Светиот маченик Трифун - заштитник на лозарите

Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана која што не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и настрада на 21-годишна возраст, но остана во споменот на целиот христијански православен свет како поим за младост и доследност на христијанските традиции. Подоцна за свој покровител го зеле градинарите, лозарите и меанџиите.

(Именден празнуваат: Трифун, Трајан, Трајанка, Трајко, Трајче…) .

Светиот маченик Трифун е роден околу 225 година во Кампсада, во малоазиската област Фригија, во близината на градот Апамија. Неговите родители биле христијани и уште рано кај него ја поттикнале љубовта кон Христовата вера. Во детството чувал гуски, но уште тогаш се истакнал со исцелителска способност. Со Божја помош лечел болни од разни болести и од луѓето ги бркал лошите демони. За неговите чуда се раскажувало во целата империја поради што бил викнат во Рим кај царот Гордијан, кого што во тоа време го снашла голема несреќа, бидејќи ќерка му Гордана се разболела од душевна болест и не можел да ја излечи ниту еден лекар во империјата. Во еден момент нечистиот дух од неа проговорил дека никој не може да го избрка освен Трифун. Најпосле, по Божја промисла во Рим пристигнало и младото, 17-годишно момче од Кампсада, коешто за кусо време ја излечило царската ќерка и се стекнало со уште поголема слава. Од царот било дарувано со многу дарови кои на враќање им ги разделило на сиромасите.

Битолчанец преку слики и текст раскажува како игледа еден ден во карантин

Малку за карантинот и за сите вас кои “Не сте против луѓето, ама оти баш во Епинал?”

1. Слика бр.1: Вака изгледа вообичаен оброк.Се доставува пред врата, приборот е пластичен за еднократна употреба.

2. Слика бр.2: Средства за дезинфекција, вреќи за ѓубре и сл. Оставени во собите, со цел гостите самостојно да ја одржуваат хигиената во истите.

3.На секој спрат има полиција која стриктно нагласува дека никој не смее да мрдни од соба (во спротивно ќе има ригорозни казни).

Малку упростено… Секој онај кој е во карантин во тие 14 дена ќе нема апсолутно никаков контакт со надворешниот свет… Ни роднини, ни кувари, ни чистачки, ни дилери во казиното. 😉

Уште малку доупростено за сите “стручни лица”. Многу побрзо ќе се заразите од некој при чекањето ред на 20 сантиметри пред банка, маркет, на пазар и слично од колку од овие кои ве “загрозија и ви го окупираа светиот бастион во срцето на градот”.

Ќе се заразите и од оние кои ќе ја кријат болеста од страв и срам од јавната осуда,наместо да се поддржат истите и да знаат дека кој и да заболи треба да добие поддршка и помош… Дај боже никој да не заболи, но тоа не е можно.

п.с. Во тој хотел, а веројатно и во Молика, единствените два во Битола кои исполнуваа услови и се пријавија да сместат повратници (се пишува повратници, а не заболени како што стручно веднаш ги оцрнивте) има по некој ваш комшија, школски другар, познаник. Фино би било да им однесете по некоја вода, овошје или витамини. Оставете на рецепција, полицијата ќе им ги достави во собите. Гарантирам дека живи ќе излезите од таму, без последици. Себичност, неинформираност, шпекулации… Тоа е полошо и побрзо убива од Короната.

Извор: Фејзбук статус на Горан Пинза

14 полицајци од полициска станица Петровец во домашна изолација?!

Вкупно 14 полицајци од станицата во Петровец се во домашна изолација откако е утврдено дека дел од нив имале контакт со лица позитивни на ковид-19, дознава Алсат.

Според информациите што ги добивме 7-мина од полицајците се со висок ризик бидејќи биле во директен контакт со лица со позитивен наод. Другите седум се со среден ризик.

Дополнително, дознаваме дека од сообраќајната полиција има уште 2 позитивни на коронавирус, со што вкупната бројка заразени во овој сектор на полицијата изнесува 5 лица.

Филипче со лoшa прогноза за месецот кој следува

Министерот за здравство Венко Филипче очекува бројот на заболени од коронавирусот и натаму да се зголемува. Според неговите предвидувања истакнати во емисијата „Утрински брифинг“ во месец април ќе се зголемува бројот на заболени од опасниот вирус, а својот пик случаите ќе го имаат во месец април годинава.

Според кажувањата на министерот Македонија ја чека уште еден тежок месец.

Министерот за здравство Венко Филипче и вчера упати порака до граѓаните дека сите мораме да бидеме свесни дека бројот на заболени и починати од коронавирусот ќе расте и затоа мораме да бидеме одговорни и да ги почитуваме мерките.

Популарно