Еве кога плажите во Грција ќе бидат отворени за туристите

Иако е тешко да се дадат прецизни предвидувања за тоа колку ќе трае пандемијата на коронавирусот, грчките лекари се огласија и дадоа надеж дека овој летен одмор може да го поминеме на убавите грчки плажи.

– Тешко ќе се предвиди иднината, но Грција работи многу добро. Ако значително опадне бројот на заразените и починатите, ќе разговараме за ублажување на мерките – рече генетичарот Емануил Дермицакис, претседател на Националниот совет на Грција за истражување на технологии и иновации за државната новинска агенција АПЕ-МПЕ.

Верувам дека од мај мерките ќе почнат да попуштаат, но постепено, според стратегија, со приоритети. Верувам дека луѓето во јули ќе можат комотно да одат на плажа, а можеби и да патуваат на островите. Но се е тоа само ако развојот биде каков што е сега, додава Емануил.

И додека познатиот генетичар е многу оптимист, Јоргос Сурвинос, професор по клиничка вирусологија на Универзитетот на Крит, тврди дека сепак е потребно да се почека април за да се „разговара за измена на мерките за ограничување и нивно постепено попуштање“.

Според податоците на Министерството за здравство во Грција до вчера се забележани 1.755 случаи на заболени, како и 79 починати.

Земјата активно презема заштитни мерки, па во таа смисла уште претходно се затворени училиштата и факултетите, а подоцна и парковите. Продавниците се нормално снабдени, а граѓаните имаат право да излегуваат, но во контролирани услови.

Грција најави и воведување на значајни мерки за помош на населението, за кризата предизвикана од пандемијата со коронавирусот колку – толку да се санира.

Овие три хороскопски знаци никогаш нема да се извинат

Постојат хороскопски знаци со его до плафон кои нема да се извинат колку и да се криви. Тука е прв Овенот како еден од најлошите знаци во Зодијакот.

Никогаш нема да се извини ни кога згрешил многу, а ако им контрирате дури тогаш ќе го пуштат јазикот. Тука е и Лавот кој со сите сили се бори за својата цел и да докаже дека е во право, како и Шкорпијата на која најтешко и паѓа повредата на егото.

(Фото) Моќна комбинација на Јелена Карлеуша!

„Ѕвездите на Гранд“ продолжуваат да се снимаат по долга пауза поради вирусот, а во студиото на популарното шоу обично последна од членовите на жирито се појавува Јелена Карлеуша.

Карлеуша имаше различна фризура од вообичаено, додека од гардеробата на себе носеше сини нијанси на облека.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🌪🌪🌪🌪

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Малиот топ беше толку „голем“ колку да ги покрие градите, ворака носеше скапоцена торба, но и фармерки какви досега не сте виделе, па и тие им беа интересни на нејзините фанови.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Not your ordinary blonde 🚨

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Сепак, мора да се признае дека изгледа одлично и во ова издание.

Во кафана ќе може да седите само по двајца на маса

Владата ги објавени протоколите за отворање и работа на кафетериите и угостителските објекти за исхрана. Од утре може да почнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие објекти, со задолжително почитување на Протоколот за отворање и работа на кафетерии и на Протоколот за отворање и работа на угостителските објекти за исхрана, утврдени од страна на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство.

Протокол за отворање и работа на угостителските објекти за исхрана утврдува дека работното време е ограничено од 08:00 часот до 22:00 часот, и се дозволува работа само на отворените делови од угостителските објекти за исхрана со послужување, кои се од три страни отворени со кровна конструкција

Вработените во угостителскиот објект кои послужуваат задолжително носат заштитни маски и зачестено одржуваат хигиена на раце, а се ограничува и бројот на гости, односно ќе се послужуваат само гости кои може да седат или лица кои преку шалтер ќе подигнуваат нарачки, односно не е дозволено послужување на гости на стоење на шанк и стоечки маси.

Протоколот наведува дека е задолжително менаџирање на влегувањето на гостите за кое е потребно да се определи одговорно лице.

На отворениот простор за послужување на гости каде има поставено маси, да се обезбеди растојание од столче до столче од 1,5-2 метри со соседните маси во сите правци, а на една маса со четири столици може да седат и да се послужуваат максимум две лица, додека на една маса со четири столици може да се послужуваат четири лица доколку се од исто семејство.

Протоколот дозволува максимален број од 12 лица на споени маси заедно со задолжително растојание помеѓу секој гостин од 1.5 метри.

Задолжително е поставување на дезинфекционо средство за раце на секоја маса, како и засилени внатрешни контроли на вработените лица за одржување на личната хигиена (често миење раце) во сите фази на подготовка, прием и послужување на храна од страна на одговорно лице

Се наложуваат засилени санитарно-хигиенски мерки, пребришување на масите со средство за дезинфекција кое делува на вируси според упатство од производителот при заминување на гостите од секоја маса, а на крајот на смената задолжително механичко чистење и дезинфекција со средство кое делува на вируси според упатство од производителот, алтернативно може да се користи 0,05% натриум хипохлорит (5% белило за домаќинство кое се користи во размер 1:100) или 70% алкохол за дезинфекција на горни површини.

Протоколот утврдува дека е задолжително редовно одржување на тоалетите со водење на евиденција за спроведеното чистење и со употреба на наведените дезинфекциони средства.

Во тоалетите е забрането користење на сушачи за раце, а задолжително е користењето на хартиени бришачи за раце за еднократна употреба.

Во оваа фаза протоколот забранува организирање на прослави, свадби, родендени, крштевки и слично.

Извор: А1он

Популарно