(Фото) Навивачите биле целосно збунети кога Ѓоковиќ ја кренал маицата

Како што знаеме, Новак Ѓоковиќ во осминафиналето го совлада Милош Раониќ, но со големи потешкотии поради повредата со која што се здоби едно коло претходно.

Според гримасите на Ѓоковиќ, можеше да се види дека првиот тенисер на светот имаше големи маки, но и неколку пати во телевизискиот пренос камерата успеа да го „улови“ неговиот стомак.

Речиси целата десна страна од предниот дел од стoмакот на српскиот тенисер е завиена со завои, а тоа е многу проблематично место кое што тенисерот успеа да го повреди во натпревар претходно, односно се здоби со повреда на мускулот на стомачниот ѕид.

Самиот Новак порача дека лековите против болки кои што ги консумира му помагаат да ја „ублажи“ болката и среќа што турнирот не се игра секој ден, но самиот поглед кон неговиот стомак предизвикува „морничавост“.

Новак Ѓоковиќ го прошета пехарот на плажа во Мелбурн и го направи најлудиот автограм

Ѓоковиќ предизвикал голем метеж на плажата Брајтон во Мелбурн, каде беше овековечено неговото освојување на Австралија опен

Најдобриот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој го освои турнирот по 9. пат, налетал и на еден пар на кој му ја прекинал венчавката, а кој морал да го одложи своето фотографирање барем на кратко време поради присуството на голем број фотографи и претставници на медиумите.

На младоженецот и невестата ќе имаат спомен за цел живот.

Тенисерот оставил и автограм на стомакот жената во напредна бременост, а бебето на крајот добило и бакнеж од неговиот татко.

Вардат отвара со Текстилец, Пелистер ќе се соочи со Вардар Неготино

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија беа извлечени паровите за почетната рунда во Купот на Македонија.

Главните фаворити за трофејот Вардар и Еурофарм Пелистер треба да имаат рутинска задача, па така „црвено-црните“ ќе се соочат со Текстилец од Штип, додека „фармацевтите“ ќе излезат на мегдан против составот на Вардар Неготино.

Термини на одигрување на натрпреварите се 24 и 25 февруари со тоа што победниците од истите ќе формираат четири групи по четири екипи.

Куп на Македонија – мажи:

РК Партизан 2016 Спорт – Голден Арт КЛ 7

РК Преспа 2015 – РК Струга

РК Еурофарм Пелистер 2 – Јехона

РК Металург РА – РК Радовиш

РК Пролет 62 – ГРК Борец

МРК Куманово – РК Металург

РК Астраион Хендбол – РК Македонија ЃП

РК Кичево 2020 – РК Бутел Скопје

РК Прилеп – РК Аеродром

РК Вардар 1961 – РК Текстилец

РК Младост 1977 – РК Скопје 2020

РК Риниа М – РК Работнички

РК Еурофарм Пелистер – РК Вардар Неготино

РК Шампион – ГРК Тиквеш

РК Делчево Вардар – ГРК Охрид

РК Јуниор К.В – РК Драчево

Кај дамите пак ќе имаме Куп битки на 6 и 7 март по што победниците од финалните натпревари ќе бидат учесници на завршниот турнир.

Група А:

РК Шампион

РК Спартак

РК Кузман Вардар Илинден

ЖРК Металург

Полуфинале:

РК Шампион – ЖРК Металург

РК Спартак – РК Кузман Вардар Илинден

Финале: Победник полуфинале 1 / Победник полуфинале 2

Група Б:

Ѓорче Петров ЖРК

ЖРК Чаир

РК Деспина

Полуфинале:

Ѓорче Петров ЖРК – слободен

ЖРК Чаир – РК Деспина

Финале: Ѓорче Петров ЖРК / Победник полуфинале 2

Група В:

ЖРК Вардар

ЖРК Овче Поле СУ

ЖРК Стружанка

Полуфинале:

ЖРК Вардар – слободен

ЖРК Овче Поле СУ – ЖРК Стружанка

Финале: ЖРК Вардар / Победник полуфинале 2

Група Г:

ЖРК Пелистер 2012

ЖРК Гевгелија

ЖРК Куманово

Полуфинале:

ЖРК Пелистер 2012 – слободен

ЖРК Гевгелија – ЖРК Куманово

Финале: ЖРК Пелистер 2012 / Победник полуфинале 2

извор: derbi.mk

Популарно