Чулев барал да се одземе и возило кое е на располагање на шефот на државата

Претседателот Пендровски не го знае мотивот поради кои техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев бара да се одземе и возилото кое го има на располагање шефот на државата.

Дека едно од триесеттината возила кои ги бара Чулев, го користи Пендаровски, потврдиле од кабинетот на претседателот, пренесе А1он, со образложение дека не знаат кој е мотивот позади ова барање на кое стои потписот на Чулев.

„Информирани сме дека постои интерен допис во рамките на МВР, преку кој се бара враќање на едно возило кое го користи Претседателот. Не знаеме кој е мотивот за ваквиот допис, но напоменуваме дека безбедноста на претседателот е законска обврска на МВР“, велат од кабинетот на Пендаровски за „А1он“.

Како што јавноста дозна вчера, Чулев преку телеграма побарал од службите на МВР да ги одземат возилата дадени на користење на обезбедувањето на премиерот Оливер Спасовски и заменик-министерката на МВР, Славјанка Петровска. 

ФОТО: Целосна забрана за движење во Куманово од вечер во 21 до понеделник во 05 часот

Владата донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21 часот во петок (денеска) до 5 часот во понеделник, напиша на својот фејсбук профил премиерот Оливер Спасовски.

Во работните денови, од понеделник до петок, забраната важи секој ден во периодот од 16 до 5 часот.

– За земјоделските активности, дозволено е движење во рамки на територијата (атарот) на селата, исклучиво за работните потреби, пишува Спасовски на фејсбук.

Осум дена притвор за штипјаните кои тепаа девојка

Судијата на претходна постапка во штипскиот Основен суд попладнево им изрече мерка притвор во рок од осум дена на двајцата штипјани кои пред два месеца тепале и малтретирале девојка во станбена зграда. Судот повторно ќе одлучува наредната недела, откако обвинителот ќе го достави обвинителниот предлог. Двајцата насилници веќе се во кумановскиот затвор.

Постапувајќи по поднесениот предлог за определување на притвор, на ден 03.04.2020 година, судијата на претходна постапка на ОС Штип ги испита јавниот обвинител, осомничените и нивниот бранител поставен по службена должност на околности од значење за одлучување по предлогот за определување на мерката притвор, по што донесе решение со кое го уважи предлогот на ОЈО Штип и на двајцата осомничени, поради постоење на основи на сомнение за сторување на наведеното кривично дело, им определи мерка притвор во траење од по 8 (осум) дена, согласно чл.470 ст.1 т.2 од Законот за кривична постапка, која мерка притвор ќе се извршува во КПУ Затвор Куманово, се вели во соопштение на ОС –Штип

Пожарникарите со порака до сите нас: Ние останавме на работа, работиме за вас. Вие пак, останете дома за нас!

Пожарникарите од Пожарна Скопје упатија порака: „Ние останавме на работа, работиме за вас. Вие пак, останете дома за нас!“

Седете дома, спасете живот!

Популарно