Дадилката која го тепаше детето „бара“ начин да се спаси

Од Судот не е прифатено  барањето на адвокатот на дадилката за издвојување на снимката од камерата како доказ во судската постапка.

Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по барање на адвокатот на Т.С., осомничена за кривичното дело – Запуштање и малтретирање на малолетно дете од чл. 201 од КЗ, за издвојување на докзи од предмет поднесено на 10.09.2015 година, донесе решение со кое барањето се одбива како неосновано.

Бранителот во барањето навел дека снимката приложена во доказниот материја претставува доказ кој е прибавен на незаконски начин, бидејќи не е добиена како резултат на Посебни Истражни Мерки во согласност со ЗКП и потврдата за привремено одземени предмети и наредбата за вештчње се доказ кои произлегуваат од незаконски направена снимка, па затоа во согласност со законските одредби по чл. 12 ст.2 од ЗКП и чл, 93 од ЗКП побара цитираните докази да се издвојат и истите да не претставуаат доказ во понатамошниот тек на постапката.

Но, по добивање на барањето судијата на претходна постапка прибави увид во предметот со кој на осомничената и беше определан мерка притвор, побара мислење од ОЈО – Скопје и изврши увид по истите по што одлучи дека прибавената снимка е прибавена на законит начин, и истата е извадена од мемориска картичка која претходна била дадена на МВР од страна на таткото на оштетеното малолетно дете, за што е составена и потврда за привремено одземени предмети.

Имено судијата на претходна постапка цени дека прибавената снимка, која што ја оспорува бранителот, согласно чл 250 ст.1 од ЗКП, може да служи како доказ во кривична постапка, иако за конкретниот кривично правен настан не е издадена посебна истражна мерка од страна на судот, бидејќи, видео материјалот е снимен во приватен имот, односно станот кој е во сопственост на таткото на оштетеното малолетно дете, а видео камерата била поставена пред се за заштита на приватноста на станот и безбедноста на сега оштетеното дете.

Воедно судијата на претходна постапка имал предви дека станува збор за кривично дело каде жртва е малолетно дете на возраст од само 10 месеци, кое неможе да биде сведок и неможе да даде исказ во својство на оштетен каде ќе го објасни настанот, дејствијата и интензивното малтретирање, а кои дејствија може да се утврдат единствено од самата снимка која што е доставена како доказ од јавниот обвинител.

Исто така судот ги ценеше и одредбите од Законот за правата на децата каде децата уживаат посебна заштита, особено во корелација со заштитата на малолелтно дете во конкретно клривично дело, како и фактот дека Европската конвенција за човекови права и основни слободи, дозволува самите држави во согласност со националното законодавство да ценат дали одреден доказ е прибавен на законит начин и може да се користи во постапка, особено кога се има предвид вакво сензибилно кривично дело.

Во прилог на решението оди и фактот што и судијата на претходна постапка при одлучување по предлогот на ОЈО – Скопје за определување мерка притвор на осомничената, ги ценел доставените докази на обвинителството меѓу кои и ЦД снимката, како и ја ценел законитоста при лишување од слобода, се вели во соопштението од судот.

Ова не е правосилно решение и странките имаат право на жалба пред второстепениот суд во рок од три дена.

Адвокатот на дадилката бараше снимката да не биде доказ во постапката и се повика на праксата кога снимките од премиерот и неколку функционери судот оцени дека не можат да се користат во судската постапка.

Три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа

Погледнете кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа и љубов во Октомври.

Овен

За Октомври, ѕвездите прогнозираат големи промени за Овенот. Осамените претставници на овој хороскопски знак ќе запознаат личност која целосно ќе им го промени животот. Оние, кои веќе се во врска, може да добијат предлог за брак. Според распоредот на планетите, сепак не треба да избрзуваат со одлуките.

