ФОТО: Фотографија направена од вселената точно за Нова Година или во фотошоп?

Ние во Zase.mk не можеме да се договориме и да решиме дали фотографијава е реална или пак фотошоп мајсторија. Затоа решивме да ви ја презентираме вас, па вие да ни помогнете да го решиме проблемот.

Еден знак го очекува голем успех, додека друг се соочува со проблеми

ОВЕН

Не тргнувајте на пат за да не го губите времето поради неуспешен состанок. Откажете се од дополнителна работа, ако е поврзана со зголемен обем на работа за да се справите со вашите главни задачи. Бидете транспарентни кога водите деловни разговори поврзани со вашата работа и потпишувате долгорочни договори.

БИК

Искористете ја можноста да започнете нова работа, доколку сте сигурни дека можете да се справите со неа. Изведете долго осмислен проект кој ќе ви донесе добри приходи, но без брзање. Насоченоста на работното место ќе ви помогне да ги реализирате вашите намери и да го промените вашиот живот. Не избрзувајте.

БЛИЗНАЦИ

Подготвени сте од утрото за активна работа. Расположени сте и може да изнервирате со критиките, макар и да се шеговити, некој ваш колега кој без да има желба дошол на работа, но тој ќе биде погоден. Сите започнати деловни задачи ќе ви донесат успех доколку не брзате. Попладне посетете ги вашите деловни партнери, со кои имате можност да договорите заеднички проекти.

РАК

На вашето работно место, потиснете го нагонот да ги навредувате вашите соработници поради нешто што ве изнервирало или влијаело без тие да имаат намера за тоа, иако е добро да го проверите нивното тврдење. Тактично и внимателно разгледаните активности ќе ве поштердат од идните проблеми. Среќата ќе ве следи, а заработката за овој ден е одлична.

ЛАВ

Очекувајте да се појават тешкотии во вашите активности поради нељубезното постапување од страна на вашите колеги. На работното место добро ќе ви оди, доколку не сте премногу самоуверени. Преоптоварувањето со повеќе задачи нема да биде добро ниту за вас ниту за вашиот однос со колегите. Бидете умерени.

ДЕВИЦА

Успехот ќе ве следи. Планираните деловни состаноци одржувајте ги со непознати партнери, иако тие ве убедуваат да ги одложите, бидејќи нема да бидат успешни. Тешко им е да прифатат дека повторно сте подобри од нив. Денот е добар за разговари за договори и зделки со колегите и за потпишување до крајот на работното време.

ВАГА

Работете активно, бидете сигурни во вашата исправност и ќе жнеете невиден успех. Многумина од вас ќе се чувствуваат уморни, откако ќе заврши работниот ден. Стабилизирајте ги односите со вашите колеги за да ја добиете нивната поддршка за вашите професионални идеи. Навечер заборавете на работата и препуштете се на забавата.

ШКОРПИЈА

Проблемите се насекаде околу вас и ве прават нервозни. Не патувајте за да избегнете конфликт со сообраќајната полиција, што дополнително ќе ве налути до степен на агресија. Подобро останете на вашето работно место за да ги одбиете вашите задачи. Поради вашата тврдоглавост или инает, можете да си создадете професионални проблеми.

СТРЕЛЕЦ

Нема да се извлечете со расправии на работното место поради лошото расположение на вашиот колега кој им штети на сите ангажирани во заедничката задача. Ако сакате да ја разјасните вашата врска, не го кревајте гласот за брзо да ја прекинете. И покрај тешкотиите, вие сте во вашиот елемент и сѐ што правите ќе биде успешно. Очекувајте приходи.

ЈАРЕЦ

Вашата самодоверба и способноста за комуникација ви помагаат да се справите со обврските на работа. Ќе направите уште еден чекор на патот кон зацртаната цел. Сфатете ги сопствените грешки и размислете како ќе ги исправите за да се поштедите од идните деловни проблеми и финансиски загуби.

ВОДОЛИЈА

Денеска сте оптоварени со огромна работа, од која некои не се ваши. Избегнувајте да ги влошувате односите со колегите поради вашето негодување и незадоволство, кое, како што е типично за вас, денеска е над прифатливата норма. Повторно, тоа може да биде предизвикано и од вашите критички зборови, кои одамна сте ги заборавиле, но ги повредивте и тие се помнат.

РИБИ

Прифатете понуди за дополнителна работа, но распределете ја меѓу сите колеги. Добивката не е мала и ќе ги задоволи сите. Не бидете алчни за да не пропаднете – не можете да се справете самите. Резултатите ќе ве задоволат до вечерта, само ако работите заедно со другите и не сте се дистанцирале навредени.

Ни доаѓа уште еден споен викенд каде исто така петок е неработен, еве колку неработни дена има до крајот на 2024 година

Измина уште еден споен викенд во Македонија.

Зад нас ги оставивме трите неработни денови, а за среќа наскоро доаѓа уште еден споен викенд со три дена каде исто така петок е неработен ден.

Станува збор за празникот Духовден кој се слави во чест на мртвите души и истиот е на 21 јуни, што значи идниот месец.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2024 година неработни денови се:

За сите граѓани на РСМ

02 август (петок), Ден на Републиката,

8 септември (недела), Ден на независноста, односно 09 септември (понеделник) е неработен ден

11 октомври (петок), Ден на народното востание,

23 октомври (среда), Ден на македонската револуционерна борба

8 декември (недела), “Св. Климент Охридски”, односно 09 декември (понеделник) е неработен ден.

За граѓаните од православна вероисповед

21 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,

28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

За граѓаните од католичка вероисповед

01 ноември (петок), Празникот на сите светци,

25 декември (среда), првиот ден на Божик.

За граѓаните од муслиманска вероисповед

16 јуни (недела), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РСМ

22 ноември (петок), Ден на албанската азбука

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РСМ

12 октомври (сабота), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница  во РСМ

28 септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница во РСМ

21 декември (сабота), Ден на настава на турски јазик

(Фото) Станија често позира топлес, а сега така се соблече и нејзината мајка

Мајката на Станија Добројевиќ неодамна влезе во седмата деценија, а нејзиниот изглед не го покажува тоа.

Старлетата со својата мајка Славица отпатува во Америка, а сега покажа како го поминуваат времето.

Станија ја снимила својата мајка како топлес се сонча покрај базен, па иако Славица ја предупредила ќерка си да не ја снима, таа не послушала, па видеото го објавила на Инстаграм.

Многумина токму пред ваквите фотографии коментираат дека убавината и виткото тело Станија ги наследила од мајка си.

Популарно