Жирафата Тобого која беше една од омилените животни во Скопската зоолошка градина угина ненадејно

Жирафата Тобого која беше една од омилените животни во Скопската зоолошка градина угина ненадејно, соопштија од зоолошката.

Како што велат оттаму причините се уште се непознати.

Како што е соопштено жирафата угинала ненадејно вчера, а денеска ѝ била направена обдукција при што не биле констатирани физички повреди.

„Во наредните денови ги очекуваме целосните резултати за причината за угинувањето на Тобого.

Жирафата Тобого заедно со Каспер и Флопи беше меѓу омилените жители на скопската зоолошка.

Тој беше миленик на вработените и на посетителите. Сите сме неизмерно тажни и со скршени срца поради неговото заминување“, велат од Зоолошката градина.

Тобого е роден во Франкфурт, Германија во декември 2010, а жител на Скопје Зоо беше од 5 ноември 2013.

МВР со детали за пукањето во кое две лица се повредени

Денеска во 13.04 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред деловен објект во с.Љубош бил нарушен јавниот ред и мир помеѓу К.Н. и К.Х., од една страна и Н.Р. и М.Р., од друга, при што било употребено и огнено оружје.

Притоа со повреди се здобиле К.Н. и М.Р., кои биле пренесени во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ за укажување на лекарска помош.

Четирите лица се обезбедени, како и нивните возила и оружјето, а по целосно расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

ХАОС ПРЕД ГРАДСКА БОЛНИЦА – влетал со голф 5 и вперил пиштол во полицијата, едно лице е рането

Голем број на полициски возила и службеници пред Градската болница „Св. Наум Охридски“ во Скопје, пишува Локално.мк

Од извори на лице место, се работи за возило марка Голф 5 кое влетало во болницата, а потоа и едно лице извадило пиштол и го вперило во полицијата.

Како што дознаваме, се работи за нерасчистени сметки помеѓу две семејства, по што се случик Обид за убиство прво во населбата Цементара. По инцидентот, рането лице било донесено со возилото во Градската болница.

Се работи на расчистување на случајот.

Популарно