(Фото) Навивачите на Милан ги спремија доларите со ликот на Донарума

Ултрасите на „росонерите“ подготвија илјадници лажни банкоти кои ќе бидат фрлени на теренот кон голманот. На доларите место некој од поранешните претседатели на САД стои слика со ликот на Донарума и наслов „платеник“.

Вечерва Џанлуиџи Донарума со Пари Сен Жермен ќе му гостува на Милан на „Сан Сиро“ каде што италијанскиот голман ја започна кариерата.

Донарума ги разочара и налути навивачите кога како слободен играч одби да потпише нов договор и потпиша за францускиот гигант.

Навивачите на Милан никогаш не му простија, а го му го покажаа во настапите за Италија на „Сан Сиро“, со ПСЖ сега првпат гостува, па се очекува и притисокот кон него да биде посилен.

Ултрасите на „росонерите“ подготвија илјадници лажни банкоти кои ќе бидат фрлени на теренот кон голманот. На доларите место некој од поранешните претседатели на САД стои слика со ликот на Донарума и наслов „платеник“.

Сите банкноти се со бројот „71“ кој според наполитанската традизвија означува „човек без вредности“.

Вечерва Џанлуиџи Донарума со Пари Сен Жермен ќе му гостува на Милан на „Сан Сиро“ каде што италијанскиот голман ја започна кариерата. Донарума ги разочара и налути навивачите кога како слободен играч одби да потпише нов договор и потпиша за францускиот гигант. Навивачите на Милан никогаш не му простија, а го му го покажаа во настапите за Италија на „Сан Сиро“, со ПСЖ сега првпат гостува, па се очекува и притисокот кон него да биде посилен. Ултрасите на „росонерите“ подготвија илјадници лажни банкоти кои ќе бидат фрлени на теренот кон голманот. На доларите место некој од поранешните претседатели на САД стои слика со ликот на Донарума и наслов „платеник“. Сите банкноти се со бројот „71“ кој според наполитанската традизвија означува „човек без вредности“.

Србија испадна од ЕП, историски успех на Словенија

Здодевни натпревари кои завршија без победник понуди последното коло во Ц групата на Европското првенство. Англија ја освои групата со пет бода, Данска и Словенија освоија по три, а Србија со два бода го заврши турнирот. Данска и Словенија освоија ист број на бодови, имаат гол рзлика, но Данците добија помалку жолти картони. Инаку резултатите во оваа група ја елиминираа Хрватска од Европското првенство.

Кукавичката, дефанзивната определба со шест играчи во редот на врска, ја чинеше Србија место во Топ 16 фазата. Данците во првото полувреме константно ја имаа топката кај себе, имаа неколку обиди, кои Рајковиќ без многу мака ги скроти. Во првиот дел Србите немаа удар кон голот на противникот.

Српскиот селектор на полувреме направи две измени, со што играта на неговиот тим тргна решително кон голот на Шмајхел. Постигнаа Србите гол, кој беше поништен поради минималниот офсајд во кој беше Јовиќ.

Данците во вториот дел не ризикуваа, знаејќи дека и со еден бод се во нокаут фазата. Примарно за скандинавската селекција беше да ги затвори приодите кон својот гол.

Во последните десет минути Србија имаше две добри шанси, Митровиќ шутираше крај голот, а ударот на Милинковиќ-Савиќ беше премногу слаб за да го изненади Шмајхел.

Англија, фаворитот за титулата, барем според букмејкерите, уште еднаш разочара. Одиграа избраниците на Герет Саутгејт уште еден анемичен натпревар. Англичаните 80 отсто од времето ја имаа топката кај себе, но не створија ниту една шанса пред голот на Облак.

Варга ќе биде опериран, еве какви скршеници има

Унгарската фудбалска федерација објави дека на репрезентативниот дефанзивец Баранбас Варга ќе му биде потребна операција.

– Неколку коски од лицето на Варга беа скршени при судир на натпреварот. Доживеа и потрес на мозокот. Напаѓачот на Ференцварош најверојатно ќе биде опериран, изјави претставник на федерацијата, пренесува „Goal“.

Селекторот на Унгарија, Марко Роси, соопшти дека 29-годишниот фудбалер ќе го пропушти остатокот од Европското фудбалско првенство во Германија.

Варга се повреди синоќа на натпреварот од турнирот во групата Евро 2024 против Шкотска (1:0). Напаѓачот изгуби свест откако се судри со голманот на Шкотска Ангус Ган. По укажаната лекарска помош, играчот на носилки беше изнесен од теренот.

Рубин Казан е разочаран од однесувањето на нивниот Даку

Вистински скандал го зафати Балканот откако албанскиот репрезентативец Мирлинд Даку со националистичко скадирање по ремито со Хрватска ги навредуваше Македонците и Србите.

Со соопштение за целата ситуација излезе и нашата куќа на фудбалот, која најави дека ќе биде испратен официјален допис до УЕФА и ќе се бара јавно извинување од Даку за националистичките скандирања.

Разочарани од однесувањето на Даку се и од неговиот клуб, рускиот Рубин Казањ.

„Нашиот клуб не поддржува никакви навредливи акции или гестови. Играчот беше на располагање на репрезентацијата, но, секако, жалиме што дојде до ваква ситуација. Што се однесува до санкциите против играчот, ова е привилегија на УЕФА“, се вели во соопштението на рускиот клуб.

Популарно