Девица

Уште на почетокот на Октомври, Девицата ќе има важна средба. По природа, овој хороскопки знак е доверлив и романтичен, сепак треба да биде претпазлив. Иако новите средби ќе изгледаат ветувачки, нема да донесат ништо друго освен разочарување. Сепак, на крајот од Октомври ќе се појави личност, со која можеби Девицата ќе започне сериозна врска.

Водолија

Во текот на Октомври, Водолијата ќе биде склона кон правење работи без размислување, бидејќи одредени моќни романтични чувства ќе им го поматат умот. Споре астролозите, Водолијата треба да обрати повеќе внимание на карактерот, отколку на надворешниот изглед на потенцијалните кандидати за партнери. Уште на почетокот на Октомври, овие претставници ќе имаат можност да ја сретнат својата сродна душа или да отпочнат врска со личност кон која веќе извесен период имаат романтични чувства.

Тој тврди дека го има „лекот“ за ракот

 Александар Черниговски  на својот ФБ профил објави интересен текст за лекување на малигни болести во исламските земји. Тој наведува дека муслиманските земји не го сметаат канцерот за опасна болест и дека наводно го лекуваат “на лесен начин преку неколкудневен пост”, пишува Курир.

Тие оваа болест која кај нив е ретка, дури и не ја нарекуваат “рак” туку “ѕвер кој апсорбира неколку пати повеќе енергија во своите клетки”. Расте и расте (метастазира) и кога на човекот ќе му снема енергија, преоѓа на сите останати извори во телото, што доведува до фатален исход.

Но, кога на ѕверот ќе му се ускрати храната, тој брзо умира.

Професорите на универзитетот во Алжир сметаат дека со помош на гладувањето, канцерот умира во било кој стадиум во рок од 3 дена до еден месец. Гладувањето во оваа смисла не значи да не јадете ништо и да пиете само чиста вода. Ако столицата е нормална, темна и цврста, значи дека болеста е веќе елиминирана.

Тие тврдат дека постот е рецепт и за превенција и за лекување на ракот. Според резултатите на студијата објавена во “Proceedings of the National Academy of Sciences”, за да се излекува или спречи појавата на канцер, луѓето треба да постат третина или половина од денот.

Втората опција се “посните денови” односно внесување на максимално 500 калории на ден или потполно исфрлање на појадокот и ручекот.

Научниците од алжирскиот универзитет тврдат дека ваквата исхрана помага да ја одржите нормалната телесна тежина и спречува развој на дијабетес, канцер, Алцхајмерова болест како и болести на кардиоваскуларниот систем.

Тајната лежи во тоа што повременото одбивање на храна му овозможува на телото да произведе подобар одговор на стресот, да ги запре воспалителните процеси и да ги уништи туморите кои најчесто настануваат од исхраната, како и да ја забрза елиминацијата на оштетените и заболени клетки.

Правилен начин на консумирање на овошје

Експертите наведуваат дека овошјето е најдобро да се јаде на празен желудник. Ова е одамна објаснето од страна на д-р Херберт Шелтон (1895 – 1985), експерт за алтернативна медицина, американски натуропат, пацифист, вегетаријанец и поборник на постот.

Кога се јаде на празен стомак, секое овошје во контакт со желудочната киселина се алкализира. Во спротивно, ако се помеша со остатоци од друга храна, се произведуваат гасови и доаѓа до болки и надуеност. Освен проблеми со варење, д-р Шелтон сметал и дека јадењето овошје на празен стомак спречува опаѓање и побелување на косата, а наводно исчезнуваат и подочниците и проблемите со нервниот систем.

“Ако правилно го консумирате овошјето, вие сте ја пронашле тајната на убавината, долговечноста, здравјето, енергијата, среќата и нормалната тежина”, говорел докторот.

Неколку важни совети:

– Пијте исклучиво свежо исцедени сокови

– Немојте да консумирате овошје кое е готвено бидејќи важните нутритиенти му се уништени

– Јадењето на овошје е многу подобро од пиење на неговиот сок

– За да го детоксицирате телото, овозможете си тридневен пост со овошје (јадење овошје и пиење свежо цедени сокови).

Популарно