ВИДЕО: Со нов скенер ќе се забрза испораката на пратки

Со нов скенер ќе забрза испораката на пратките кои стигаат преку пошта. И министерката за финансии и директорот на Царина уверуваат дека проблемот со лошата услуга на Пошта ќе биде надминат со употребата на скенерот на кој ќе се проверува што стига во земјава. Досега пратиките се проверуваа рачно, а клиентите се жалеа на невремена испорака. Ќе бидат отворани сами партки кои се сметаат за сомнителни.

Новиот скенер чини 60.000 долари, засега е само еден и е донациија од Американската амбасада. Тој ќе помогне и точно да се утври дали за пратката треба да се плати царна или не.  Во моментов царина не се плаќа за пратки до 45 евра, но МФ подготвува анализа за зголемување на прагот .

Лани низ рачна проверка во Македонска пошта поминале околу 4000 мали пратки, годинава бројот е зголемен за околу 30%.

НА СРЕДИНАТА НА ДЕКЕМВРИ: Од скенирањето фискални, ќе ќарат тие што скенирале

За помалку од еден месец, на сметките на скенирачите на фискални ќе легнат и парите од првиот поврат.

До средината на декември според најавите на министерката Ангеловска треба да легне сумата за првиот квартал од кога почна мерката „МојДДВ“ во чии рамки ќе почне и наградна игра.

Ако сте редовен скенирач на фискални тогаш може да очекувате и парични награди на дневна, месечна основа, како и две главни премии а фондот за истата е половина милион евра .

Имено, 150 илјади граѓани се активни скенирачи на фискални сметки и помагаат во борба против сивата економија.

Анѓушев: Со Владата се договорив за само еден мандат

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓуев во емисијата „Економски магазин“ на Алсат ТВ синоќа рече дека со Владата однапред се договорил да работи само еден мандат а потоа да продолжи како стопанственик.

Тој наведе дека крајот на својот мандат го гледа како вицепремиер на Влада што креира политики, а не на предизборна Влада, со што индиректно алудираше на тоа дека неговиот мандат треба да заврши на 3 јануари по што ќе продолжи со бизнисот.и професорската работа.

- Најпрво да кажам дека некои од компаниите каде што имам удели имаат пад од 50 отсто во профитот. Како прво тие не учествуваат на тендери и не добиваат државна помош, потоа други деловни партнери не сакаат да соработуваат затоа што се плашат бидејќи јас сум владин функционер и на крај, јас отсуствувам и не сум таму за да ги креирам економските политики, рече Анѓушев во своето телевизиско гостување.

Тој му се заблагодари на премиерот Зоран Заев за укажаната шанса да биде вицепремиер за економски прашања на предлог од стопанските комори.

Популарно