Ванчо Димовски: Доне, се надевам дека од горе некаде го гледаше ова!

Ракометниот спектакл во организација на Ракометната федерација на Македонија заврши со емотивен говор на Ванчо Димовски. Некогашниот кружен напаѓач на националниот тим, кој вечерва го постигна најатрактивниот погодок, не го заборави својот голем пријател и поранешен тренер и помошник селектор Андон Бошковски - Доне, кој пред неколку месеци ненадејно почина.

„Благодариме за посетата вечерва, што дојдовте во толкав број да ги поздравите прво играчите на кои им е потребна поддршка за претстојното Светско првенство. Ние како екипа и сите овде присутни мораме да споменеме уште еден член на стручниот штаб кој повеќе не е меѓу нас. Ќе ве замолам аплауз, за Андон Бошковски. Се надевам дека од горе некаде го гледа ова“, рече Димовски.

Популарниот Доне, важеше за еден од најдобрите ракометни тренери во нашата држава, но и голем пријател, другар и поддржувач на македонскиот ракомет. Почина во својот дом на 47-годишна возраст. Бошковски поголемиот дел од својата тренерска кариера ја мина на клупите на македонските суперлигаши, а во неколку наврати беше дел и од националниот тим.   

Борко Ристовски по втор пат стана татко

Голманот Борко Ристовски вторпат стана татко, доби ќерка која ќе се вика Анастасија. Борко не крие дека е среќен што му се родила ќерката, па за „Репортер“ откри дека сè поминало во најдобар ред, а дека неговата сопруга Нина и бебето се чувствуваат добро.

„Ќерката требаше да има друго име, Ирис, но бидејќи се роди на празникот Св. Атанас, решивме да се вика Анастасија. Нина се породи пред малку и се чувствува одлично. И таа и бебето се добри, а јас и Душан сме пресреќни. Анастасија има 4.230 грама и 53 сантиметри“, рече Борко за „Репортер“.

Анастасија е второ дете на Борко и Нина. Тие веќе го имаат синот Душан, кој наскоро ќе полни пет години, а името го носи по починатиот татко на голманот.

Калин Ивановски се бори за нов трофеј во Тунис

Нашиот тенисер Калин Ивановски се пласира во полуфиналето на фјучерсот што се игра во Тунис за награден фонд од 15.000 американски долари.

Во четвртфиналето Ивановски славеше со 2-0 во сетови против Себастијан Цоргер и тоа со  6-2 и 6-4 и  обезбеди полуфинале против  Гркот, Стефанос Сакеларидис.

Противникот на Македонецот, Стефанос има 18 години и е на 641 место на АТП листата.

(Фото) Македонски навивачи се тепаа на трибините!

Срамната игра на македонските ракометари на терен во дуелот со Аргентина во 3. коло од групната фаза на СП 2023 во Краков, дополнето и со срамно однесување на дел од „Фалангата“.

На полувремето од натпреварот меѓу Македонија и Аргентина конфликт и меѓу дел од македонските навивачи на трибините.

Две групи се судрија на трибините, најпрво со вербална пресметка а потоа со обид и за физичка пресметка, за да на крај реагираат организаторите па на крај редарите замолуваа дел од навивачите кои се впуштија во конфликт да ја напуштат „Таурон арената“…

Порталот Спортклуб објави дека тепачката била предизвикана од бабата и дедото на ракометарот Филип Талески.

– Имено бабата и дедото на Филип Талевски решија да делат правда на физички начин, па предизвикаа тепачка на трибините со македонските навивачи, објави порталот.

Во продолжение погледнете ги фотографиите кои ги објави порталот 24 ракомет:

Популарно