(Фото) Познатата блогерка со една фотографија успеа да ги „згрози“ мажите,

Најпознатата шведска блогерка со својата смисла за хумор повторно ги руши предрасудите и покажува како изгледа реално телото на жената по нејзиното породување.

Кенза Зуитен, блогерка од Шведска која е венчана за црногорски каратист, пред само неколку денови со шеговита објава на Инстаграм ја подигнала свеста за синдромот кој е чест проблем по породување, а сега укажала на уште неколку компликации кои се појавуваат по породувањето.

Имено, Кенза објавила фотографија во бикини, а веднаш потоа зумирала еден дел од телото и искрено ги насмеала женските следбенички. За мажите оваа шега и не била толку смешна.

„Погодете која 'дупка' е оваа“, напишала Кенза и веднаш потоа открила дека станува збор за нејзиниот папок.

„Нормален папок по две породувања“, прокоментирала Кенза покрај фотографијата од растегнатата кожа на стомакот која се гледа само во одредени пози.

Шегата на страна, фигурата на Кенза по двете породувања секако дека е за пофалба, но дијастазата на стомакот е сосема честа појава и погодува поголем дел од жените по породувањето.

Што е дијастаза?

Дијастаза е состојба која најчесто се јавува во подоцнежната бременост или по породувањето, а настанува како последица на растегнување на стомачните мускули.

Во текот на бременоста стомакот трпи огромен притисок, така што одредени стомачни мускули повеќе не можат да го задржат својот облик. Освен тоа, за појавата на оваа состојба придонесуваат и хормонските промени кои имаат влијание на сврзното ткиво. Поради тоа доаѓа до развлекување на мускулите, состојба која стручно се нарекува дијастаза.

(Фото) Ова се најотровните растенија на светот - секој ги има во домот

Растенијата во затворен простор го збогатуваат просторот, но помалку е познато дека можат да бидат многу опасни за здравјето на луѓето, особено за децата. Соковите од одредени растенија, кои се популарни кај нас, може да предизвикаат слепило, опаѓање на косата или сериозно оштетување на бубрезите. Она што е алармантно е дека најзагрозени се децата, за кои и малите количества отров можат да бидат фатални.

Експертите предупредуваат дека три до 10 проценти од труењата во пракса се предизвикани од голтање цвеќиња или плодови од отровни растенија. Кај децата таа бројка е и до 50 проценти и веднаш стои зад труењето со лекови и хемикалии за домаќинствата.

Меѓу растенијата опасни за луѓето, има дури и такви кои често се гледаат како растенија во саксии што ги чуваме во станови или градинарски растенија за кои мислиме дека добро ги познаваме…

Кукута (Кониум)

Кукута ја стекна својата светска слава на најсуров можен начин – се користеше во античка Грција за да се направи отров за егзекуција. Веројатно најпознатата жртва на ова растение бил Сократ, грчки филозоф кој бил осуден да си го одземе животот пиејќи отров. Иако растението содржи неколку отровни материи, најсилниот и најсмртоносниот отров е коњската каша, која во доволни дози предизвикува парализа на срцето и белите дробови. Хемлок расте главно во Европа и Северна и Африка. Покрај Кукута, која го уби Сократ (и којзнае уште колку луѓе), еден роднина на ова растение, Цикута (или Воден кукавица) е прогласен за најотровно растение кое расте во Северна Америка, објавија медиумите.

Abrus precatorius (око на рак)

Abrus precatorius потекнува од Индонезија, каде што нејзините светли црни, црвени и бели бобинки често се користат за изработка на перкусии и накит. Овие семиња не само што произведуваат добар звук, тие се и многу опасни поради отровната супстанција абрин што ја содржат.

Само едно семе од ова растение може да биде фатално за луѓето. Сепак, за среќа, семето само „поминува“ низ човечкото тело, а фатално е само кога се џвака.

Нериум олеандер (кај нас познат како лиандер)

Олеандерот е едно од најотровните растенија на планетата, и повторно, постојат шанси да го одгледувате сами во градината или дома, бидејќи лиандерот е едно од најпопуларните домашни растенија.

Ова растение, кое расте во форма на мала грмушка, може да биде многу убаво – но само гледање, џвакање лисја, дрвја или цвеќиња може да биде фатално, затоа чувајте го ова растение подалеку од деца и домашни миленици.

Дара Бубамара претепала маж на аеродром

Според српските медиуми, фолк ѕвездата Дара Бубамара се степала со маж на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ во средата, во 13 часот и 30 минути, пред да се качи на летот за Тиват!

-Додека чекавме ред за да се качиме во авионот, еден човек почна да вика на Дара: „Следниот пат пази како возиш да не и ја е*ам мртвата мајка!“ Очигледно двајцата се сретнале пред аеродром, изгледа Дара го „пресекла“ тој лик во сообраќајот, па полудел кога повторно ја сретнал, вели еден од очевидците.

Тие лоши зборови ја разлутија пејачката и таа почнака да го удира човекот кој бил речиси половина метар повисок од неа.

-Го удрила со тупаници, со чанта, го изгребела… Тој си го покрил лицето со рацете и не возвратил, вели очевидец и додава дека останатите патници скокнале да ги разделат.

-Полицијата набрзо пристигна, а Дара и тогаш не се смири. Рекла дека ќе го осакати доколку повторно го сретне бидејќи ја проколнал нејзината мртва мајка. И покрај тепачката таа се качи во авионот, а тој човек не го видовме, велат очевидци.

Пејачката ги потврди овие информации.

-Вистина е дека имало инцидент! Возев малку побрзо за да се качам на летот, бидејќи имав закажан настап во Црна Гора. Тој човек ме навреди без причина! Слаба сум на моите родители, кои веќе не се живи, и секогаш ќе скокам на секој што ќе ги допре моите најблиски, изјави Дара.

(Фото) Наоми Кембел ги остави сите без здив со својот изглед во Кан

Меѓу многуте ѕвезди што годинава дојдоа на Канскиот филмски фестивал е и славната манекенка Наоми Кембел.

Со неа и со непознатиот маж е и нејзината едногодишна ќерка, која вешто ја крие од очите на јавноста. Тие беа фотографирани додека шетаат во лежерно издание.

Инаку, таа се појави и на црвениот тепих во раскошна креација на модната куќа „Валентино“ привлекувајќи ги погледите на присутните.

Популарно