Џек Николсон за улогата во „Бетмен“ заработил 15 пати повеќе пари од главниот актер

1989 година ја одбележа „Бетмен“, филмот за суперхеројот на режисерот Тим Бартон којшто ја воодушеви публиката, но и критичарите ширум светот.

Денес филмот се смета за култна класика, а многу од обожавателите на Бетмен го сметаат за еден од своите омилени филмски адаптации на овој стрип јунак.

Освен што доби позитивни критики и признанија, филмот исто така постигна огромен комерцијален успех. Иако, тоа беше голем финансиски успех за „Warner Bros“, можеби уште поуспешен бил за актерот Џек Николсон којшто заработил цело богатство толкувајќи ја улогата на Џокер во филмот.

Парадоксално, Мајкл Китон којшто ја толкуваше улогата на Бетмен не заработил ниту приближно сличен износ како Николсон.

Враќањето на „Бетмен“ било снимено со буџет од 48 милиони долари и вкупно заработил над 411 милиони долари, што го прави втор филм со најголема заработка од 1989 година. Му претходел филмот за Индијана Џонс којшто во благајните заработил над 470 милиони долари.

Николсон се предомислувал за улогата на Џокер, но на крај ја прифатил поради престижот и можноста за заработка, пишува „FandomWire“.

Актерот првобитно требал да потпише договор на 10 милиони долари, но Николсон во филмот видел голем потенцијал за заработка, па договорениот фиксен хонорар го намалил на 6 милиони долари, но со студиото се договорил да добие процент од вкупната заработка која ја остварил филмот.

Поради тоа што Николсон во тоа време имал веќе два Оскари зад себе и бил еден од најбараните актери на светот, студиото ги прифатило неговите услови. Како резултат на тоа, актерот си заминал дома со 90 милиони долари наместо со 10, што неговата улога како Џокер ја направило една од најскапите улоги во историјата на филмот.

Оскаровецот во филмот изговорил само 585 зборови, а неговата заработка била дури педесет пати поголема од заработката на Мајкл Китон којшто ја толкувал главната улога.

Имено, Китон за улогата на Бетмен заработил „само“ 6 милиони долари, што е импресивно, но сепак значително помалку во споредба со заработката на Николсон.

Дневен Хороскоп

ОВЕН

Овој ден ќе биде полн со предизвици за Овните. Ќе ви биде тешко да се справите со оние околу вас, но со поголемо разбирање и трпение од ваша страна, ќе успеете. Не се оптоварувајте со туѓи задачи, многу е можно да се соочите со неблагодарност.

БИК

Денот ќе ви биде динамичен, полн со настани и случувања како резултат на тоа. Вашата активност ќе се толерира и ќе ве одржува во добра форма. Извршувањето на конкретни задачи вклучува учество на други луѓе, што сугерира дека се можни спорови и конфликти. Потиснете ја агресијата доколку има знаци за неа и пронајдете го вистинскиот тон за плодна комуникација.

БЛИЗНАЦИ

Бидете прагматични и искористете го моментот, искористете ги околностите и ќе остварите корисни контакти за идните потфати. Енергијата што ја вложувате во работата ќе ви се врати повеќекратно. Со партнерите, ќе ги разгледате заедничките имплементации и начини за нивно спроведување.

РАК

Денот ќе ви биде богат со впечатоци и емоции. Вашиот обем на работа ќе биде тежок, затоа не преземајте туѓи задачи. Ограничете се во исполнувањето на обврските. Финансиските грижи наскоро ќе стивнат, со оглед на претстојната придобивка. Со задоволство ќе уживате во ситуација за која сте придонеле самите.

ЛАВ

Ќе се чувствувате во добра форма и непропустливи за надворешни влијанија, ќе постапувате според сопствената визија за нештата. Вашите патувања ќе бидат главно деловни и во повеќето случаи успешни. Бидете внимателни со вашите најблиски, повеќе охрабрувајте ги отколку што ги прекорувате.

ДЕВИЦА

Денешниот ден е полн со изненадувања, но некои од нив тешко дека ќе ве задоволат. Имате конкретни очекувања за работите што ви се случуваат, но денешните настани целосно ќе ги демантираат. Сепак, имате можност да жнеете успеси од новонастанатата ситуација, па не двоумете се да го сторите тоа. На личен план, правите чекор кон подобрување.

