Се подготвува за 15 минути

Ви претставуваме рецепт  со кој можете лесно и брзо да направите вкусен домашен леб што ќе ве натера да заборавите на продавниците засекогаш.

Потребни состојки за подготовка на овој леб се:

150 грама интегрално брашно 

150 грама бело брашно 

10 грама сув квасец 

180 милилитри минерална вода 

3 лажици маслиново масло 

лажица ленено семе 

лажица сончогледова 

сол Малку 

Начин на подготовка: 

Загрејте ја рерната на 250 степени пред сè. Ставете го белото и интегралното брашно во сад и промешајте. Додадете квасец, сол и семе. Промешајте. 

Ставете минерална вода и три лажици маслиново масло во сувите состојки. Промешајте ги состојките добро додека  смесата не се соедини смесата. Поделете ја на два дела.

Тестото формирајте го во кружни парчиња леб. Ставете го тестото во плех за печење наредени со хартија за печење. Посипете  го со семе. Печете 15 минути додека лебот не добие златеста боја.

Облачно со повремен дожд, а на повисоките планини од снег

Денеска во претпладневните часови не очекува облачно време  со повремен дожд, а на повисоките планини од снег.

Утринската температура ќе се движи од 0 до минус 5, а дневната од  минус 4 до 11 степени. Во Скопје, , максимална температура до 9 степени . 

Погледнете ја темературата во останатите делови од државата:

ФОТО: Русинка преку ноќ стана славна бидејќи премногу потсеќа на славната актерка Анџелина Џоли

Неверојатно е колку си личат. Русинката Алина Царакова е уште една во низата популарни, атрактивни убавици на Инстаграм, но нешто сепак неа нешто ја издвојува од останатите. Имено, нејзините следбеници на Инстаграм, тврдат дека таа неверојатно потсеќа на славната актерка Анџелина Џоли.

Оваа сличност преку ноќ и донесе светска слава на Алина и собра над 20.000 следбеници во рекордно време, а оваа бројка се зголемува секој ден.

Додека некои се восхитуваат на нејзината убавина и сличност со Анџелина, други тврдат дека тоа не е возможно без да биде подложна на пластична операција.

Исто така, таа има идентични изрази на лицето како актерката, а се обидува да додаде и некои сличности на косата и шминката.

Во секој случај, оваа бринета е неспорно многу привлечна, негува софистициран и женски стил. Но, интересно е што оваа Русинка има само 22 години, иако изгледа многу постара.

Според странските медиуми, таа живее многу поскромно од Анџелина и е посветена на воспитувањето на малиот син Дејвид.

Мажите се посилниот пол но очигледно не е така во некои ситуации

Мажите обично се силни и храбри, во одредени ситуации не се такви, можеби и во повеќе, ама особено кога можеби треба да бидат најиздржливи – тие паѓаат.

Жените пак, иако потценети, секогаш знаат да издржат до крај, без разлика колку тоа ќе биде тешко и проблематично. Секогаш, па и во болница при породување.

Една жена објавила фотографија од нејзиното породување, а истата за брз момент станала вистински хит на социјалните мрежи. Замислете, во преден план на сликата не е таа, туку нејзиниот сопруг.

Сопругот дојде да и помогне и да и биде поддршка на сопругата, но наместо тоа тој падна на земја. Од голема возбуда, едноставно не успеал да издржи.

Популарно