроведува голема безбедносна акција.

Градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси потврди дека наводниот сторител е приведен и се заблагодари на полицијата за брзата реакција.

Мотивот за нападот останува нејасен, но градоначалникот Естроси потврди дека, врз основа на досегашните докази, станува збор за терористички напад.

Мотивот за нападот останува нејасен, но градоначалникот Естроси потврди дека, врз основа на досегашните докази, станува збор за терористички напад.

Повторно ќе има покачување на цената на струјата

Мепсо нема да се откаже од покачувањето на струјата. Од компанијата велат дека  електричната енергија не е социјална мерка и покрај тоа што има субвенции за ранливи категории. Не се знае ниту дали зголемувањето ќе помогне да ги покријат сите потребни иневстиции на компанијата затоа што добиле минимално покачување иако побарале многу повеќе. Според директорката Шуклева не се знае ниту дали Мепсо идната година повторно ќе побара нов раст на цената. Електричната енергија во август поскапе за 7,4 проценти. Од регулаторна тогаш посочија дека ќе ја повлечат одлуката за зголемувањето само ако државните енергетски компании се сложат на таков чекор. 

Освен  со повисоката цена на струјата на самиот старт на грејната сеозна скопјани проблеми имаат и со греењето. Од вчера граѓаните се со поладни радијатори.  Револтот го изразија и на социјалните мрежи. Велат дека  цела година плаќаат сметки, а кога ќе дојде време да се грејат радијаториоте се ладни. Од БЕГ пак појаснуваат дека редуцираното снабдување со топлинска енергија е поради ограничувањето на испораката на природен гас од Бугарија. Смируваат дека  намалената испорката нема да влијае на конфорот во домовите на потрошувачите.

Популарно