ФОТО + ВИДЕО: Уапсени 3 мигранти во Кисела Вода - кај ШАМПИОНЧЕ

Пред поливина час во скопска Кисела Вода се приведени три лица. Неофицијално станува збор за тројца мигранти.

Според видеото кое стигна до нашата редакција мигрантите се приведини кај познатиот триаголник „Шампионче“ во скопска Кисела Вода.

Уапсени се две машки и едно женско лице, но не е познато од која земја се дојдени.

Повеќе детали во текот на утрешниот ден.

Извор: Секој Ден

Нападната медицинска сестра на скопските од страна на пациент

На 02.04.2020 во 12:10 часот во СВР Скопје, М.М.(23) од Скопје, пријавил дека на 01.04.2020 во 23:00 часот во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ на бул.„Мајка Тереза“, додека била на своето работно место како медицинска сестра, била физички нападната.

Нападната била од Д.А.(39) од Штип, кој бил на болничко лекување. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Филипче: Институтот за физикална медицина и рехабилитација во Козле и официјално престанува со работа

После детектирани неколку позитивни случаи на коронавирус во Институтот за физикална медицина и рехабилитација во Козле, министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција рече дека истиот е затворен, и дека се чекаат резултати од 16 пациенти кои биле пациенти во последните денови.

„Во Козле Институтот за физикална медицина и рехабилитација престанува со работа, не прима пациенти, двајца од дијастогнозираните се на Инфективно, и ги очекуваме резултатите од дополнителните 16 пациенти од кои е земен материјал. Пациентите кои имаат потреба, услугата ќе ја бараат во амбулантскиот дел во болницата 8-ми септември“, рече Филипче.

Популарно