По филмот, ќе се снима и серија за Тома Здравковиќ

По хит филмот „Тома“ кој предизвика бура од еморции и реакции кај гледачите од регионот, доаѓа и истоимената серија посветена на легендарната музичка ѕвезда Тома Здавковиќ. 

Зоран Лисинац, еден од режисерите и сценаристи, вели дека таа ќе биде поразлична од филмот.

-Серијата има осум епизоди и потемелно го следи неговиот живот и ги опфаќа сите негови жени. Во серијата ќе има 400 минути материја, вели Лисинац за српските медиуми.

Серијата ќе почне да се прикажува оваа есен.

Биографскиот филм за фолк легендата Тома Здравковиќ, со Милан Мариќ во насловната улога, оствари голем успех во целиот регион. Во режија на Лисинац и Драган Бјелогрлиќ, „Тома“ го прикажува Здравковиќ на почетоците и на врвот на славата, но и како го допрел дното во приватниот живот. 

ВИДЕО: Дара Бубамара и удри шлаканица на Марина Вишковиќ среде емисија

Марина Вишковиќ и Дара Бубамара беа ривалки во играта „Лага или вистина“ во шоуто на Огњен Амиџиќ. И двете говореа по некои детали за себе, а во зависност од тоа дали другата страна ќе погоди дали се работи за лажна или вистинита информација, ќе бидат казнети или поштедени, а Марина Вишковиќ немаше многу среќа.

-Кога имав 17 години имав 100.000 марки во видео касета дома. Лага или вистина?! – ја праша Дара Марина, која мислеше дека тоа е лага.

Сепак, се покажа дека информацијата на Дара е точна.

– Вистината е! Имав 17 години кога почнав, собирав пари со мојот бенд за да го купам мојот прв стан. Живеев со моите родители во 33 квадратни метри и парите ги чував во видео касета – се присети Дара, која навлече ракавица за рерна и требаше нежно да и удри шамар на колешката.

Дара, сепак, малку посилно ја удри Марина, што ја шокираше, па и двете „пукнаа“ од смеење.

Дневен Хороскоп

ОВЕН

Денес се ќе биде во знакот на победата, па ќе бидете сами. Некои претходни инвестиции конечно ќе ви се исплатат. Што се однесува до партнерот, ќе барате посветеност. Сепак, вашата способност да решавате проблеми ќе биде на завидно ниво.

БИК

Ќе бидете во искушение да купите луксузни предмети. А бидејќи напорно работевте во претходниот период, време е да се израдувате со некој скапоцен подарок. Исто така, денеска ве очекуваат интересни средби и пријатно време за двајца.

БЛИЗНАЦИ

Ако е можно, поминете го денот со пријателите. Еден член од семејството може да побара помош од вас. Напорната работа денес ќе донесе резултати. Ќе сфатите и колку важен дел од вашиот живот е за вашиот партнер.

РАК

Се чувствувате без енергија и затоа советот е да ризикувате и да донесете некои драстични и храбри одлуки. Можни се кавги со саканите поради лошата комуникација. Бидете потрпеливи.

ЛАВ

Обидете се да ја разберете логиката зад вашите одлуки и чекори. Верувајте и на саканата личност и заедно барајте решение. Некој би можел да застане на патот на вас и на вашиот партнер денес. Бидете потрпеливи и уште поважно – бидете поискрени!

ДЕВИЦА

Ќе бидете многу самоуверени и ќе сакате да ги импресионирате другите. Исто така, денес ќе имате повеќе обврски, кога се работи за семејството. Ви недостасува романтично време со партнерот, па обидете се да одвоите време.

ВАГА

Здравјето не го ставајте во втор план поради работата и обврските. Овој период е одличен за промени во животниот стил. Доколку чувствувате дека резултатите на работа не се очекуваат, променете ги вашите планови. Денес ќе бидете полни со многу добри идеи.

