Што кажува позата во која спиете за вашето здравје?

Спиењето е многу важно за телото и умот, а недостатокот на сон може да има негативни последици и да влијае на вашата меморија, концентрација, времето на реакција, одлучноста, емоциите и физичката благосостојба.

Поминуваме околу една третина од нашиот живот спиејќи, што е навистина висока бројка. Затоа, спиењето е неопходна компонента на здравјето.

Но, не само тоа: положбата во која спиете исто така може позитивно или негативно да влијае на вашето тело.

Секој спие различно, но трите најчести позиции се на грб, стомак и страна.

Што кажуваат овие три наведени пози кои ги заземаме за време на спиењето за нашето здравје?

1. Спиење на грб

Ова е најздравата положба за спиење.

Спиењето на грб е добро за вашиот ‘рбет, бидејќи оваа положба предизвикува мало оптоварување на мускулите на грбот и вратот. Покрај тоа, оваа позиција е најдобра и за кожата.

Вашето лице нема да добие брчки толку брзо како оние што спијат на страна или во стомакот. Оваа поза е добра и за жените, бидејќи спиењето на грб ќе спречи појава на брчки на градите, како и опуштени гради.

Единствениот недостаток е тоа што спиењето на грб го влошува ‘рчењето.

2. Спиење на страна

Иако ова е најчестата положба за спиење, таа не е најдобрата опција.

Кога спиете на страна, може да добиете болка во рацете и нозете бидејќи постојано лежите на едната страна.

Спиењето на десната страна е штетно и за варење и горушица.

Добрата страна на оваа поза е што ја подобрува циркулацијата и го намалува ‘рчењето.

3. Спиење на стомак

Оваа поза е дефинитивно најнездравата опција.

Кога спиете на стомак, може да добиете проблеми со вратот бидејќи вашата глава е целосно свртена, како и проблеми со грбот.

Вашиот ‘рбет мора да заземе непријатна положба и поради тоа, сонот ќе ви биде повеќе нарушен.

Ако заспиете со полн стомак, чувството нема да биде воопшто пријатно.

63 место: Ова е просечната должина на половиот орган на Македонците

На веб-страницата „Сите големини се важни“, е прикажана светска карта со просечна големина на пенисот.

Мажите во Македонија имаат просечна должина на пенисот од 14 сантиметри, а просечен обем од 12 сантиметри. На споменатата страница е забележано дека мажите самите ги пријавиле овие мерки. Тие се 63-ти на листата од вкупно 143 земји.

Хрватите имаат просечна должина на пенисот од 14,8 сантиметри. Просечниот обем на нивните гениталии е 13 сантиметри, а тие се на 34 место.

Мажите во Србија имаат просечна должина на пенисот од 14,8 сантиметри, а просечен обем од 12,7 сантиметри. Тие се на 35 место. Просечната должина на гениталниот орган на Црногорците е 13,6 сантиметри, а обемот 12. Тие се на 84 место.

„Сите големини се важни“, исто така, наведува дека Еквадорците се први на листата со просечна должина од 17 сантиметри. Кога станува збор за обемот, Холанѓаните се први со просечни 13,5 сантиметри.

Последни на листата кога станува збор за просечна должина се Камбоџанците (10,1 сантиметар), а Бутанците се последни според просечниот обем на пенисот (10,3 сантиметри).

За потсетување, истражувањата докажаа дека повеќето жени не мислат дека големината на пенисот е важна за сексуалното задоволство. Друго истражување покажа дека 85 жени немаат критики за големината на пенисот на партнерот. Освен тоа, дамите сметаат дека мажите не треба да се мачат да ја анализираат нивната големина, туку треба да се обидат да ја подобрат комуникацијата и да откријат што навистина им е важно во кревет.

Овие гестови кажуваат повеќе од „те сакам“

Ако ги препознаете овие гестови кај вашиот партнер, тогаш вие сте вистински среќна девојка.

Да се ​​каже „те сакам“ понекогаш не е лесно, а личноста на која сакаме да и кажеме мора навистина да го заслужува овој начин на покажување љубов.

Кога ќе ги изговорите овие два збора, тие не висат во воздух, имаат подлабоко значење и порака.

Откријте ги сите начини на кои мажот може да ви ја покаже својата љубов без да мора да каже дека ве сака…

1. Сака да оди секаде со вас

2. Кога е со вас, секогаш е уреден

4. Сака да се насмевнува после секој ваш бакнеж

5. Страсни, долги бакнежи

7. Внимателно слуша и ве гледа додека зборувате

Седнавме еден спрема друг на ова место: Ѓорге Давид откри дека средбата со сопругот на жената која ја усмрти ја споредува раѓањето на своето дете!

Музичарот Ѓорге Давид сепак се појавил на снимањето на емисијата „Ѕвездите на гранд“ иако се шпекулираше тоа по сообраќајната несреќа која се случи во Македонија во која тој усмрти жена.

Тој за медиумите открил како се чувствува по сето тоа.

-Се подобро и подобро сум, обврските и задачите кои доцнат поради сето тоа што се случи ме ставија сега во турбо моод, тоа е нешто што ми одговара, вели тој.

Додал дека се сретнал и со човекот чија сопруга ја прегазил на автопатот во близина на граничниот премин Табановце.

„Разговорот кој го имав со него е крајно човечки, нормален и татковски. И тој е татко на женско дете и јас сум, тоа ми е многу важно за да го симнам огромниот терет од своето срце, бидејќи и на него му беше важно да ја слушне приказната од човекот кој седел зад воланот. Мислам дека тоа исчисти дел од некои прашања и облаци во главата на него. Многу ми е важно што човекот е свесен за целата ситуација. Јас во тој момент постапив најдобро што можеше“, вели рокерот.

Давид додава дека не му се јавил лично иако го имал неговиот број, туку тоа го направил неговиот адвокат Виктор кој нашол начин како да дојде до него.

„Седнавме на јавно место, еден кон друг, тоа беше многу емотивен момент кој траеше 45 минути и тоа никогаш нема да го заборавам. До таа мера што ми е важно како раѓањето на моето дете, првиот бакнеж и првиот концерт“, вели тој.

На крајот за медиумите открил дека секој 15 во месецот мора да се јавува во судот во Куманово.

Популарно