Дабарот Фил предвиде уште шест недели зима

Дабарот Панксатони Фил од градот Панксатони во американската сојузна држава Пенсилванија денеска предвиде уште шест седмици зима.

Секоја година на Денот на дабарот, 2 февруари, луѓето „со нетрпение“ очекуваат глодарот да предвиди колку ќе трае зимата. Луѓето и вчера се собраа кај местото Гоблерс Ноб додека членовите на одбраниот „Внатрешен круг на Панксатони Фил“, составен од мештани, „го повикуваат“ животното да излезе од неговиот трупец в зори за „да соопшти“ дали ја видел својата сенка... Според преданието, ако Фил „ја види својата сенка“, ќе има уште шест недели зима, ако не си ја види, пролетта ќе дојде порано.

Градот Панксатони се наоѓа на околу 105 километри североисточно од Питсбург, а настанот потекнува од германската легенда за влакнестиот глодар, па тоа денес секоја година собира илјадници луѓе во САД.

Националната управа за океани и атмосфера ја спореди прогнозата на Фил со официјалните временски обрасци изминатите 10 години и откри дека „во просек, Фил бил во право 40 отcто од случаите“. Според податоците, од 1887 година досега, Фил ја предвидувал зимата повеќе од 100 пати, а за 10 години не се зачувале податоци, велат организаторите на овој традиционален настан.

Оваа козметика треба да ја чувате во фрижидер

На многумина ќе им изгледа чудно да чувате парфеми, креми, маски за лице и гелови во фрижидерот на полицата до јајцата, тубата кечап или сенфот, но тоа е најдоброто нешто што можете да го направите и да не се грижите дали вашата козметика ќе трае подолго.

На овој начин го продолжувате рокот на траење на препаратите, а од друга страна тие секогаш ќе бидат ладни и уште повеќе ќе ве освежат.

Еве која козметика треба да ја чувате во фрижидер:

Органските препарати за нега на кожата и производите со витамин Ц. Витаминските и природните производи содржат помалку конзерванси, па затоа е подобро да ги чувате на студено бидејќи ќе ги задржат своите активни својства подолго.

Долготрајни моливи за очи, бидејќи имаат повеќе испарливи состојки кои можат побрзо да исчезнат на жештината, па затоа е подобро да им го продолжите животот на овој начин.

Масла за лице, бидејќи есенцијалните масла што ги содржат може да го изгубат квалитетот со текот на времето доколку се чуваат на погрешен начин. Ако маслото е во фрижидер, долго ќе ја задржи свежината.

Спреј за стапала, бидејќи многу подобро делува кога разладен ќе го испрскате на уморните нозе.

Креми за очи, гелови и маски, бидејќи ефикасно и брзо го намалуваат отокот на лицето и очните капаци, што е главен естетски проблем денес.

(Фото) На Ивана ѝ излегоа градите од фустан додека пееше во емисија

Српската пејачка Ивана Стаменковиќ Синди првпат се појави во јавноста по драмата која ја преживеала со родената сестра Невена Стаменковиќ.

Синди се појавила во многу провокативно издание, а воопшто не се засекира што пред камерите во еден момент нејзините гради испаднаа надвор.

Синди во емисијата на Огнен Амиџиќ ја промовирала својата нова песна, а поради таа прилика се појавила во фустан кој на сите страни имаше отвори и поради тоа нејзините гради сакаа да „избегаат“.

Поранешната „моделсица“ ја спомнала и нејзината сестра која неодамна завршила во психијатарска болница.

Погледнете го нејзиниот настап:

(Фото) Теа Таировиќ во провиден фустан ја покажа тангата

Пејачката Теа Таировиќ отсекогаш знаела да интригира со својот атрактивен изглед, но и со провокативните движења и потези.

Овој пат Теа објави провокативно видео на социјалните мрежи, во кое се појави во проѕирен фустан со светки, ја врзала косата во опавче и нанела упадлив црвен кармин на усните.

Но, она во што сите гледаа е делот од телото каде треба да бидат гаќичките, па многумина се посомневаа дека пејачката воопшто и не ги носи.

Меѓутоа, во еден момент Теа се сврте и го покажа големиот заоблен задник, во кој убаво се гледа дека длабоко потонала црната танга – долна облека, што значи дека пејачката сепак гаќичките не ги „заборавила“ дома.

Коментарите што следеа не се за во јавност, ама затоа ТикТок клипчето, можете слободно да го погледнете:

Популарно