Кевин Спејси мора да им плати 31 милион долари на продуцентите на „Куќа од карти“

Оскаровецот Кевин Спејси (62) ќе мора да плати оштета од речиси 31 милион долари на продуцентската куќа „МРЦ“, која во 2017 година го исфрли од серијата „Куќа од карти“ (House of Cards) по обвинувањата за сексуална злоупотреба, одлучи американскиот суд откако беше одбиена неговата жалба.

„МРЦ“ го тужеше Спејси затоа што со отказот изгубија значителни приходи од серијата, која се занимава со политички интриги во Вашингтон.

Пред пет години, кариерата на Спејси, добитник на два „Оскари“, нагло прекина поради серија наводи за сексуален напад, па продуцентите мораа драстично да го сменат заплетот на шестата сезона на популарната серија.

Судот уште во 2020 година пресуди во корист на продуцентската куќа, оценувајќи дека однесувањето на Спејси ги прекршило правилата на договорот, на што актерот поднесе жалба, но таа беше одбиена.

Дневен Хороскоп

ОВЕН

Постојат информации што ви се потребни и нема да ги добиете лесно, затоа имајте на ум дека ништо нема да оди толку брзо како што се надевате и дека има мали шанси дури и најблиските да ви ја откријат вистинската состојба. Не се потпирајте премногу на другите денес или не нудете ја вашата помош без некој јасно да ви каже што ќе дадат за возврат.

БИК

Ќе бидете многу енергични и добро расположени, па сигурно ќе ја изненадите конкуренцијата со вашиот став. Имајте на ум што треба да направите за да не губите премногу време на непотребни дискусии или помали задачи што можете да ги оставите на другите. Ставете ги вашите таленти денес во преден план, бидејќи на тој начин ќе создадете моменти за паметење.

БЛИЗНАЦИ

Колку и да се мали проблемите што ќе се појават денеска, не ги игнорирајте туку веднаш решете ги за да можете без прекин да правите што сакате. Ќе бидете задоволни од секоја промена на животната средина, не двоумете се кога станува збор за патувања, посети или дури и преселба. Ако сакате некој да го промени мислењето за вас, прилагодете се што е можно поскоро.

РАК

Кога станува збор за меѓучовечки односи, можете да очекувате живи дискусии, но со малку добра волја и напор, всушност би можеле да дојдете до профитабилна и иновативна идеја на крајот од денот. Слушајте што ви велат другите и не бидете ексклузивни. Денот е идеален за промени во животниот стил, како и за правење на она што го сакате.

ЛАВ

Не дозволувајте да ви пречат емоционалните проблеми. Кога станува збор за работа, бидете ментално силни и подготвени да размислувате брзо. Фокусирајте се каде се парите, кој одлучува за тоа и како можете да ги добиете. Многумина ќе бидат изненадени од ненадејна промена во односот со некои од пријателите, но резултатот ќе биде одличен на крајот.

ДЕВИЦА

Не можете да изгубите ниту пак може да се случи нешто лошо ако едноставно продолжите со реализација на старите планови. Наскоро ќе добиете многу солидна деловна понуда. Покажете колку страсно можете да бидете затоа што ќе ја импресионирате токму личноста која може да ви ја осветли иднината. Вклучете повеќе емоции во секојдневниот живот.

ВАГА

Нема да имате премногу време за размислување и борба против дилемите. Подгответе се со забрзано темпо бидејќи денот ќе биде полн со нови искуства, странци и разни можности, од кои некои нема да бидат добри. Ако навистина сакате нешто, тогаш притиснете го уште денес. Ќе можете да завршите се што започнавте, и сигурно ќе се појави нова опција на патот.

СКОРПИЈА

Потрудете се да постигнете барем одреден напредок. Денот ќе биде доста тежок, колку и да имате добивки толку ќе имате загуби, но не смеете да дозволите фрустрациите да ве обземат. Искористете ја својата уникатност кога преговарате за бизнис и слободно дојдете до идеи кои се сосема различни од она што другите го сугерираат.