ШКОРПИЈА

Поддршката на луѓето на позицијата денес ќе ви биде ветер во грб. Вашата енергија и ентузијазам ќе донесат резултати и ќе ги намалат тензиите, како на деловен, така и во љубовен план. Доколку сте слободни, љубовта е можна токму на работа.

СТРЕЛЕЦ

Обрнете внимание на желбите и интересите на другите. Денес ќе имате финансиски успех. Ќе бидете и мотивирани да учите нови работи, па можно е да се запишете на семинар или курс. Ако патувате, внимавајте на вашиот багаж.

ЈАРЕЦ

Вашата упорност и бестрашност се вашата ментална сила. Сепак, имаш уште многу да откриеш за себе. Поддршката денес доаѓа од семејството. Непотребно се сомневате во партнерот. Денеска посветете се на кариерата и работата и избегнувајте конфликти со саканата личност.

ВОДОЛИЈА

Денеска советот е да бидете попозитивни. Терапијата со смеа е се што ви треба. Не инвестирајте неодговорно бидејќи е можно парите да ви излезат од раце. Успешен работен ден. Исто така, ве очекуваат убави моменти за двајца.

РИБИ

Денот ќе го поминете во релаксација. Ќе бидете позитивни и ќе привлекувате луѓе околу себе. Со помош на пријател можна е парична добивка. Ќе бидете особено чувствителни и емотивни кога се работи за семејството. Поминете ја вечерта со партнерот.

ХОРОСКОП: Внимавајте на овие денови во Јули

Астролозите велат дека во текот на јули ќе имаме 4 многу предизвикувачки, а можеме да кажеме и опасни денови. Подгответе се за многу турбулентен период во кој ќе има многу промени.

Ќе ни се смени расположението, ќе стануваме и паѓаме, ќе се прашуваме дали сме на вистинскиот пат, ќе се сомневаме во се итн.

5 јули – Негативни транзити на Марс и Меркур

Ова е најопасниот ден во месецот. Во исто време ќе се случат два важни астролошки настани – Марс се претвора во знакот на Бик, а Меркур во знакот на Рак. И двата настани ќе ги свртат планетите против нас. Марс ќе остане во Бик до 19 август, а за тоа време многумина ќе станат сомнителни, недоверливи и малку исплашени. Во многу случаи, сето тоа ќе биде неосновани стравови, но тоа нема да ни биде голема утеха. Меркур во Ракот е опасен затоа што ќе станеме летаргични, малку незаинтересирани, безволни. Поради сето тоа, 5 јули ќе биде најлошиот ден за работа, за какви било почетоци. Побарајте го вашето безбедно засолниште, каде се чувствувате опуштено и безгрижно за полесно да го пребродите овој период.

13 јули – Супермесечина

Супермесечината е најопасниот тип на полна месечина. Таа ќе биде толку блиску до Земјата, што ќе биде многу впечатлива на небото од вообичаено. Исто така, ќе има посилно влијание врз нашите животи, среќа и расположение. Месечината ќе биде во Јарец на 13 јули, како резултат на што ќе бидеме малку поповлечени, свртени кон себе. Ќе ни биде поудобно да го поминуваме времето сами отколку во друштво.

16 јули – спој на Сонцето и Меркур

Сврзувањето е негативен аспект што најчесто се јавува помеѓу Сонцето и Меркур, бидејќи тие се секогаш на иста страна на Земјата. Астролозите советуваат да не ја напуштате зоната на удобност на овој ден, да не одите далеку и да не трошите многу пари. Луѓето кои имаат силна страна на суетата на овој ден би можеле да изгубат се што стекнале во последно време.

28 јули – Почнува ретроградниот Јупитер

Последниот опасен ден од јули е денот на почетокот на ретрофазата на Јупитер. Планетата ќе остане на оваа позиција до 24 ноември. Во овие месеци може да се случат многу лоши работи. Можеме да ја изгубиме моќта на интуицијата, да станеме алчни, бескомпромисни. Најверојатно, на 28 јули ќе го почувствуваме првиот бран на негативност, изразен во форма на чувство на вознемиреност и недостаток на мотивација.

Популарно