Е мачна Атиџе, Ти на светот му ја испрати најголемата лекција- „Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Предоскаровска треска сеуште ја тресе земјава, а за „Медена земја“ не престанува да се пишува.

Социјалните мрежи полни со пофалби и статуси кои допираат до секој.

На оваа тема, налетавме на еден Фејсбук коментар кој мислиме дека треба да го споделиме со вас.

„Е мачна Атиџе, не дочека мајка ти да види дека ти и' се ,,омажи". Не за некого од Бекирлија, оти таму таков за тебе немаше, туку од Бекирлија директно за светот!

И ете, наместо некој си од Овче Поле, сега Холивуд и светот ти ја виде и куќата и љубовта и душата и маката. Ти на светот му ја испрати најголемата лекција - ,,Ако еден го прекрши Законот на природата, сите ја плаќаат цената!”

Среќно меден хероју, тебе и на екипата на твојата и наша Медена земја.

Пишувате историја! “

ФБ статус - пишува Каровски Мартин

На „Преспав“ му дојде крајот, а еве го и нивниот одговор на барањето за 5-та сезона

Со 20-та епизода насловена „Лицитација“, заврши и 4-та сезона на македонскиот ситком „Преспав“.

Во последната и доста возбудлива епизода, пансионот пропадна поради неплатениот кредит на Миле, па се случи лицитација на која присутните наддавачи, а и гледачите се шокираа од спасителот кој понуди милион евра да го купи пансионот.

Спасителот кој дојде на коњ со полна торба пари, беше ни повеќе ни помалку, туку актерот Владо Јовановски кој во втората сезона беше заменет со Игор Џамбазов како Миле Бузалевски.

Епизодата заврши доста мистично и со многу прашалници кај гледачите, кои на Инстаграм страницата на „Преспав“ имаа многу прашања.

„Нема Преспав нема мир“, „Кога 5-та сеозна“, „Сакате да протестираме?“, „Не може вака да заврши, сите сме збунети“, „Ве молам кажате дека ќе има 5-та сезона“ – се само мал дел од лавината коментари кои ги напишаа фановите.

Одговорните на Инстаграм профилот не останаа должни, па во продолжение осамна и одговор кој гласи:

„Олабавете другари, сите сакаме да има петта и пееста сезона“, гласи коментарот од „Пансион Преспав“.

Дека публиката е гладна за уште сезони и епизоди, е повеќе од јасно, а покрај ваквата популарност, логично е таа петта сезона навистина да се случи, ако не и повеќе. Но, затоа потоа…

За потсетување, првата сеозна на „Преспав“ започна да се прикажува во месец октомври 2016 година, а со продуцирање на новите 20 епизоди од четвртата сезона, „Преспав“ ќе одбелеа јубилеј – 100 епизоди од најуспешната ТВ серија во македонскиот медиумски простор.

Видео: Премиерно гледајте го „Медена земја“, прикачен на YouTube во целосна верзија

И официјално македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби две номинации за наградата „Оскар“ на Американската академија за филмска уметност – за документарен филм и за филм од неанглиско говорно подрачје.

И официјално македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби две номинации за наградата „Оскар“ на Американската академија за филмска уметност – за документарен филм и за филм од неанглиско говорно подрачје.

„Медена земја“ (Honeyland) е прв македонски филм што успеал да биде номиниран во две категории на најпрестижните филмски награди во светот.

Единствен македонски филм кој добил номинација за „Оскар“ е „Пред дождот“ на Милчо Манчевски во 1995 година во категоријата филм од неанглиско говорно подрачје. Во 1980 како југословенски кандидат номинација за „Оскар“ тогаш доби документарец „Дае“ на Столе Попов.

„Медена земја“ лани победи на американскиот фестивал „Санденс“ и оттогаш филмот имаше неверојатно патување. Следеше импресивна година со освоени голем број награди, номинaција за европски Оскар и блескави критики од најреномираните филмски критичари и медиуми.

„Медена земја“ минатата недела ја доби наградата за најдобар документарец која ја доделува најпрестижното американско здружение на критичари, Друштвото на филмски критичари во Њујорк. Котевска и Стефанов се номинирани за најдобра режија од Друштвото на режисери во Америка (ДГА). Изминативе неколку денови филмот ја доби наградата за најдобар документарец на Националното друштво на филмски критичари и на Друштвото на филмски критичари во Њујорк, а кинематограферите Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата Филмско око за исклучителни достигнувања во кинематографијата.

Годинава доделување на наградата „Оскар“ е закажано на 9 февруари во театарот Долби во Холивуд. Втора година по ред, церемонијата на доделување Оскари нема да има водител.

„Медена земја“ е филм за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата 85-годишна полуслепа мајка во централна Македонија, во селото Бекирлија, југозападно од Овче Поле. Атиџе ги почитува правилата на природата и половина од медот кој го произведуваат пчелите го зема за себе и го продава во Скопје, на пазарите, а половина им остава на пчелите. Со парите кои ќе ги заработи ја прехранува мајка си. Двете живеат во една стара, трошна куќа, без струја и вода. И тоа одлично функционира се додека не дојде едно семејство номади и сточари во селото. Деветчленото семејство мора да се прехрани и таткото Хусеин решава да одгледува пчели исто како и Атиџе, сметајќи на брза и лесна заработка. Притиснат од гладните усти на седумте деца потклекнува на притисокот на препродавачот кој го форсира да го продаде сиот мед што ќе го произведе. Хусеин не ги следи препораките на Атиџе, ниту пак го слуша мислењето на еден од синовите кој му вели дека мора да остави мед за пчелите, ако сака тие да произведат повеќе. /република

Наидовме на линк кој Ви го претставуваме премиерно каде филмот е прикачен во full верзија, уживајте:

Популарно