СТРЕЛЕЦ

Ќе се случат многу работи за кои нема да бидете свесни. Не дозволувајте некој што е љубоморен или се чувствува загрозен од вас да ве доведе до реакција што ќе испадне да биде личност на која и недостасува самодоверба во очите на другите луѓе. Ако се обидувате да постигнете нешто, не двоумете се и не дозволувајте другите да ви ги диктираат правилата, поставете ги сами.

ЈАРЕЦ

Пред вас е многу социјален ден. Многумина ќе го побараат вашето внимание, ќе уживаат во вашето друштво, но и ќе ве молат за помош и услуги. Не се залажувајте мислејќи дека успехот ќе ве следи цело време, заштедете пари за полоши денови, не позајмувајте ги и не трошете ги за пороци. Време е да започнете со подобра заштита на вашата финансиска иднина.

ВОДОЛИЈА

Влегувате во голема фаза од животот, особено кога станува збор за работата и парите. Многумина од вас ќе се најдат денес со интересна можност да купат нешто за што не сте размислувале. Не дозволувајте другите да ве одвлекуваат од идејата што ја имате бидејќи овој пат не можете да губите ниту време, ниту пари. Очекувајте многу убави моменти во љубовта.

РИБИ

Тоа е ветувачка можност да ви помогне да создадете нешто со личноста за која навистина се грижите. Денес ќе бидете одлични во однос на комуникацијата и така многу убедливи, слободно побарајте помош од личноста која предизвикува стравопочит кај вас. Саканиот денес ќе се покаже во прекрасно светло, смета на разум и целосна поддршка.

ВИДЕО: Торнадо утрово ги разбуди туристите во познатото грчко летувалиште

Чуден временски феномен ги разбуди утринава туристите во познатото летувалиште во Грција во Паљури.

Имено утринава торнадо се појави на заливот на крајот од третиот крак во близина на самата плажа.

Туристите вознемирени, од дистанца со мобилните во рака го следеа феноменот. Дел од нив се решија да не си ја пробуваат среќата па експресно ја напуштија плажата.

Пронајдено богатство вредно стотици милиони евра!

Ловците на богатство кои пронашле 10 тони нацистичко злато во темелите на палатата од 18 век во Полска, велат дека добиле дозвола да откопаат затрупан сандак во кој го нашле богатсвото.

Според написите во „Дејли мејл“ се верува дека украденото богатство, кое требало да се искористи за основање на Четвртиот Рајх, било закопано таму по наредба на началникот на Хајнрих Химлер. Во мај оваа година, трагачите откриле метален сандак закопан три метри под површината.

Објавувајќи видео на „Јутјуб“ на 31 јули, Роман Фурманиак од фондацијата Шлезиски мост изјавил: „Возбудени сме што можеме да ја споделиме со вас веста дека е добиена дозволата потребна за последното ископување. Зачувајте го датумот – 1 септември! Голем датум за голем ден! Тоа се случува, е на пат, би сакале да побрзаме колку што можеме, но ја разбираме вашата нетрпеливост и правиме се што можеме со она што го имаме!“

Во богатството е и таканареченото Вроцлавско злато, кое исчезнало од полициската управа во истоимениот близок полски град. Се верува дека сандакот содржи накит и скапоцености од приватните колекции на богатите Германци кои живееле во областа.

Со цел да го заштитат својот вреден имот од напредувањето на Црвената армија, богатите Германци ги предавале своите богатства. Локацијата била откриена со тајни документи, преку дневник на еден офицер и мапа која им ја дале на ловците на богатство од потомци на офицери кои припаѓале на тајна ложа стара повеќе од 1.000 години.

Овој дневник, воден од висок офицер, наводно ја открива локацијата на друга палата во истиот регион. Таму на дното на бунарот наводно се складирани 28 тони богатство, пренесуваат медиумите.

Популарно