БОМБА: Хрватската фудбалска легенда ќе ја води Македонија на ЕП?!

Како што неофицијално дознава српскиот „Курир“, хрватската фудбалска легенда Роберт Просинечки ќе биде новиот селектор на Македонија.

Изворот воедно додава дека официјалната промоција се очекува да биде во наредните денови.

Како што е веќе познато, на 31.12.2020, за четири дена истекува договорот на Игор Ангеловски како селектор на нашата А репрезентација, по што се очекува да се водат разговори за евентуално продолжување на соработката.

Ние го постигнавме најголемиот успех во својата историја со пласманот на Европското првенство, за првпат во сениорска конкуренција.

Просинечки е моментно без функција, на крајот од ноември доби отказ во турскиот Денизлиспор после серијата лоши резултати, а сето тоа кулминираше со поразот во националниот куп од третолигашот Тургутлуспор.

Пред Денизлиспор ги водеше уште Кајсериспор и Црвена звезда, а беше и селектор на Азербејџан и Босна и Херцеговина.

Една година од смртта на Коби Брајант

На денешен ден се случи една од најголемите трагедии во светот. Загина еден од најголемите кошаркари на сите времиња Коби Брајант. Играчот кој е можеби втор на вечната листа на најдобри играчи.

Легендарниот кошаркар Коби Брајант го загуби својот живот во несреќа со неговиот приватен хеликоптер. Тој патувал заедно со неговата ќерка Џиџи и уште 4-ца патници. Сите ги загубија животите.

Брајант бил во приватниот хеликоптер кој се срушил во Калабасас, предградие на Лос Анџелес, сместено во ридовите западно од долината Сан Фернандо. Брајант, наводно, одамна е познат по тоа што често патувал со хеликоптер.

Коби Брајант важи за еден од најдобрите кошаркари во историјата кој својата 20 годишна кариера ја поминал во Лос Анџелес Лејкерс. Тој беше петкратен шампион во НБА, поранешен НБА МВП.

Почивај во мир легендо!

Данило Брестовац повеќе не е селектор на Македонија

Данило Брестовац повеќе не е селектор на македонската машка ракометна репрезентација.

-Ракометната Федерација на Македонија би сакала да ја извести јавноста дека македонската куќа на ракометот и Данило Брестовац, на 26 јануари 2021 г., взаемно се спогодија да ја прекинат соработката околу ангажманот на машките ракометни сениори, стои во објавата на РФМ.

Данило Брестовац ја извршуваше оваа функција во период јуни 2019 – јануари 2021 година.

Бобан Николов претставен во Лече

Репрезентативецот на Македонија, Бобан Николов од пред неколку дена официјално стана нов играч на Лече.

Денес Николов беше претставен во италијанскио клуб кој се бори за место во Серија А. Лече во овој момент се наоѓа на шестата позиција во Серија Б со 29 освоени бодови, осум помалку од првопласираниот Емполи.

Николов би можел да дебитира токму против Емполи во недела.

Денес Николов беше претставен во италијанскио клуб кој се бори за место во Серија А. Лече во овој момент се наоѓа на шестата позиција во Серија Б со 29 освоени бодови, осум помалку од првопласираниот Емполи.

Николов би можел да дебитира токму против Емполи во недела.

извор: sportski.mk

Популарно