Пет лица од Клиниката за дерматологија имаат коронавирус

Пет лица од Клиниката за дерматологија се позитивни на коронавирус, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тие пет се регистрирани во новите 29 случаи од изминатото деноноќие.

-После 16 дена поминати во изолација без никакви симптоми, на земените материјали тие имаат позитивен резултат. Тоа се колеги и се во добра општа состојба и се практично асимптоматски. Ќе продолжат да бидат во домашна самоизолација согласно нивната состојба, рече Филипче.

Оваа група е поврзана со симпозиумот кој го организирала и присуствувала директорката на Клиниката за дерматологија, за која се потврди позитивниот тест на коронавирус уште пред две недели.

-Од оваа група се тестирани вкупно 30 лица, а позитивни се само овие пет. Во следните денови продолжуваат да се тестираат и останатите поделени во групи и сите тие треба да завршат во следните четири до пет денови, рече Филипче.

Бројките поврзани со првата македонска заразена докторка се повеќе од поразителни. Досега од 30 тестирани со неа, 5-мина се потврдени со диајгностицирано присуство на Ковид-19.

Општо познато на јавноста е дека доктор Цаца со симптоми на коронавирус, доаѓајќи од зимување во високоризичната Италија (податок познат и во моментот нa нејзиното пристигнување во Македонија) се шеташе по симпозиуми, си работеше на Клиниката за кожни болести во Скопје, а оддржа и предавање во скопска Рагуса. Имала и други „активности“.

Невнимателноста на докторката резултираше со досега 5-мина заразени, кои без прејудицирање, но и покрај излоацијата претходно можеле да придонесат во големата бројка заразени во Македонија и Скопје. Прашањето кое логично се поставува е колку од нив заразиле други луѓе, сето поради нечие невнимание, уше пострашно што се разботи за медицинско лице, момент кој отвора сосема друга етичка димензија.

Кога сме кај моралот, уште едно етичко прашање неминовно се поставува – Зошто СДСМ толку ја штитеше својата сопаријка, за која токму ге. сек. на СДСМ Николоски при демантот за  нејзино присуство на свадбата (информациите се дека сепак поминала, но не се заддржала долго) призна дека е дел од партијата, инаку, зошто би присуствувала на состаноци на високи раководни тела на СДСМ.

Единствен кој досега презеде нешто во конкретниот случај е министерот Наќе Чулев, кој поднесе предлог кривична пријава за д-р Цаца.

Дали непотизмот, по кој СДСМ е позната по вработувањата, тендерите и Фондот за иновации, и во овој случај ја дефинира и заштитува дотичната личност преку блискоста со врхушката на партијата од екс Бихаќка, каде со децении гравитира и нејзината сестра, покажувајќи се одлучувачка за третманот и во овој непримерен случај?

Регистрирани нови 53 случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица.

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, жена од Лабуништа (Струга) на возраст од 71 година и маж на возраст од 77 години од Куманово кои беа хоспитализирани во исклучително тешка состојба.

Институтот за јавно здравје информира за уште два смртни случаи, жител на Велес кој почина пред неколку дена, а неговиот позитивен резултат е докажан постмортем и странски државјанин кој живеел во Скопје 4 месеци. Министерството потсетува и дека пациентот од Куманово кој почина на 2 април на Инфективната клиника, а чиј позитивен резултат на Ковид – 19 беше потврден вчера попладне, како случај на позитивен и починат пациент, во статистиката на ИЈЗ ќе биде исто така евидентиран во денешниот извештај.

Со ова, во денешната статистика се евидентирани 5 починати лица од Ковид-19. Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 61 пациент, од нив 11 се на механичка вентилација.

За 24 часа регистрирани се 53 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје -13, Куманово -8, Штип -5, Прилеп – 2, Струга – 14, Тетово – 2, Велес – 1, Гостивар – 2 и Кочани – 6.

Во изминатото деноноќие направени се 414 тестови. Досега во земјата се направени 4.920 тестирања на Ковид-19.

Поради контакт со лице позитивно на коронавирус медицинските лица од Штип се во самоизолација

14 медицински лица вработени во штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, чиј втор тест покажал дека е позитивна на корона вирус.

Возрасната жена била хоспитализирана со негативен прв тест за коронавирус, но нејзината состојба се влошила и земениот брис покажал присуство на Ковид-19

Директорот на штипската Клиничка болница, Ален Ѓеорѓијев ја информираше јавноста дека од вчера е направена целосна реорганизација на одделението, во кое во моментов за пациентите се грижат еден инфектолог, еден специјализант, а на испомош се очекува да дојде инфектолог од струмичката болница.

Во моментов на ова одделение се хоспитализирани двајца пациенти со средна клиничка слика, кои се позитивни на коронавирус, а остантите се лекуваат во домашни услови и се во секојдневен контакт со инфектолозите.

Во Штип првите случаи на заболени од коронавирус беа потврдени пред дваесеттина дена и се очекува наредната недела Институтот за јавно здравје да информира колку од нив се излекувани.

Ова е деветти случај на заразен со коронавирус во Велес

78-годишен велешанец кој почина ноќта меѓу 31 март и први април бил позитивен на коронавирус, кажаа од семејството на починатиот, кое за тоа било претпладневно информирано од Центарот за Јавно здравје Велес по постхумниот тест. Семејството сега бара да биде тестирано за коронавирус.

Ова е деветти случај на заразен со коронавирус во Велес.  До вчера, во земјава има 430 заболени, од кои 20 излечени и 12 починати.

Случајот со смртта на ова лице беше актуелизиран од семејството, кое реагираше што не добивало можност лицето да биде тестирано, дека не бил хоспитализиран иако бил во лоша состојба, и што службата за итна помош во прв момент одбивала да го пренесе до болница. За сите овие наводи, министерот за здравство Венко Филипче најави дека работи Државниот здравствен и санитарен инспекторат.

На прашањето дали починатиот и заразен со коронавирус имал контакти со некој од досега осумте заразени од Велес, семејството вели дека не можат да кажат, бидејќи не можеле никого да посочат како можен преносител. Починатиот боледувал од хронични болести. Неговото тело по барање на Основното јавно обвинителство (ОЈО) Велес беше на обдукција.

Популарно