ВАГА

Веќе знаете дека добрите работи не се случуваат брзо. Ќе добиете можности да го проширите бизнисот, но мора да предвидите и загуби. Негувате надежи кои во најголем дел се блиску до реалноста. Односот со интимниот партнер се движи во насока во која посакувате.

ШКОРПИЈА

Вашите работни задачи ќе ви предочат низа тешкотии со кои треба да се справите. Не преземајте премногу активности одеднаш, подобро помалку, но завршени. Одвојте повеќе време за семејните и личните работи. Грижете се за вашиот изглед и направете ја вашата домашна средина повесела.

СТРЕЛЕЦ

Не ви недостасува самодоверба и тоа се покажува во квалитетот на вашата работа. Погрижете се и вие да бидете средени за да не мора да ги поправате работите подоцна. Немојте да бидете премногу критични кон вашите најблиски. Нивното мислење може да ви биде корисно, доколку секако не го отфрлите пред да го слушнете.

ЈАРЕЦ

Професионалните обврски ќе заземат голем дел од вашето внимание денеска. Ќе работите на реализација на вашите проекти, од нив ќе произлезат вашите финансиски успеси. Имаше и подобри денови за љубов. Од вас зависи дали вие и вашиот партнер ќе продолжите да гледате во иста насока. Направете сѐ што можете за да го задржите за себе.

ВОДОЛИЈА

Финансиските потреби ќе ве поттикнат да барате начини за дополнителен ангажман. Користете ги вашите контакти, повикајте ги вистинските луѓе и ќе бидете ангажирани, потиснувајќи ги вашите претензии. Ограничете го вашето трошење, но бидете дарежливи кон родителите. Вашиот трпелив став ќе се исплати.

РИБИ

Вашата работа денеска ќе биде плодна, без некои посебни изненадувања. Своите напори ги насочувате кон област во која немате големо искуство, но од друга страна имате резерви од енергија и желба да се справите со новите предизвици. Една таква ќе биде атрактивна личност која долго време не му избегала на вашето внимание. Шансите се на ваша страна.

(Фото) Наташа Беквалац слави роденден, ова е доказ дека годините се само бројка!

Познатата српска пејачка Наташа Беквалац со години е дел од јавната сцена, а низ годините е позната по бројните хитови, начин на бурен живот, како и скандали.

Таа има две наследнички, Хана и Катја, додека постарата израсна во нејзина вистинска копија која доста потсетува на неа.

Пејачката е родена на денешен ден 25 септември во Нови Сад, а многумина не ни претпоставуваат колку години полни денес.

Наташа е родена 1980-та година, што значи дека денес го прославува својот 43-ти роденден, што за многумина е шокантно со оглед дека се уште е секс бомба.

Видео: Објавен е трејлерот од серијата „Гризелда“ во која Софија Вергара глуми шефица нарко картел

„Netflix“ го објави првиот тизер за претстојната мини-серија „Griselda“ во која главната улога ја игра заносната Софија Вергара, позната по ситкомот „Modern Famiy“.

Вергара се појавува во улога на Гризелда Бланко, колумбиска шверцерка на дрога која многумина ја нарекувале „кралица на кокаинот“. Бланко била позната по трговијата со кокаин на подрачјето на Њујорк и Мајами, а оние кои имале прилика да соработуваат со неа тврдат дека била поладна и понемилосрдна од Пабло Ескобар. Серијата ќе го прикажува нејзиниот живот и подемот во светот на криминалното подземје.

Освен Вергара, актерската постава ја сочинуваат Алберто Гера, Алберто Аман, Кристијан Тапан, Диего Трухиљо, Паулина Давила, Габриел Слојер, Мартин Родригез, Хозе Зуњига, Максимилијано Хернандез и Жулиет Рестрепо.

Креатори на серијата се Даг Миро, Ерик Њуман, Карло Бернард, Ингрид Ескаједa, а режисер е Андрес Баиз. Њуман, Баиз и Бернард се познати по работата на сериите „Narcos“ и „Narcos: Mexico“.

„Griselda“ ќе се состои од 6 епизоди, а ќе биде премиерно прикажана на „Netflix“ на 25-ти јануари 2024 година.

Популарно