Границите ќе се отворат на 15-ти јуни?

Македонија да ги отвори границите на средината на идниот месец, а  аеродромите да профункционираат на крајот на јуни. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести, но одлуката ќе зависи од состојбата со заболени од Ковид-19 тој период. Под кои услови ќе се патува се уште не е прецизирано. Во меѓувреме додека се затворени границите сите граѓани кои ќе влезат на македонска територија нема да одат во државен карантин како досега, туку треба да имаат тест не постар од 72 часа и ќе бидат пратени во домашна изолација.

Министерството за здравство деновиве го чека одговорот од грчките колеги на писмото дали ќе се бара тест за корона и како да се организира брз проток на патници за да не се создаваат гужви.

Според информации на Сител на Комисијата за заразни болести се разговарало и по отворањето на границите сите граѓани кои ќе дојдат од други земји во кои живееле и работеле изминатиот период да бидат во двонеделна домашна изолација, но ова да не важи за македонските државјани кои ќе одат на летување или на шетање во друга држава.

Ваков е ставот и на министерот Филипче.

-Кога постои масовна посетеност голем број на граѓани кога патуваат, тој тест на некој начин имајќи во предвид дека може да важи 48 часа после тоа може да ја изгуби смислата и не е тоа суштината ниту фокусот, изјави за Сител д-р Венко Филипче.

Инаку Србија од утре ги отвора границите. Нема да бараат ниту тестови ниту карантин за влез на нивна територија, а Грција побара на 15 јуни граничните премини да се отворат  за туристите.

Лошо: Канал 5 пренесува дека денешната бројка на новозаразени може да стигне преку 80 лица

Канал 5 ТВ бара од Министерот Филипче од денес ЗАДОЛЖИТЕЛНО да ги објавува скопските општини но и улици во кои се детектираат нови заразени,пред се  за да се намали овој пик, и да не се заразуваат неинформирани сограѓани!

Последната информација која ја добивме од ИЈЗ е дека само кај нив се регистрирани 52 случаи на новозаразени, а се чекаат и другите лаборатории.

Неофицијални вкупната бројка може да биде поголема и од 80 лица, што очигледно е доказ за нечија неодговорност , особено на оние институции и поединци кои дозволија верските заедници да си ги празнуваат празниците, очигледно без речиоси никаква заштита.

Дополнително, јавна тајна е дека дека во Чаир и Сарај подолг период работеа угостителските објекти, чајџилници и сл., така да некој до МВР ќе мора да одговори зошто ова прекршување на уредбата на Владата не е контролирано и санционирано од нив? На пример, Министерот Чулев? Што се случува во државава, дали едни закони важата за Сарај и Чаир а други за останатите општини во Скопје?

Ќе одговара ли некој за дозоволувањето на православните храмови да го прославуваат Велигден , и особено за исламските верски објекти за прослава на Фитр Бајрам? Зошто цела нација да биде заложник на 1000 неодговорни лица, меѓу кои спаѓаат и мал делод  оние од комисијата за заразни болести, кои очигледно направиле огромна грешка. Дополнително, малку им се верските објкетки и празници, па сега ќе дозволат и фудбалска лига да продолжи!

Дозволата за отворање на угостителски објекти беше очигледно погрешно реализирана, од причина што се очекуваше еуфорична реакција на граѓаните кои со недели немале социјален контакт во угостителски објект, а при тоа изостана неколкудневна обука, и задолжителна државна контрола на објектите кои одамна се знае дека се најфреквентни, особено оние во скопско Дебар маало

Јавноста очекува одговори, но и одговорност!

Извор - Kanal5

Министерот Димитров напиша твит само на албански јазик

На министерот за надворешни работи  Никола Димитров очигледно добро му одат странските јазици. Па така најверојатно добро го владее и албанскиот јазик, каде на социјалната мрежа Твитер и почна да пишува токму на албански јазик.

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска се огласи по повод фотографијата што предизвика низа реакции на социјалните мрежи, на која таа во друштво на кичевскиот градоначалник Фатмир Дехари стои во неговиот кабинет преполн со албански знамиња и симболи на УЧК.

Во својот краток Фејсбук статус, Шекеринска не ја спори легитимноста на фотографијата. Наместо тоа, објаснува дека „дејствијата од 2001 се далеку зад нас“ и дека „иконографиите не се репер за добро управување, туку репер е служењето на граѓаните“:

„Дејствијата од 2001 се далеку зад нас. Нашето општество ја надмина воената криза на демократски и траен начин, за што сведочиме денес, 19 години подоцна, кога сме членка на НАТО.

Во 2020 година најважно е дали политичарите им служат на граѓаните. Иконографиите не се репер за добро управување, служењето на граѓаните е репер“, пишува Шекеринска.

Популарно