Користете го ова за алиштата наместо омекнувач

Добро се познати сите својства на алкохолниот оцет, а сега може да го искористите и да заштедите пари за омекнувач за алишта.

Тој е природно средство за чистење и омекнување. Ставете пола шолја оцет на алиштата пред перење. Ќе ги направи алиштата меки, чисти и свежи.

Ставете го во делот за омекнувач, наместо омекнувач и верувајте ќе има подобар ефект. Овој трик воодушевил многумина на социјалните мрежи – станува збор за неговата ефикасност.

Прочитајте дополнителен трик од кој луѓето се воодушевени а служи за отстранување флеки од облеката – се додава само 1 евтина состојка во машината за перење алишта

Сигурни сме дека досега сте барале различни трикови во домаќинството, кога станува збор за табетата за миење садови која што се става во машината, но овој едноставен производ станува сè попопуларен.

Имено, покрај својата основна употреба, а тоа е да ги измие садовите, оваа таблета може да се искористи и во чистењето на рерната, туш кабината, машината за перење алишта. Неодамна на интернет се појави уште една намена за употреба на оваа таблета.

Имено, таа наводно може да ги отстрани флеките на вашата облека, за кои што сте биле сигурни дека не можат да се исчистат.

„Мојот сопруг има флеки од масло на неговата облека. Инаку ја пере на работа во индустриска машина за перење алишта, а и јас некогаш му ја перам дома.

Денес решив да ја исперам со четири таблети за садови и не можам да верувам како водата изгледаше по перењето“ – напишала некоја жена на социјалната мрежа Фејсбук, споделувајќи фотографија од црната вода.

Трикот воодушевил многу корисници на социјалните мрежи, но многумина предупредиле дека не треба да се користат таблетите доколку некоја облека е од понежен материјал.

Исто така количината на таблетата треба да се прилагоди на тоа колку облека перете и колку флеките се тешки за отстранување.

За кафени очи идеални се поладни нијанси

Имено, повеќето жени со кафени очи ја прават истата грешка во шминкањето и користат топли кафеави сенки за очи затоа што сметаат дека ќе се вклопат со нивната боја на очите и ќе изгледа природно. За жал, ефектот до кој води оваа грешка во убавината е уморен изглед.

Она што дефинитивно треба да го најдете во фиоката за шминка ако имате кафени очи е палета на нијанси на ладни бои како темносина, сива, пурпурна и виолетова. Овие бои ќе им дадат на вашите очи вистинска заводлива нота, а со неа ќе изгледате свежо и опуштено.

Ако имате палета со топли кафеави нијанси и не сте подготвени да се ослободите од неа, она што можете да направите е да нанесете кафена сенка за очи само на надворешниот агол на окото и да го наполните остатокот од очниот капак со боја на шампањ што ќе ги отвори очите и ќе им даде посебен сјај на очите.

Познатата шминкерка Џенифер Тротер предупреди дека треба да бидете внимателни и при изборот на боја на руменило и кармин. Она што најдобро ќе ви одговара доколку имате кафени очи се нежните розови нијанси кои ќе му „дадат“ на лицето неколку дополнителни часови сон што не успеавте да ги спиете.

Дами, испрскајте ги нозете со лак за коса и спасете се

Излезе дека лакот за коса може да се користи не само за одржување на стилска фризура, туку и за сосема различни цели. На пример, прскајте ги нозете.

Отсекогаш сум била изненадена од можноста на една моја пријателка да носи потпетици цело време. Можете да ја видите во патики само на утринско џогирање или на прошетка во шумата.

Понекогаш Лариса носи стилски чевли со тенки потпетици, сандали или чизми со високи потпетици. Да бидам искрена, дури и малку и завидував: по неколку часа на потпетици, нозете страшно ме болеа, чевлите ми ги разрануваа нозете и се формираа пликови. Убавината бара напор, помислив уште еднаш.

Но, еднаш, за време на разговор со неа, се пожалив дека морам да носам балетанки, шегувајќи се дека очигледно моите нозе не се направени за високи потпетици. Лариса, облечена како и обично, чевли со потпетици што ми го одземаа здивот, ме праша што е проблемот. И ги покажав нозете, завиткани во луди чевли и се пожалив на пликови, кои секако се појавуваат буквално неколку часа откако ќе ги облечам потпетиците.

Тогаш мојата пријателка ми ја откри нејзината тајна, изненадена што сè уште не знаев за неа. За да се чувствувате пријатно во чевли со потпетици и да заборавите на уморни нозе и непријатни пликови и рани, треба само да ги попрскате нозете со обичен лак за коса.

Факт е дека главната причина за појава на пликчиња на нозете е лизгавата внатрешна површина на чевлите. Додека носите обувки на потпетици, стапалото може да се движи напред, што доведува до непријатност. Попрскајте ги стапалата со лак за коса и тој цврсто ќе се залепи на влошката, правејќи го вашиот живот многу лесен.

Следниот ден го испробав нејзиниот трик со лак за коса. Резултатот беше неверојатен – целиот ден го поминав во високи потпетици и ете, нозете воопшто не ме болеа.

Популарно