Видео: Даниел Стефановски се закити со нова светска титула

Доцна синоќа  Даниел Стефановски се закити со нова светска титула на ИСКА, една од најголемите кик бокс организации. Стефановски за противник го имаше Софијан Алилуше од Франција.

Македонскиот шампион Даниел Стефановски, кој е Европски и Швајцарски првак во тајландски бокс, на синоќешниот натпревар во Цирих се закити со нова светска титула на ИСКА, една од најголемите кик боксерски организации.

Стефановски на синоќешниот натпревар доминираше против Францускиот противник Софијан Алилуше и му зададе катастрофален пораз уште во првата рунда. Французинот Алилуше после силнио К.О падна на колена пред Македонскиот воиин, а Даниел ја однесе победата на натпреварот и во неговата богата колекција на титули и бројни светски и европски признанија, се закити со нова светска тутула на ИСКА.

Даниел е исто така и Европски шампион во дисциплината К-1 во категоријата до 80 килограми, а исто така двапати по ред е шампион на Швајцарија во 2013 и 2016 година.

Гордиот Македонец Даниел Стефановски е роден во Швајцарија, а неговите родители потекнуваат од Куманово.

Првите чекори и љубовта за овој спорт ги покажал кога имал 13 години. Неговата професионална кариера ја започнал со мај-тај и кик-бокс, а во 2016 година станува шампион на Швајцарија во К-1 во ВФЦ верзија, совладувајќи го Кеви Бузер на Агровина фајт челинџ во Арау.

Неговите амбиции не застануваат на овие титули, туку се стремат кон нови победи и успеси во неговата професионална кариера.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We are ready👊🏻 #andnew #iska #worldchampion #war #themacedonianwarrior @mirkokuhn

A post shared by TEAM STEFANOVSKI👊🏻 (@k1_daniel_stefanovski) on

Премиер лигата ќе се „заврши“ во Кина

Надлежните во  англиската премиер лига  се решени по секоја цена да ја доиграат сезоната, пред сѐ поради огромните пари кои во спротивно би ги загубиле од продажбата на телевизиските права, поради што секојдневно се појавуваат идеи за тоа како би се направило тоа, меѓу која дефинитивно е најлуда таа за одигрување за сите преостанати средби во – Кина.

За денеска е закажам состанок на челниците на Премиер лигата, на кој ќе се разговара за евентуалниот календар односно за тоа што би било кога ќе се смири пандемијата со коронавирусот. Ќе се разговара и за намалувањето на платите на фудбалерите, нешто што дел од клубовите веќе го направија со цел да ги сочуваат работните места на вработените во администрацијата.

Засега мораториумот за средби е со важност до 30 април, но со оглед на стравичната ситуација во бројот на заразени со Ковид-19 во Велика Британија, тешко е да се очекува дека на почетокот на мај би можело да се продолжи со натпревари. Поради тоа, дури и идеја за преселба на Премиер лигата во Кина во моментов и не изгледа до толку луда.

Дарко Панчев: Мораме да бидеме дисциплинирани

Поранешниот фудбалер Дарко Панчев кажа дека ова време додека трае коронавирусот го поминува како и сите други, со семејството.

-Малку се досадувам, малку гледам телевизија. Главно сум со семејството, со децата, кои се малку понервозни од нас, да кажам постарите. Засега сме дисциплинирани, мораме да бидеме такви, затоа што оваа болест е силна и тешка. Потребно е да ги слушаме надлежните органи и да ги почитуваме правилата како во Македонија, така и во Србија. Експертите велат дека надобра превенција е толку изолацијата, така што јас тоа го почитувам во целост. Верувам дека со дисциплина можеме да го победиме ова што не снајде - истакна Панчев за сајтот на Црвена ѕвезда.

Тој опиша и како изгледа еден негов ден во зиолација.

-Мислам дека секој човек има вообичаен ден. Инаку, сопругата и јас гледаме добри филмови, во текот на денот гледаме по 2-3 филма. Особено најновите, има многу нови филмови. Тука ни се и децата, кои исто така се вредни, учас, ги обработуваат своите обврски и тоа е сјајно. Времето се исполнува, но ние луѓето сме навикнати да бидеме слободни, но мораме да бидеме одговорни за сето ова да го преживемее - вели Панчев.

Самсоненко ги исплати ракометарите и фудбалерите на Вардар!

Дојде и тој ден, Сергеј Самсоненко повторно е „Дедо Мраз“ во Вардар, рускиот газда се појави во Скопје и повлече потег каков што се чекаше од првиот човек на клубот – ги исплати спортистите во ракометниот и во фудбалскиот клуб.

Премногу им се должи на членовите на овие два колектива, кои не само што не се платени за оваа, туку дури и за претходната натпреварувачка сезона. Ракометарите лани беа херои и без плата стигнаа до европска круна, но долговите им дојдоа преку глава, па егзодусот почна уште пред два месеци, со заминувањето на Криштопанс и на Атман и најавените трансфери на бројни првотимци.

Фудбалерите пак овојпат се вистинските херои, со драстично подмладен тим делат лекции во Првата лига и заслужено се на чело на табелата, дури и во ситуација кога цела сезона добиваат празни ветувања за да им се исплатат платите од договорите.

Свесен е Русинот дека должи многу, дури и премногу за македонски услови, а неговото недомаќинско работење во фудбалскиот клуб придонесе Вардар лани да не добие лиценца за настап во европските купови, на тој начин и да заработи значителна сума што ќе беше добредојдена во оваа беспарица.

Затоа, плаќањето на долговите кон спортистите треба да биде прво нешто што Русинот треба да го направи. Затоа што оваа наша вест е ПРВОАПРИЛСКА ШЕГА, но истовремено и опомена до големиот газда дека премногу семејства зависат од неговото дадено ветување. А дадениот збор значи и обврска кон оние кои гинат за црвено-црниот дрес, кои заслужуваат да го добијат ветеното и без да молат за него.

И уште еднаш АПРИЛИ ЛИ ЛИ!

Популарно