(Видео) Планинари испишаа историја, тие се први луѓе кои со падобран се спуштиле на втората највисока планина во светот

Ветераните на параглајдерството, Том де Дорлодот и Хорасио Лоренс лани летото го минаа во Пакистан, но и станаа првите луѓе кои со падобран се спуштиле на К2, втората највисока планина во светот, притоа достигнувајќи висина од 7.577 метри.

По тој нивен подвиг е снимен документарен филм со наслов „Летање меѓу џиновите“ (Flying Between Giants). И двајцата спортисти имаат неколку незаборавни летови во своите кариери, но нивната последна авантура е можеби најнеобична досега.

Тие се првите кои со падобрани се искачиле на планината К2 на Хималаите. Снимките ги направиле сами, без поддршка од хеликоптер и камери поради големите височини на коишто летале.

Планината К2 (8.611 м) е втора највисока во светот по Монт Еверест (8.848 м). И двете е дел од планинската верига Каракорум. Документарецот почнува со нивното напорно патување до базниот камп во Пају преку градовите Скарду и Аскола – последните „траги на цивилизацијата“ пред глечерот Балторо.

Каракорум се одликува по тоа што може да се лета и повеќе од 100 километри на ден без никаква можност за безбедно слетување. Затоа авантуристите морале прецизно да планираат и да го следат времето пред летот. Тие летале заедно цело време, а секој со себе носел камери, дополнителен кислород, радиоврска и ГПС-уред за сателитско следење за скоро целосна безбедност. Тоа значи 20 килограми дополнителен товар на себе.

Во првите три недели, тие биле придружувани од менторот, Шпанецот Рамон Мориљас, кој во 2009 година достигна височина од 7.821 м летајќи со тн. парамотор. На последниот ден, Де Дорлодот и Лоренс го презеле последното, седумчасовно патување што го нарекоа „Грен слем“, а при кое ги посетиле планините Транго Тауерс, Музтаг Тауер, К2, Броуд Пик и Гашербрум.

Оваа козметика треба да ја чувате во фрижидер

На многумина ќе им изгледа чудно да чувате парфеми, креми, маски за лице и гелови во фрижидерот на полицата до јајцата, тубата кечап или сенфот, но тоа е најдоброто нешто што можете да го направите и да не се грижите дали вашата козметика ќе трае подолго.

На овој начин го продолжувате рокот на траење на препаратите, а од друга страна тие секогаш ќе бидат ладни и уште повеќе ќе ве освежат.

Еве која козметика треба да ја чувате во фрижидер:

Органските препарати за нега на кожата и производите со витамин Ц. Витаминските и природните производи содржат помалку конзерванси, па затоа е подобро да ги чувате на студено бидејќи ќе ги задржат своите активни својства подолго.

Долготрајни моливи за очи, бидејќи имаат повеќе испарливи состојки кои можат побрзо да исчезнат на жештината, па затоа е подобро да им го продолжите животот на овој начин.

Масла за лице, бидејќи есенцијалните масла што ги содржат може да го изгубат квалитетот со текот на времето доколку се чуваат на погрешен начин. Ако маслото е во фрижидер, долго ќе ја задржи свежината.

Спреј за стапала, бидејќи многу подобро делува кога разладен ќе го испрскате на уморните нозе.

Креми за очи, гелови и маски, бидејќи ефикасно и брзо го намалуваат отокот на лицето и очните капаци, што е главен естетски проблем денес.

(Фото) На Ивана ѝ излегоа градите од фустан додека пееше во емисија

Српската пејачка Ивана Стаменковиќ Синди првпат се појави во јавноста по драмата која ја преживеала со родената сестра Невена Стаменковиќ.

Синди се појавила во многу провокативно издание, а воопшто не се засекира што пред камерите во еден момент нејзините гради испаднаа надвор.

Синди во емисијата на Огнен Амиџиќ ја промовирала својата нова песна, а поради таа прилика се појавила во фустан кој на сите страни имаше отвори и поради тоа нејзините гради сакаа да „избегаат“.

Поранешната „моделсица“ ја спомнала и нејзината сестра која неодамна завршила во психијатарска болница.

Погледнете го нејзиниот настап:

(Фото) Теа Таировиќ во провиден фустан ја покажа тангата

Пејачката Теа Таировиќ отсекогаш знаела да интригира со својот атрактивен изглед, но и со провокативните движења и потези.

Овој пат Теа објави провокативно видео на социјалните мрежи, во кое се појави во проѕирен фустан со светки, ја врзала косата во опавче и нанела упадлив црвен кармин на усните.

Но, она во што сите гледаа е делот од телото каде треба да бидат гаќичките, па многумина се посомневаа дека пејачката воопшто и не ги носи.

Меѓутоа, во еден момент Теа се сврте и го покажа големиот заоблен задник, во кој убаво се гледа дека длабоко потонала црната танга – долна облека, што значи дека пејачката сепак гаќичките не ги „заборавила“ дома.

Коментарите што следеа не се за во јавност, ама затоа ТикТок клипчето, можете слободно да го погледнете:

Популарно